Jak dbać o słuch zimą? Praktyczne wskazówki
Zima to pora roku, kiedy szczególnie zaczynamy dbać o nasze zdrowie. Niskie temperatury oraz bardzo krótkie dni sprawiają, że wielu z nas narzeka nie tylko na częste przeziębienia, ale także spadki nastroju. Warto mieć jednak na uwadze to, że zimą powinniśmy także zadbać o nasz słuch.
Jak zatem prawidłowo zatroszczyć się o narząd słuchu w tym okresie? O czym należy pamiętać, a czego koniecznie unikać? O tym wszystkim piszemy poniżej.
- Opublikowano w: Ochrona słuchu
Co to jest słuch selektywny?
Żyjemy w czasach, w których każdego dnia docierają do nas dziesiątki informacji z różnych stron. Czasami bardzo trudno jest skupić uwagę na tym, co w danej chwili jest akurat najbardziej istotne. Przede wszystkim takie sytuacje mają miejsce w zatłoczonych pomieszczeniach, gdzie z trudem udaje nam się usłyszeć to, co konkretnie mówi do nas rozmówca (nawet, jeżeli znajduje się blisko nas). Istnieje jednak grupa osób, które potrafią nawet w bardzo głośnych miejscach skupić swoją uwagę na tych dźwiękach, które akurat są dla nich istotne.
Wyobraźmy sobie sytuację, że jakaś osoba tak bardzo jest skupiona na tym, co ktoś do niej mówi, że zupełnie ignoruje pozostałe dźwięki dochodzące z otoczenia. Dla jednych może to być dowód ignorancji w stosunku do pozostałych członków danej grupy. Może to być jednak również znak, że wspomniana osoba posiada tzw. słuch selektywny. Czym on dokładnie jest i jakie mogą być jego objawy? Czy słuch selektywny klasyfikuje się jako zaburzenie? A jeżeli tak, to kiedy należy udać się do lekarza specjalisty? O tym wszystkim piszemy poniżej.
- Opublikowano w: Badania słuchu
Co to jest świecowanie uszu i jak wpływa na nasz słuch?
Regularna higiena uszu jest bardzo ważna, jednak wielu z nas wciąż nie wie, jak należy przeprowadzać ją prawidłowo. Okazuje się bowiem, że popularne patyczki z bawełnianymi główkami tylko upychają woskowinę i w efekcie mogą prowadzić do uszkodzenia słuchu. Specjalne preparaty wciąż nie są powszechne w użyciu, dlatego coraz częściej decydujemy się na zabiegi alternatywne.
Bardzo dobrym przykładem jest tutaj świecowanie uszu, inaczej nazywane również konchowaniem uszu albo woskowaniem. Jak dokładnie wygląda taki zabieg? Komu jest dedykowany? Czy jest bezpieczny i naprawdę działa? Wreszcie – jak wpływa na nasz słuch? O tym wszystkim piszemy poniżej.
- Opublikowano w: Przyczyny niedosłuchu
Jak dbać o uszy i dobrze słyszeć?
Chcesz dobrze słyszeć? Zadbaj o uszy.
Co możemy zrobić, żeby cieszyć się jak najdłużej dobrym słyszeniem? Osoby młode zazwyczaj nie zastanawiają się nad tym, czym jest dobry słuch. A każdy z nas traci słuch, większość powoli, na przestrzeni lat. To, co możemy zrobić to dbać o uszy i chronić nasz słuch przed szkodliwymi czynnikami. I to od dziecka. Dlatego zadbajmy o siebie i o nasze pociechy, aby jak najdłużej móc słyszeć nawet ciche dźwięki i prowadzić swobodne rozmowy. Jak? Doradzamy.
- Opublikowano w: Niedosłuch, Ochrona słuchu
Nagła głuchota idiopatyczna – co robić, gdy się pojawi?
Nagła głuchota idiopatyczna to choroba, w przebiegu której dochodzi do niespodziewanej utraty słuchu na jedno ucho (rzadziej na obydwa). Nie da się przy tym jednoznacznie określić przyczyny problemu. Ryzyko wystąpienia zaburzenia wzrasta wraz z wiekiem, szczyt zachorowań obserwuje się u osób między 40. a 60. rokiem życia. Nagły niedosłuch rodzi duży niepokój pacjenta i, nierzadko, frustrację lekarza, dla którego leczenie choroby o nieznanym źródle stanowi wyzwanie. Jak postępować, gdy zauważymy go u siebie?
- Opublikowano w: Niedosłuch, Problemy ze słuchem
2 aparaty słuchowe przy obustronnym ubytku słuchu
Kiedy protetyk słuchu zaleci 2 aparaty słuchowe
„Dlaczego mam kupić 2 aparaty słuchowe, skoro jedną stronę jakoś słyszę”? – to częste pytanie, które zadaje się protetykowi słuchu.
Z artykułu dowiesz się dlaczego przy obustronnym ubytku słuchu ważne jest stosowanie 2 aparatów słuchowych.
- Opublikowano w: Aparaty słuchowe, Niedosłuch
Wpływ cukrzycy na uszkodzenie słuchu
Czy cukrzyca może wpłynąć na pogorszenie słuchu?
Cukrzyca, jak wiele przewlekłych chorób, może mieć destrukcyjny wpływ na różne narządy. Świadomość tego pozwala na odpowiednie postępowanie, zmierzające do obniżenia szkodliwych następstw.
Jaki może być wpływ cukrzycy na uszkodzenie słuchu?
- Opublikowano w: Niedosłuch
Niedosłuch w starszym wieku
Co robić, gdy słabnie słuch?
Upływ lat i starzenie się narządu słuchu to jedna z naturalnych przyczyn niedosłuchu. Niedosłuch w starszym wieku jest powszechny a starzenie się narządu słuchu zaczyna się już u 30 i 40 latków. Jak można zauważyć moment, kiedy słyszymy gorzej? Zazwyczaj wszystko przebiega naturalnymi etapami.
- Opublikowano w: Aparaty słuchowe, Niedosłuch
Niedosłuch – przyczyny
Przyczyny niedosłuchu u dorosłych i dzieci
Niedosłuch to ubytek słuchu polegający na nieprawidłowym przewodzeniu lub odbiorze dźwięków. Jego przyczyny mogą być różne m.in. w zależności od tego, czy występuje u dorosłych czy u dzieci.
Poznaj przyczyny niedosłuchu i dowiedz się, czy możesz zapobiec postępującej utracie słuchu.
- Opublikowano w: Aparaty słuchowe, Badania słuchu, Niedosłuch
Konserwacja aparatów słuchowych
Jak dbać o aparaty słuchowe aby zmniejszyć ryzyko usterek
Aparat słuchowy wykonany jest z wielu miniaturowych elementów, które pracują przez cały dzień w różnych warunkach klimatycznych. Prawidłowa higiena i konserwacja aparatów słuchowych przedłużają ich prawidłowe funkcjonowanie. Sprawdź co powinien wiedzieć każdy użytkownik pomocy słuchowych.
- Opublikowano w: Aparaty słuchowe, Konserwacja aparatów słuchowych
- 1
- 2