Nagła głuchota idiopatyczna – co robić, gdy się pojawi?
Nagła głuchota idiopatyczna to choroba, w przebiegu której dochodzi do niespodziewanej utraty słuchu na jedno ucho (rzadziej na obydwa). Nie da się przy tym jednoznacznie określić przyczyny problemu. Ryzyko wystąpienia zaburzenia wzrasta wraz z wiekiem, szczyt zachorowań obserwuje się u osób między 40. a 60. rokiem życia. Nagły niedosłuch rodzi duży niepokój pacjenta i, nierzadko, frustrację lekarza, dla którego leczenie choroby o nieznanym źródle stanowi wyzwanie. Jak postępować, gdy zauważymy go u siebie?
- Opublikowano w: Niedosłuch, Problemy ze słuchem
Palenie papierosów a utrata słuchu
Palenie papierosów jako czynnik ryzyka utraty słuchu
Pierwsze wyniki badań nad związkiem między paleniem papierosów a utratą słuchu pochodzą z USA z 1998 r. [1]. Liczne badania prowadzone przez lata wskazują na 60% -70% większe prawdopodobieństwo utraty słuchu u palaczy.
- Opublikowano w: Niedosłuch, Przyczyny niedosłuchu
Wpływ cukrzycy na uszkodzenie słuchu
Czy cukrzyca może wpłynąć na pogorszenie słuchu?
Cukrzyca, jak wiele przewlekłych chorób, może mieć destrukcyjny wpływ na różne narządy. Świadomość tego pozwala na odpowiednie postępowanie, zmierzające do obniżenia szkodliwych następstw.
Jaki może być wpływ cukrzycy na uszkodzenie słuchu?
- Opublikowano w: Niedosłuch
Niedosłuch w starszym wieku
Co robić, gdy słabnie słuch?
Upływ lat i starzenie się narządu słuchu to jedna z naturalnych przyczyn niedosłuchu. Niedosłuch w starszym wieku jest powszechny a starzenie się narządu słuchu zaczyna się już u 30 i 40 latków. Jak można zauważyć moment, kiedy słyszymy gorzej? Zazwyczaj wszystko przebiega naturalnymi etapami.
- Opublikowano w: Aparaty słuchowe, Niedosłuch