Spis treści
Czy cukrzyca może wpłynąć na pogorszenie słuchu?
Cukrzyca, jak wiele przewlekłych chorób, może mieć destrukcyjny wpływ na różne narządy. Świadomość tego pozwala na odpowiednie postępowanie, zmierzające do obniżenia szkodliwych następstw.
Jaki może być wpływ cukrzycy na uszkodzenie słuchu?
Rodzaje cukrzycy a ich wpływ na pogorszenie słuchu
Ogólnie rzecz biorąc cukrzyca występuje pod dwoma postaciami. Jako cukrzyca typu 1, której występowanie dotyczy około 10-15% chorych – osób młodych, poniżej 35 roku życia.
I cukrzyca typu 2.
Cukrzyca typu 1 pojawia się dość nagle, a jej objawy to między innymi: wzmożone pragnienie, zmęczenie, wielomocz, utrata masy ciała. Dość często występuje również nadciśnienie tętnicze i stabilny, podwyższony poziom cukru na czczo we krwi (powyżej 100 mg).
Cukrzyca typu 2 występuje o około 85-90% chorych powyżej 30-40 lat. Przez jakiś czas może ona przebiegać bezobjawowo, doprowadzając w późniejszym okresie do częstego pragnienia, wielomoczu, przygnębienia, czy infekcji grzybicznych (także w obrębie narządów płciowych).
W przypadku cukrzycy typu 2 charakterystyczne jest także obniżenie wrażliwości na ból. Dlatego w tej grupie występowanie zawałów może przebiegać bezobjawowo (tzw. zawały nieme). Również w cukrzycy typu 2 występuje tzw. zespół metaboliczny z wysokim ciśnieniem krwi, nadwagą oraz zwyrodnieniami naczyń krwionośnych (angiopatia).
Wśród zwyrodnień naczyń krwionośnych wyróżnia się mikroangiopatie cukrzycowe, dotyczące naczyń „małego kalibru”. A takie można znaleźć w uchu. Dlatego przy cukrzycy typu 2 możliwe jest uszkodzenie słuchu. W jaki sposób?
Wpływ cukrzycy na uszkodzenie słuchu – kohleopatia
Zmiany zwyrodnieniowe w obrębie naczyń krwionośnych mogą doprowadzić do kardiomiopatii (postępującej choroby mięśnia sercowego prowadzącej do zaburzenia jego czynności – zawał).
Powoduje również nafropatię (chorobę nerek), czy retinopatię – uszkodzenia naczyń krwionośnych znajdujących się w siatkówce oka. Schorzenie dotyka większości osób cierpiących na cukrzycę.
Zmiany zwyrodnieniowe w obrębie naczyń krwionośnych mogą również doprowadzić do kohleopatii – uszkodzenia mikrokrążenia w obrębie ślimaka. Czyli uszkodzenia receptorów nerwu słuchowego w uchu wewnętrznym.
Przy dłużej występującej mikroangiopatii tych struktur, będącej następstwem źle lub niedostatecznie leczonej cukrzycy bądź opornej na leczenie glikemii doprowadza do zmian zwyrodnieniowych naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego
Czym objawiają się zmiany zwyrodnieniowe naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego?
Początkowo zmiany zwyrodnieniowe naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego charakteryzują się szumami, piskami, czy gwizdami w uchu.
Powoduje to dyskomfort osoby chorej i stanowi przeszkodę również w przekazywaniu wielu sygnałów, w tym mowy. Z czasem, pojawiają się trudności w rozumieniu mowy (zjawisko wyrównywania głośności).
Dolegliwość jest szczególnie odczuwana w grupie ludzi, podczas rozmów. Osoba z uszkodzeniem odbiorczym słuchu (ślimakowym) bardzo źle rozumie wypowiadane zdania. Czym głośniej ktoś mówi, tym osoba ta gorzej rozumie.
Co robić, kiedy odczuwamy problem ze słyszeniem?
Z pewnością w takiej sytuacji, osoba cierpiąca na cukrzycę powinna poinformować swojego lekarza, który skieruje pacjenta do laryngologa.
Laryngolog diagnozuje pacjenta, a po stwierdzeniu uszkodzenia odbiorczego słuchu (ślimakowego), powinien skierować do protetyka słuchu w celu ewentualnego zaopatrzenia w aparaty słuchowe.
W zależności od tego, jak duże jest uszkodzenie struktur narządu słuchu, protetyk słuchu dobierze odpowiednie aparaty. Współcześnie nie opracowano jeszcze farmakologicznego leczenia uszkodzeń receptorów słuchu.
Sprawdź także: Nowoczesne aparaty słuchowe – innowacje i technologia przyszłości
Jak mimo cukrzycy zmniejszyć ryzyko uszkodzenia słuchu?
Bardzo istotnym postępowaniem w przypadku osoby chorej na cukrzycę jest zapewnienie właściwego stylu życia. Co to znaczy?
Po pierwsze trzeba stosować się do zaleceń lekarza leczącego. Należy przestrzegać odpowiedniej diety (bez pieczywa białego, słodyczy czy nadmiaru tłuszczu), czy zapewnić sobie dużo ruchu (spacer, jazda rowerem, nordic walking, czy biegi).
Odpowiednia higiena zdrowia, bez palenia papierosów czy nadużywania alkoholu jest wskazana również w tym wypadku.
Jeśli mimo wszystkich zaleceń masz osłabiony słuch, nie zwlekaj. Zapisz się na bezpłatne badania słuchu. Są rozwiązania, które zapewnią Ci radość ze słyszenia mimo uszkodzenia słuchu.
Przeczytaj również: Badanie słuchu – na czym polega i gdzie wykonać?
BRANDvital