Jak dbać o uszy i dobrze słyszeć?
Chcesz dobrze słyszeć? Zadbaj o uszy.
Co możemy zrobić, żeby cieszyć się jak najdłużej dobrym słyszeniem? Osoby młode zazwyczaj nie zastanawiają się nad tym, czym jest dobry słuch. A każdy z nas traci słuch, większość powoli, na przestrzeni lat. To, co możemy zrobić to dbać o uszy i chronić nasz słuch przed szkodliwymi czynnikami. I to od dziecka. Dlatego zadbajmy o siebie i o nasze pociechy, aby jak najdłużej móc słyszeć nawet ciche dźwięki i prowadzić swobodne rozmowy. Jak? Doradzamy.
- Opublikowano w: Niedosłuch, Ochrona słuchu
Wady słuchu – przyczyny i kategoryzacja, czyli wszystko, co musisz wiedzieć
Niedosłuch jest problemem cywilizacyjnym, szacuje się, że zmaga się z nimi około 1,5 miliarda ludzi na całym świecie, w tym niespełna 3 miliony osób w Polsce. Najczęściej występuje u seniorów (niedosłuch obserwuje się u ponad 70 proc. osób powyżej 70. roku życia), jednak coraz częściej diagnozowane są wady słuchu u dzieci i młodzieży. Jakie rodzaje niedosłuchu wyróżniamy i czym się charakteryzują poszczególne jego typy?
- Opublikowano w: Badania słuchu
Chrońmy słuch naszego dziecka
10 objawów wskazujących na słaby słuch u dziecka
Ochrona słuchu u najmłodszych jest szczególnie ważna. Niestety czasem można przeoczyć fakt, że słuch naszego dziecka jest w złym stanie. Tym bardziej, że praktycznie każdy noworodek przechodzi obecnie przesiewowe badania słuchu. Jednak słyszenie u dzieci może się pogorszyć z różnych powodów. Dlatego niezwykle ważne jest, aby słuch naszego dziecka był „pod kontrolą”.
- Opublikowano w: Niedosłuch, Przyczyny niedosłuchu
2 aparaty słuchowe przy obustronnym ubytku słuchu
Kiedy protetyk słuchu zaleci 2 aparaty słuchowe
„Dlaczego mam kupić 2 aparaty słuchowe, skoro jedną stronę jakoś słyszę”? – to częste pytanie, które zadaje się protetykowi słuchu.
Z artykułu dowiesz się dlaczego przy obustronnym ubytku słuchu ważne jest stosowanie 2 aparatów słuchowych.
- Opublikowano w: Aparaty słuchowe, Niedosłuch
Palenie papierosów a utrata słuchu
Palenie papierosów jako czynnik ryzyka utraty słuchu
Pierwsze wyniki badań nad związkiem między paleniem papierosów a utratą słuchu pochodzą z USA z 1998 r. [1]. Liczne badania prowadzone przez lata wskazują na 60% -70% większe prawdopodobieństwo utraty słuchu u palaczy.
- Opublikowano w: Niedosłuch, Przyczyny niedosłuchu
Wpływ cukrzycy na uszkodzenie słuchu
Czy cukrzyca może wpłynąć na pogorszenie słuchu?
Cukrzyca, jak wiele przewlekłych chorób, może mieć destrukcyjny wpływ na różne narządy. Świadomość tego pozwala na odpowiednie postępowanie, zmierzające do obniżenia szkodliwych następstw.
Jaki może być wpływ cukrzycy na uszkodzenie słuchu?
- Opublikowano w: Niedosłuch
Niedosłuch w starszym wieku
Co robić, gdy słabnie słuch?
Upływ lat i starzenie się narządu słuchu to jedna z naturalnych przyczyn niedosłuchu. Niedosłuch w starszym wieku jest powszechny a starzenie się narządu słuchu zaczyna się już u 30 i 40 latków. Jak można zauważyć moment, kiedy słyszymy gorzej? Zazwyczaj wszystko przebiega naturalnymi etapami.
- Opublikowano w: Aparaty słuchowe, Niedosłuch