Wydobywająca się z ucha krew – lub inna wydzielina – powinna budzić nasz niepokój i zmusić do tego, aby zasięgnąć porady laryngologa, który przeprowadzi z nami dokładny wywiad, a w razie konieczności zleci dodatkowe badania. Wyciek krwi z ucha może mieć różne przyczyny. Czasami jest to skutek nieprawidłowej higieny, natomiast może to też być objaw poważnej choroby. Co oznacza krew w uchu? Jakie są jej najczęstsze przyczyny? Do czego może doprowadzić? O tym wszystkim piszemy poniżej.
Sprawdź koniecznie, jakie są najpowszechniejsze przyczyny takiego stanu rzeczy. Pojawienie się krwi w uchu (zarówno u dzieci, jak i dorosłych) wymaga pilnej konsultacji specjalisty, dlatego warto nie lekceważyć nawet niewielkiej wydzieliny.
Krew z ucha – przyczyny
Przyczyny krwi z ucha mogą być bardzo różne. Warto na pierwszym miejscu wspomnieć o urazach mechanicznych, spowodowanych na przykład nieprawidłową higieną. Wiele osób czyści uszy patyczkiem, co jest odradzane przez lekarzy, gdyż prowadzić może między innymi do uszkodzenia ucha wewnętrznego. Zamiast popularnych patyczków higienicznych, lepiej sięgnąć po dedykowane środki czyszczące. Wyciek z ucha może być także spowodowany faktem, że dostało się do niego ciało obce. W takiej sytuacji nie należy podejmować próby jego samodzielnego wyciągnięcia, gdyż w ten sposób możemy sobie tylko zaszkodzić. Wyjęciem ciała obcego z ucha powinien się zająć laryngolog, a w razie konieczności, chirurg dysponujący odpowiednimi narzędziami.
Silny uraz może prowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej, a wydobywająca się z ucha krew może być także sygnałem urazu czaszki bądź przerwania naczyń krwionośnych. W tym pierwszym przypadku, z ucha wydobywać będzie się nie tylko krew, ale także biała wydzielina, czyli płyn rdzeniowo-mózgowy. Jedną z najczęstszych przyczyn krwawienia jest też stan zapalny ucha środkowego, któremu towarzyszy dodatkowo gorączka, a także silny ból ucha. Zapalenie ucha środkowego może też wywoływać u pacjenta niepokój, a wspomniany ból bardzo często jest nie do pokonania przez leki przeciwbólowe.
Wydzielina z ucha może być też spowodowana przez opróżnienie się czyraka przewodu słuchowego zewnętrznego. W tym przypadku pojawia się także bardzo silny ból, który nasila się przy dotyku. Wśród najpoważniejszych przyczyn pojawienia się wycieku należy także wymienić nowotwór ucha.
Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o higienę uszu
Co zrobić, kiedy pojawi się krew w uchu?
Pojawienie się krwi z ucha może mieć różne przyczyny. Wśród nich można wymienić na przykład uszkodzenie przewodu słuchowego podczas czyszczenia ucha albo dostanie się ciała obcego do ucha. W takim przypadku nie należy przedmiotu wyciągać samodzielnie, ale koniecznie skontaktować się z lekarzem. Każde krwawienie ma swoją przyczynę, dlatego nie należy go lekceważyć, gdyż konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze.