Czym objawia się grzybica ucha i jak wygląda leczenie?
Objawy grzybicy ucha mogą być bardzo uciążliwe. Nie tylko wpływają negatywnie na nasze codzienne funkcjonowanie poprzez uczucie swędzenia czy pieczenia, ale także upośledzenie słuchu. Jakie są dokładnie objawy grzybicy ucha i jak powinno wyglądać jej leczenie? O tym wszystkim piszemy poniżej.
- Opublikowano w: Problemy ze słuchem
Krew w uchu – najczęstsze przyczyny krwawienia uszu
Wydobywająca się z ucha krew – lub inna wydzielina – powinna budzić nasz niepokój i zmusić do tego, aby zasięgnąć porady laryngologa, który przeprowadzi z nami dokładny wywiad, a w razie konieczności zleci dodatkowe badania. Wyciek krwi z ucha może mieć różne przyczyny. Czasami jest to skutek nieprawidłowej higieny, natomiast może to też być objaw poważnej choroby. Co oznacza krew w uchu? Jakie są jej najczęstsze przyczyny? Do czego może doprowadzić? O tym wszystkim piszemy poniżej.
Sprawdź koniecznie, jakie są najpowszechniejsze przyczyny takiego stanu rzeczy. Pojawienie się krwi w uchu (zarówno u dzieci, jak i dorosłych) wymaga pilnej konsultacji specjalisty, dlatego warto nie lekceważyć nawet niewielkiej wydzieliny.
- Opublikowano w: Problemy ze słuchem
Kiedy hałas staje się zagrożeniem dla słuchu?
Przebywanie w głośnych miejscach jest bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Przebywanie przez dłuższy czas w hałaśliwym otoczeniu powoduje, że czujemy się zmęczeni, rozdrażnieni, boli nas głowa i skarżymy się na to, że gorzej słyszymy. Całkowite unikanie hałasu, czyli drgań akustycznych wyróżniających się wysoką intensywnością, jest bardzo trudne. Towarzyszy nam on bowiem na ulicach, w pracy, a bardzo często także w domu.
Właśnie z tego powodu tak ważne jest to, aby w miarę naszych możliwości, unikać tych miejsc, gdzie jest on szczególnie intensywny. Hałas może być powiem bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia i powoduje nie tylko uszkodzenie słuchu, ale także szereg innych dolegliwości. Kiedy zatem hałas staje się zagrożeniem? O tym wszystkim piszemy poniżej.
- Opublikowano w: Ochrona słuchu
Jak dbać o słuch zimą? Praktyczne wskazówki
Zima to pora roku, kiedy szczególnie zaczynamy dbać o nasze zdrowie. Niskie temperatury oraz bardzo krótkie dni sprawiają, że wielu z nas narzeka nie tylko na częste przeziębienia, ale także spadki nastroju. Warto mieć jednak na uwadze to, że zimą powinniśmy także zadbać o nasz słuch.
Jak zatem prawidłowo zatroszczyć się o narząd słuchu w tym okresie? O czym należy pamiętać, a czego koniecznie unikać? O tym wszystkim piszemy poniżej.
- Opublikowano w: Ochrona słuchu
Co to jest słuch selektywny?
Żyjemy w czasach, w których każdego dnia docierają do nas dziesiątki informacji z różnych stron. Czasami bardzo trudno jest skupić uwagę na tym, co w danej chwili jest akurat najbardziej istotne. Przede wszystkim takie sytuacje mają miejsce w zatłoczonych pomieszczeniach, gdzie z trudem udaje nam się usłyszeć to, co konkretnie mówi do nas rozmówca (nawet, jeżeli znajduje się blisko nas). Istnieje jednak grupa osób, które potrafią nawet w bardzo głośnych miejscach skupić swoją uwagę na tych dźwiękach, które akurat są dla nich istotne.
Wyobraźmy sobie sytuację, że jakaś osoba tak bardzo jest skupiona na tym, co ktoś do niej mówi, że zupełnie ignoruje pozostałe dźwięki dochodzące z otoczenia. Dla jednych może to być dowód ignorancji w stosunku do pozostałych członków danej grupy. Może to być jednak również znak, że wspomniana osoba posiada tzw. słuch selektywny. Czym on dokładnie jest i jakie mogą być jego objawy? Czy słuch selektywny klasyfikuje się jako zaburzenie? A jeżeli tak, to kiedy należy udać się do lekarza specjalisty? O tym wszystkim piszemy poniżej.
- Opublikowano w: Badania słuchu
Co to jest świecowanie uszu i jak wpływa na nasz słuch?
Regularna higiena uszu jest bardzo ważna, jednak wielu z nas wciąż nie wie, jak należy przeprowadzać ją prawidłowo. Okazuje się bowiem, że popularne patyczki z bawełnianymi główkami tylko upychają woskowinę i w efekcie mogą prowadzić do uszkodzenia słuchu. Specjalne preparaty wciąż nie są powszechne w użyciu, dlatego coraz częściej decydujemy się na zabiegi alternatywne.
Bardzo dobrym przykładem jest tutaj świecowanie uszu, inaczej nazywane również konchowaniem uszu albo woskowaniem. Jak dokładnie wygląda taki zabieg? Komu jest dedykowany? Czy jest bezpieczny i naprawdę działa? Wreszcie – jak wpływa na nasz słuch? O tym wszystkim piszemy poniżej.
- Opublikowano w: Przyczyny niedosłuchu
Jak prawidłowo dbać o higienę uszu?
Zmysł słuchu pełni niezwykle ważną rolę w naszym życiu. To właśnie dzięki niemu możemy odbierać dźwięki ze świata zewnętrznego – czyli komunikować się z innymi ludźmi, słuchać muzyki, a także orientować się w niebezpiecznych sytuacjach, na przykład, kiedy usłyszymy sygnał alarmowy czy dźwięk nadjeżdżającego pojazdu. Warto wiedzieć, że narząd słuchu pracuje przez cały czas, nawet w trakcie snu. Przebywanie w zanieczyszczonych i głośnych pomieszczeniach, a także niewłaściwa higiena uszu mogą prowadzić do znacznego pogorszenia się, a nawet utraty słuchu.
Jak zatem należy prawidłowo dbać o higienę uszu? O czym warto wiedzieć, a czego należy się bezwzględnie wystrzegać? O tym wszystkim piszemy poniżej.
- Opublikowano w: Ochrona słuchu