Zmysł słuchu pełni niezwykle ważną rolę w naszym życiu. To właśnie dzięki niemu możemy odbierać dźwięki ze świata zewnętrznego – czyli komunikować się z innymi ludźmi, słuchać muzyki, a także orientować się w niebezpiecznych sytuacjach, na przykład, kiedy usłyszymy sygnał alarmowy czy dźwięk nadjeżdżającego pojazdu. Warto wiedzieć, że narząd słuchu pracuje przez cały czas, nawet w trakcie snu. Przebywanie w zanieczyszczonych i głośnych pomieszczeniach, a także niewłaściwa higiena uszu mogą prowadzić do znacznego pogorszenia się, a nawet utraty słuchu.
Jak zatem należy prawidłowo dbać o higienę uszu? O czym warto wiedzieć, a czego należy się bezwzględnie wystrzegać? O tym wszystkim piszemy poniżej.
Spis treści
Woskowina uszna – czy jest nam potrzebna?
Mówiąc o higienie ucha, mamy przede wszystkim na myśli jego oczyszczenie z wydzieliny, jaką jest woskowina. Dla wielu osób jej obecność stanowi dowód braku dostatecznej higieny osobistej. Czy jednak tak jest w rzeczywistości?
Musimy wiedzieć, że woskowina pełni bardzo ważną funkcję, bowiem chroni nas przed różnymi bakteriami, wirusami i grzybami, mogącymi prowadzić do infekcji przewodu słuchowego. Na tym jednak nie kończy się jej rola. Dodatkowo chroni zewnętrzną część ucha przed zanieczyszczeniami, pyłkami albo różnymi substancjami. Dzięki niej możemy też poprawnie odbierać bodźce słuchowe, a to wszystko za sprawą tego, że zapewnia prawidłowe nawilżenie przewodu słuchowego.
Nadmiar woskowiny – przyczyny i skutki
Czasami nasze uszy mogą produkować zbyt dużą ilość woskowiny. Taki stan rzeczy nie jest pożądany, bowiem może prowadzić do zapalenia i zaburzeń słuchu, a w skrajnych przypadkach nawet do jego częściowej utraty. Z czego jednak wynika nadprodukcja woskowiny?
Pierwszą przyczyną są czynniki genetyczne. Mogą one wpływać nie tylko na ilość wydzielanej woskowiny, ale dodatkowo jej konsystencję. Geny są odpowiedzialne również za kształt kanału słuchowego, co jest istotne dla sprawnego usuwania wspomnianej substancji. Nadmierne wydzielanie woskowiny może być także spowodowane szeregiem innych czynników, jak chociażby częste przebywanie w zanieczyszczonych miejscach, notoryczne używanie słuchawek, aparatów słuchowych oraz stosowanie patyczków higienicznych do oczyszczania ucha.
Czyszczenie uszu patyczkiem – dlaczego należy unikać takiego sposobu higieny uszu?
Kolorowe patyczki higieniczne znajdują się chyba w każdym domu. Dla wielu osób to jedyny sposób higieny uszu. Czy ta popularność jest jednak czymś, co powinniśmy naśladować? Czy faktycznie taki sposób na zachowanie higieny ucha jest dobry?
Przede wszystkim musimy wiedzieć, że popularnymi patyczkami z bawełnianą główką możemy z powodzeniem czyścić małżowinę uszną, jednak absolutnie nie należy ich stosować do higieny wewnętrznej części ucha. Dlaczego? Otóż taka metoda wcale nie pomaga nam w usunięciu woskowiny. Wręcz przeciwnie – powoduje tylko jej mocniejsze ubicie, co z kolei skutkuje powstaniem tzw. czopu woskowinowego.
Ponadto, niewłaściwe stosowanie patyczków to częsty powód przebicia błony bębenkowej i urazów mechanicznych przewodu słuchowego. Ich konsekwencją są nie tylko różne infekcje, ale też utrata słuchu.
Higiena ucha i słuchu – to warto wiedzieć
Musimy wiedzieć, że prawidłowa higiena uszu nie polega wyłącznie na usuwaniu nadmiaru woskowiny. Dbanie o uszy powinno obejmować także szereg czynności związanych z pielęgnacją słuchu. Tutaj należy wskazać przede wszystkim unikanie nadmiernego hałasu. Bardzo głośna muzyka (często puszczana w słuchawkach) albo przebywanie w hałaśliwych miejscach negatywnie wpływają na nasz zmysł słuchu.
Jeżeli nie jesteśmy w stanie unikać ciągłego hałasu, na przykład ze względu na specyfikę naszej pracy, to pamiętajmy o tym, że pracodawca powinien nas wyposażyć w stosowne środki ochrony. Ważne jest też, aby w domu, w czasie wolnym, po tak przepracowanym dniu zrelaksować się w ciszy. Nie zapominajmy również o regularnych badaniach słuchu, które pomogą nam zdiagnozować ewentualne problemy. Bardzo duże znaczenie ma też ochrona uszu przed nadmierną wilgocią albo unikanie kosmetyków, które wysuszają przewód słuchowy.
Podsumowanie
Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów, dlatego prawidłowa higiena uszu ma ogromne znaczenie dla jego sprawnego funkcjonowania. Przebywanie w hałaśliwych miejscach, częste używanie słuchawek albo czyszczenie wewnętrznej części ucha popularnymi patyczkami kosmetycznymi – to najczęstsze błędy, jakie zdarza nam się popełniać.
Regularne usuwanie nadmiaru woskowiny, badania słuchu oraz unikanie hałasów z pewnością pomogą nam cieszyć się dobrym słuchem przez długi czas. Do higieny uszu możemy też używać specjalnych preparatów w sprayu, które znajdziemy w aptekach.