
Regularna higiena uszu jest bardzo ważna, jednak wielu z nas wciąż nie wie, jak należy przeprowadzać ją prawidłowo. Okazuje się bowiem, że popularne patyczki z bawełnianymi główkami tylko upychają woskowinę i w efekcie mogą prowadzić do uszkodzenia słuchu. Specjalne preparaty wciąż nie są powszechne w użyciu, dlatego coraz częściej decydujemy się na zabiegi alternatywne.
Bardzo dobrym przykładem jest tutaj świecowanie uszu, inaczej nazywane również konchowaniem uszu albo woskowaniem. Jak dokładnie wygląda taki zabieg? Komu jest dedykowany? Czy jest bezpieczny i naprawdę działa? Wreszcie – jak wpływa na nasz słuch? O tym wszystkim piszemy poniżej.
Spis treści
Jak wygląda świecowanie uszu?
Świecowanie uszu znalazło sobie szerokie grono zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Polega na umieszczeniu w uchu specjalnej świecy, która wykonana jest z lnu albo bawełny, a następnie pokryta woskiem pszczelim.
Przed rozpoczęciem kuracji, należy położyć się na boku, a do ucha włożyć wspomnianą świecę (konieczna będzie tutaj pomoc drugiej osoby). Dodatkowo, ucho powinno być zabezpieczone przed kapiącym woskiem. Spalana świeca ma wytwarzać próżnię, która zasysa i zmiękcza woskowinę, co pomaga zachować higienę uszu. Osoby polecające zabieg konchowania uszu przekonują, że metoda jest niezwykle skuteczna, czego dowodem ma być ciemna substancja, jak pozostaje na świecy (ma to być woskowina uszna).

Podczas zabiegu świecowanie uszu, ważne jest zapewnienie higienicznych i bezpiecznych warunków w pomieszczeniu.
Kiedy zdecydować się na świecowanie uszu?
Zwolennicy tego sposobu przekonują, że świecowanie uszu nie tylko skutecznie usuwa nadmiar woskowiny, ale pomaga też w leczeniu wielu chorób. Ta alternatywna metoda sprawdza się podobno, kiedy borykamy się z chorobami gardła i nosa. Ponadto, warto się na nią zdecydować w przypadku zapalenia zatok albo przeziębienia.
Świecowanie uszu ma też pomagać osobom skarżącym się na szumy uszne różnego pochodzenia albo niedosłuch. To jednak nie wszystko, bowiem specjalna świeca polecana jest także osobom cierpiącym na migreny, zawroty głowy, a nawet uskarżającym się na ciągłe zmęczenie. W przypadku wielu z tych objawów dobrym rozwiązaniem jest jednak sięgnięcie po radę lekarza specjalisty, aby mieć pewność, że przebieg leczenia jest prawidłowy.
Sprawdź jak prawidłowo dbać o higienę uszu.
Czy konchowanie uszu działa?
Konchowanie uszu wzbudza wiele emocji. Część osób uważa, że to bardzo dobra metoda nie tylko na oczyszczenie ucha z zalegającej woskowiny, ale także lekarstwo na wiele schorzeń. Przeciwnicy podkreślają jednak, że nie ma dowodów na to, że woskowanie rzeczywiście przynosi pożądane rezultaty, wręcz przeciwnie – może być szkodliwe dla naszego słuchu i zdrowia.
Specjaliści, którzy zajmowali się skutecznością świecowania uszu, odkryli, że specjalne świece przeznaczone do tego zabiegu tak naprawdę nie wytwarzają żadnego podciśnienia. Dodatkowo, nie usuwają wosku z kanału słuchowego, a nawet mogą go dodatkowo zanieczyszczać resztkami ze spalanego stożka. Nie ma także naukowych dowodów na to, że konchowanie uszu może być pomocne w zwalczaniu wymienionych wcześniej schorzeń.

Konchowanie uszu może negatywnie wpływać na nasz słuch.
Jak świecowanie uszu wpływa na słuch?
Świecowanie uszu to popularna, chociaż mocno kontrowersyjna metoda. Warto na koniec wiedzieć, jaki może mieć ona wpływ na nasz słuch. Otóż okazuje się, że ten sposób usuwania woskowiny może powodować wiele problemów. Wśród nich możemy oczywiście wymienić możliwość poparzenia, przede wszystkim wtedy, kiedy świecowanie nie zostaje wykonane z zachowaniem należytej ostrożności. Oprócz tego, świecowanie uszu może prowadzić do:
- ubytków w słuchu,
- stanów zapalnych ucha zewnętrznego,
- osadzania się woskowiny w uchu, która jest wynikiem spalania świecy,
- zablokowania lub niedrożności kanału słuchowego przez kapiący wosk, który może być trudny do usunięcia,
- perforacji błony bębenkowej.
Jak widać, świecowanie uszu (mimo swojej popularności) nie jest skuteczną metodą na zachowanie higieny uszu lub radzenie sobie z problemami zdrowotnymi. Wręcz przeciwnie, w wielu przypadkach może mieć negatywne konsekwencje, prowadzące nawet do ubytku słuchu. Warto zatem zawsze sięgać po takie metody dbania o higienę ucha, które są zalecane przez specjalistów.
Z pewnością pomoże nam to uniknąć przykrych konsekwencji zdrowotnych. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą dedykowane spraye do usuwania woskowiny, a w poważniejszych przypadkach – skorzystanie z pomocy lekarza.