
Żyjemy w czasach, w których każdego dnia docierają do nas dziesiątki informacji z różnych stron. Czasami bardzo trudno jest skupić uwagę na tym, co w danej chwili jest akurat najbardziej istotne. Przede wszystkim takie sytuacje mają miejsce w zatłoczonych pomieszczeniach, gdzie z trudem udaje nam się usłyszeć to, co konkretnie mówi do nas rozmówca (nawet, jeżeli znajduje się blisko nas). Istnieje jednak grupa osób, które potrafią nawet w bardzo głośnych miejscach skupić swoją uwagę na tych dźwiękach, które akurat są dla nich istotne.
Wyobraźmy sobie sytuację, że jakaś osoba tak bardzo jest skupiona na tym, co ktoś do niej mówi, że zupełnie ignoruje pozostałe dźwięki dochodzące z otoczenia. Dla jednych może to być dowód ignorancji w stosunku do pozostałych członków danej grupy. Może to być jednak również znak, że wspomniana osoba posiada tzw. słuch selektywny. Czym on dokładnie jest i jakie mogą być jego objawy? Czy słuch selektywny klasyfikuje się jako zaburzenie? A jeżeli tak, to kiedy należy udać się do lekarza specjalisty? O tym wszystkim piszemy poniżej.
Spis treści [Ukryj]
Czym jest słuch selektywny?
Słuch selektywny inaczej określany jest jako selektywna uwaga słuchowa. Osoba obdarzona takim słuchem potrafi skupić się na jednym rozmówcy nawet wtedy, gdy znajduje się w bardzo głośnym miejscu. Można powiedzieć, że dokonuje swego rodzaju selekcji dźwięków.
Taka selekcja nie ma jednak nic wspólnego z celowym ignorowaniem reszty otoczenia. Słuch selektywny to nieświadomy proces, będący częścią tego, jak funkcjonuje ludzki mózg. Selektywna uwaga słuchowa może pełnić bardzo ważną rolę w wielu sytuacjach. W przypadku, kiedy z każdej strony dociera do nas nadmiar bodźców, selekcja słuchowa pozwoli nam wybrać te najbardziej istotne.

Osoby obdarzone słuchem selektywnym potrafią skupić się na jednym słuchaczu w tłumie
Co trzeba wiedzieć o słuchu selektywnym?
Selektywna uwaga słuchowa to bardzo interesujące zjawisko, które wciąż pozostaje obiektem licznych badań. Warto zatem skupić się na kilku istotnych faktach związanych z tym przypadkiem. Przede wszystkim należy mieć na uwadze to, że słuch selektywny nie jest zjawiskiem negatywnym. Osoba obdarzona takim słuchem nie lekceważy celowo innych osób. Można powiedzieć, że nieświadomie zostaje odcięta od nadmiaru bodźców, aby skoncentrować się nad tym, co w danym momencie ma największe znaczenie.
Czy słuch selektywny to zaburzenie?
Mając na uwadze fakt, że osoby obdarzone słuchem selektywnym posiadają zdolność “wyboru” dźwięków, które do nich docierają, często pojawia się pytanie, czy selektywna uwaga słuchowa może być określana jako zaburzenie słuchu. Na początku trzeba jasno zaznaczyć, że nie istnieją psychologiczne ani fizjologiczne przyczyny posiadania takiego słuchu. Nie jest to rodzaj utraty słuchu, dlatego nie należy klasyfikować jej jako zaburzenie słuchu. Trzeba także podkreślić, że omawiane zjawisko wciąż stanowi obiekt badań, a wszystkie mechanizmy działania słuchu selektywnego nie zostały jeszcze do końca opisane. Słuch selektywny raczej jest mechanizmem radzenia sobie z nadmiarem bodźców, jakie dochodzą do nas z otoczenia.
Ile osób posiada selektywną uwagę słuchową?
Trudno oszacować, jaki procent osób obdarzonych jest słuchem selektywnym. Nie prowadzone są statystyki w tym zakresie, co wynikać może między innymi z tego, że selektywna uwaga słuchowa nie jest raczej przedmiotem diagnozy. Szacuje się jednak, że dotyczy ona częściej kobiet niż mężczyzn.
Przeczytaj również: jak prawidłowo dbać o higienę uszu?
Czy słuch selektywny wymaga wizyty u audiologa?
Jak już zostało podkreślone, słuch selektywny nie jest przykładem zaburzenia słuchu, dlatego nie wymaga konsultacji lekarskiej. W przypadku, kiedy mamy jednak podejrzenia, że nasze wybiórcze słuchanie może mieć inną przyczynę, wizyta u specjalisty może okazać się konieczna.

Słuch selektywny to niezaburzenie. Jeśli jednak miewasz problemy ze słuchem, warto udać się na wizytę do specjalisty.
Podsumowanie
Słuch selektywny to bardzo ciekawe zjawisko. Nie jest on zaburzeniem słuchu, a jedynie zdolnością do wybierania tych dźwięków, które są dla nas w danej chwili najbardziej istotne. Trudno oszacować, jaki dokładnie procent osób obdarzonych jest selektywną uwagą słuchową, jednak częściej dotyczy ona mężczyzn niż kobiet.
Słuch selektywny nie wymaga konsultacji u audiologa, jeżeli jednak istnieje podejrzenie, że nasze problemy ze słuchem mogą mieć inne źródło, wizyta u specjalisty będzie konieczna.