Spis treści
Dlaczego warto badać słuch?
Ubytek słuchu może dotknąć każdego z nas. Niestety trudno zauważyć moment, w którym należałoby zareagować, ponieważ jego skutki ujawniają się stopniowo. Chyba, że powstał nagle (po chorobie, czy uszkodzeniu narządu słuchu). Wtedy łatwo zauważamy jego brak i szybko reagujemy. W innych wypadkach do stwierdzenia niedosłuchu konieczne jest badanie słuchu. Warto je powtarzać systematycznie, aby nie utracić świata dźwięków bezpowrotnie.
Czym jest badanie słuchu?
Zasadniczo badanie słuchu służy do oceny poziomu słyszenia. Na podstawie wyników badania lekarz laryngolog może postawić diagnozę.
Niekiedy, jeśli konieczne jest zastosowanie aparatów słuchowych, badanie słuchu służy również do prawidłowego doboru odpowiedniego rozwiązania słuchowego. Audiometria tonalna umożliwia określenie jak duże są ubytki słuchu i jaki jest ich rodzaj. Na tej podstawie protetyk słuchu zaproponuje odpowiednie aparaty słuchowe.
Metody badania słuchu dzielą się na subiektywne oraz obiektywne. Na nich opiera się diagnostyka słuchu.
Badanie subiektywne i obiektywne słuchu
W trakcie badań subiektywnych słuchu, pacjent udziela określonej informacji zwrotnej odnośnie tego, jak słyszy ciche dźwięki. Wykonuje się wtedy audiometrię tonalną , którą często utożsamia się z samym pojęciem „badania słuchu”.
Takie badanie audiometryczne przeprowadza się w cichym pomieszczeniu. Chodzi o to, aby hałas z zewnątrz nie zniekształcił prawidłowego wyniku badania. Wynik audiometrii (tzw. audiogram) przy pomocy krzywych zobrazuje nam próg słyszenia w granicach 0–25 dB.
Jeśli wyniki wskazują na ubytek słuchu, powinno się wykonać audiometrią mowy, która sprawdza poziom rozumienia słów.
W odróżnieniu od badań subiektywnych, badania obiektywne słuchu odbywają się bez zaangażowania pacjenta. Przeprowadzane są za pomocą specjalnego oprzyrządowania w specjalistycznych placówkach lub szpitalu.
Do badań obiektywnych słuchu zaliczamy:
- tympanometrię
- otoemisję akustyczną
- badanie słuchu BERA
Tympanometria prowadzona jest przy użyciu specjalnej sondy mierzącej odbicie fali dźwiękowej od błony bębenkowej w warunkach zmiany ciśnienia w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Ze względu na bezbolesność i bezinwazyjność metoda ta chętnie wykorzystywana jest jako badanie słuchu u dziecka.
Sprawdź także: Badanie słuchu u dzieci – jak wygląda i gdzie je można zrobić?
Otoemisja akustyczna polega na rejestrowaniu cichych dźwięków emitowanych przez ucho wewnętrzne w odpowiedzi na podawany bodziec akustyczny i służy ocenie funkcji ślimaka. Jeśli nadany dźwięk nie wywoła reakcji – mamy do czynienia z wadą słuchu. Otoemisja przeprowadzana jest najczęściej u noworodków i niemowląt.
Badanie słuchu BERA pozwala ocenić potencjał słuchowy pnia mózgu i ustalić miejsce uszkodzenia na przebiegu drogi słuchowej. Badanie to przeprowadza się we śnie. Na głowie pacjenta umieszcza się elektrody, które rejestrują reakcję pnia mózgu na dźwięki. To następnie pozwala na ocenę progu słuchu u pacjenta.
Gdzie można wykonać badanie słuchu
Jeśli profilaktycznie chcesz skontrolować słuch, bądź masz podejrzenie niedosłuchu, najlepiej poszukaj badań w internecie. Większość prywatnych placówek (sklepów z aparatami słuchowymi) oferuje je bezpłatnie.
Również w Narodowym Funduszu Zdrowia znajdziesz listę placówek z zakresu protetyki słuchu, w których wykonasz badanie słuchu.
Jeśli odczuwasz problemy ze słyszeniem, możesz także uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu do lekarza laryngologa, bądź udać się od razu – prywatnie – do specjalisty. Jeśli laryngolog ma swój sprzęt audiometryczny, wykona badanie słuchu i w przypadku stwierdzenia niedosłuchu, zaleci odpowiednie leczenie lub zaopatrzenie w aparaty słuchowe.
Jednak wizyty u lekarzy mogą się przedłużać. Dlatego zdecydowanie polecamy najpierw sprawdzenie słuchu u protetyka słuchu. Jeśli okaże się, że konieczna jest dalsza wizyta u laryngologa, udasz się do niego razem z wynikiem z przeprowadzonej audiometrii.
W przypadku, gdy niedosłuchu nie będzie lub będzie niewielki, protetyk słuchu zaleci dalsze postępowanie i umówi na wizytę kontrolną.
Jak wygląda badanie słuchu u protetyka słuchu?
Przede wszystkim zarezerwuj sobie około 1 godziny na wizytę u protetyka słuchu. Najlepiej umów się telefonicznie, aby nie czekać.
Przed wykonaniem audiometrii protetyk słuchu powinien sprawdzić drożność kanałów słuchowych, ponieważ niedrożność wpływa na nieprawidłowy wynik audiometrii. W przypadku zalegania wydzieliny, będziesz musiał udać się do laryngologa na oczyszczenie uszu.
Podczas badania audiometrycznego (audiometria tonalna) masz założone słuchawki, w których podawany jest dźwięk o różnej częstotliwości. W momencie usłyszenia podawanych tonów, sygnalizujesz to protetykowi.
Jeśli wyniki audiometrii wskażą na niedosłuch, od protetyka słuchu dowiesz się, co zrobić, aby zapobiec pogłębianiu się niedosłuchu.
W przypadku konieczności zastosowania aparatów słuchowych, możesz skorzystać z częściowego dofinansowania z NFZ. Po skierowanie na zaopatrzenie w aparaty słuchowe będziesz musiał wybrać się do laryngologa. O wszystkim poinformuje Cię protetyk słuchu.
Czy niedosłuch można leczyć?
Za ubytek słuchu uważa się próg słyszenia powyżej 30 dB. Generalnie wyróżniamy 3 rodzaje ubytków słuchu:
– przewodzeniowy
– mieszany
– odbiorczy
Badanie słuchu pokaże nam, czy pacjent ma niedosłuch i jakiego rodzaju. W przypadku ubytku przewodzeniowego, lekarz laryngolog ocenia, czy można go jeszcze leczyć. W przypadku niedosłuchu mieszanego i odbiorczego – zalecane jest stosowanie aparatów słuchowych.
Przeczytaj również: Nowoczesne aparaty słuchowe – innowacje i technologia przyszłości
Pamiętaj, że warto słyszeć. Często nie doceniamy naszego słuchu i narażamy się na jego utratę: źle czyścimy uszy, słuchamy głośniej muzyki (w dodatku na słuchawkach, które bezpośrednio wkładamy do ucha), nie dajemy uszom odpocząć od dźwięków.
A nasze uszy nigdy nie śpią. Nie da się ich wyłączyć. Obecnie szacuje się, że 1 spośród 10 osób na świecie ma problemy ze słuchem. W miarę starzenia się populacji oraz życia w ciągłym hałasie, coraz więcej ludzi nie będzie w stanie dobrze słyszeć. To może stać się przyczyną ich izolacji społecznej.
Jednak w wielu przypadkach można zapobiec utracie słuchu, a korekcja ubytku słuchu może umożliwić znaczącą poprawę jakości życia. Dlatego nie czekaj aż zauważysz objawy niedosłuchu, zapisz się na bezpłatne badanie słuchu już dziś!
Jeśli za późno zareagujesz na utratę słuchu, pewne dźwięki jak np. gra świerszczy, rechot żab, bądź cichy trzask płonącego ognia mogą być dla Ciebie tylko wspomnieniem
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital