
Spis treści
10 objawów wskazujących na słaby słuch u dziecka
Ochrona słuchu u najmłodszych jest szczególnie ważna. Niestety czasem można przeoczyć fakt, że słuch naszego dziecka jest w złym stanie. Tym bardziej, że praktycznie każdy noworodek przechodzi obecnie przesiewowe badania słuchu. Jednak słyszenie u dzieci może się pogorszyć z różnych powodów. Dlatego niezwykle ważne jest, aby słuch naszego dziecka był „pod kontrolą”.
Niedosłuch u dziecka – światowe statystyki
WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na całym świecie już blisko 32 miliony dzieci cierpi z powodu niedosłuchu, z czego aż 60% przypadków można byłoby uniknąć. Problemy ze słuchem mają wpływ na prawidłowy rozwój maluchów. Dlatego niedosłuch należy zdiagnozować jak najwcześniej.
Wśród wielu przyczyn niedosłuchu u dzieci, o których przeczytasz w artykule Niedosłuch u dzieci – wpływ na rozwój, wg WHO 40% przypadków ma podłoże genetyczne. W 31% słaby słuch naszego dziecka spowodowany jest infekcjami (odra, świnka, różyczka, zapalenie ucha, czy zapalenie opon mózgowych), a 17% wynika z komplikacji okołoporodowych.
Wśród tych ostatnich przyczynami są m.in. wczesny poród, niska waga urodzeniowa a także żółtaczka noworodków. Nawet do 4% przypadków wynika z przyjmowania przez matki oraz noworodki leków, które mogą uszkodzić słuch.
Niedosłuch u dziecka będzie miał złe konsekwencje, jeśli odpowiednio nie zadbamy o jego rehabilitację. Dziecko, które źle słyszy może mieć problemy z mową, z nauką czy z kontaktami z rówieśnikami, co doprowadza do izolacji społecznej.
Sprawdź także: Niedosłuch u dzieci – wpływ na rozwój
Działania lecznicze i zapobiegające wg WHO
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca postępowanie mające na celu zapobieganie niedosłuchowi u dzieci. Wśród tych działań wymienia się m.in.

Słuch naszego dziecka należy kontrolować przez cały czas jego rozwoju.
– wczesne rozpoznanie (w Polsce prowadzone są badania przesiewowe słuchu)
– zaopatrzenie w aparaty słuchowe
– szkolenia dla lekarzy z zakresu opieki nad dziećmi niedosłyszącymi
– praca nad świadomością społeczną na temat dbania o uszy
Jednocześnie ważne są: uodparnianie dzieci na choroby, ostrożność w podawaniu leków czy kontrola hałasu, na który narażony jest mały człowiek. Można w ten sposób uniknąć części problemów ze słuchem.
Jeśli nasze dziecko ma ubytek słuchu, niezwykle ważna jest szybka reakcja, aby niedosłuch nie pogłębiał się i nie wpływał znacząco na jego rozwój.
10 objawów niedosłuchu u dziecka, czyli na co zwrócić szczególną uwagę
Obecnie w Polsce noworodki są badane pod kątem niedosłuchu, zanim opuszczą szpital po porodzie. Jednak to nie powinno uśpić czujności rodziców. Istnieje ryzyko, iż przyczyny niedosłuchu pojawią się później, powodując niedosłuch w kolejnych fazach rozwoju.
Dlatego przez cały okres dorastania dziecka należy je bacznie obserwować i w przypadku niepokojącego zachowania zgłosić się do specjalistów.
Szacuje się, że pracownicy służby zdrowia w 15% przypadków zauważą słabnący słuch a pediatrzy w ok. 10%. W 60% przypadków to właśnie rodzice są pierwszymi osobami, które podejrzewają niedosłuch u dziecka.
10 objawów, które wskazują, że dziecko źle słyszy
- Maluch sprawia wrażenie, że dobrze słyszy, ale czasem nie reaguje na niektóre dźwięki.
- Nastawia głośniej telewizor, niż pozostali członkowie rodziny.
- Na zadawane pytania dziecko często odpowiada „Co?”.
- Tłumaczy się, że nie słyszało, co mówi do niego rodzic (co często tłumaczone jest przez rodziców jako brak koncentracji u dziecka).
- Maluch zaczyna mówić głośniej niż zazwyczaj.
- Zachowanie dziecka wskazuje na brak reakcji w różnych sytuacjach.
- Intensywnie wpatruje się w rozmówcę.
- Osiąga gorsze oceny w szkole.
- Nauczyciel zwraca uwagę, że dziecko nie reaguje na polecenia.
- Dziecko nastawia jedno ucho podczas słuchania a nawet samo mówi, że lepiej słyszy jednym.
Czasem to intuicja rodzica podpowiada, że coś może być nie tak ze słuchem, ale nie potrafi ocenić bądź nie ma pewności, z czego wynika pewne zachowanie dziecka.
Zawsze w takich sytuacjach należy udać się do specjalisty. Skontaktuj się z lekarzem rodzinnym lub pierwszego kontaktu i poproś o skierowanie.
Jeśli Twoje dziecko już pisze i czyta może być diagnozowany jak dorosły. W takich wypadkach, zanim udasz się do specjalisty, możesz bezpłatnie zbadać słuch dziecka u protetyka słuchu. Być może nie ma powodów do większego niepokoju.
Sprawdź listę oddziałów BRANDvital wraz z danymi kontaktowymi.
Zadzwoń i umów się na darmowe badania słuchu.
Wczesna diagnoza niedosłuchu – znaczenie
Czym szybciej zareagujesz na potencjalny problem, tym większa szansa na odpowiednią rehabilitację i prawidłowy rozwój dziecka. Jak wcześniej wskazaliśmy, dzieci z niedosłuchem doświadczają kłopotów z mówieniem, a to wpływa na komunikację z rówieśnikami czy innymi osobami.
Taki brak komunikacji powoduje izolację społeczną, mającą niebagatelne znaczenie dla życia i przyszłości dziecka.
Jednocześnie niedosłuch ma również wpływ na umiejętność czytania i rozumienia tekstu. Przeprowadzono badania w Anglii na Uniwersytecie w Southhampton na grupie 76 nastolatków. Wykazały, że nastolatki z niedosłuchem wykrytym przed 9 miesiącem życia osiągały znacznie lepsze wyniki w rozumieniu tekstu czytanego w porównaniu z tymi, u których wykryto niedosłuch później.
Dobry słuch naszego dziecka jest ogromnie ważny dla jego rozwoju. Dlatego nie lekceważmy żadnych niepokojących objawów. Chrońmy również nasze dzieci oraz siebie przed hałasem. Higiena słuchu jest niezbędna w każdym wieku.
Więcej o wpływie hałasu na nasze słyszenie przeczytasz w artykule: Ochrona słuchu – jak dłużej cieszyć się dobrym słyszeniem
Nie zapominajmy również o regularnym czyszczeniu ucha zewnętrznego, aby ograniczyć ryzyko, że brud i drobnoustroje dostaną się do środka powodując ubytek słuchu.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami.
Pozdrawiamy
BRANDvital Poland