
Spis treści
Higiena narządu słuchu – niezbędna w każdym wieku
Niedosłuch dotyka obecnie coraz młodsze osoby, co ma związek z ogromnym zanieczyszczeniem hałasem. Prawidłowa higiena słuchu jest zatem niezbędna, jeśli chcemy sprawnie komunikować się z otoczeniem do późnej starości. Ochrona słuchu wymaga podjęcia kilku działań zmniejszających konsekwencje ciągłej ekspozycji na zbyt duże natężenie dźwięków. Jak dbać o słuch?
Dlaczego należy chronić słuch?
Hałas w dzisiejszych czasach jest wszechobecny – zarówno w dzień, jak i w nocy. Szczególnie w dużych miastach. Nasz słuch sam się nie obroni przed negatywnymi skutkami. Nie da się świadomie „zamknąć” ucha tak jak odruchowo zamykamy nasze oczy przed niebezpieczeństwem. Dlatego ochrona słuchu to zadanie, którego wykonanie należy do nas. Do każdego, kto chce się dłużej cieszyć dobrym słyszeniem.
Jak dbać o słuch?
Słuch pogarsza się wraz z wiekiem – jest to naturalna konsekwencja starzenia się organizmu. Prawidłowa higiena słuchu zdecydowanie zmniejsza jednak ryzyko występowania problemów z odbieraniem dźwięków. Podstawą jest ochrona słuchu przed hałasem. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą Ci właściwie zadbać o delikatny narząd słuchu.
Sprawdź także: Jak dbać o uszy i dobrze słyszeć?
Zmniejsz poziom hałasu
Systematyczna bądź wyjątkowo silna ekspozycja na hałas może mieć negatywny wpływ na komórki rzęsate, w tym powodować ich obumieranie. W najgorszym wypadku może to doprowadzić do głuchoty.
Dlatego świadomość hałasu oraz możliwości jego redukcji są punktem wyjścia do ochrony słuchu.
Jest kilka przyczyn niedosłuchu i na większość nie mamy wpływu, ale ochrona narządu słuchu polega przede wszystkim na unikaniu jednej z nich – hałasu. Co zatem możemy zrobić w codziennym życiu, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym słyszeniem? Jak chronić słuch?
- Zmniejszaj głośność – przycisz telewizor, radio, czy odtwarzaną muzykę.
- Kupuj ciche urządzenia – sprawdź głośność odkurzacza, lodówki czy pralki przed zakupem i wybierz takie, w których poziom hałasu jest najmniejszy.
- Zatykaj uszy – w przypadku wysokiego poziomu hałasu przyciśnij dłonie do uszu i oddal się od jego źródła.
- Ogranicz liczbę źródeł hałasu – zadbaj, aby się nie przekrzykiwać, rozmawiaj przy zmniejszonej głośności, staraj się włączać urządzenia po kolei, a nie jednocześnie (np. odkurzacz i telewizor) .
Stosuj ochronniki słuchu lub słuchawki ograniczające głośność
Ochrona słuchu przed hałasem polega również na stosowaniu odpowiednich produktów ograniczających poziom decybeli. Nawet przy wykonywaniu rutynowych czynności, niezwiązanych z pracą, aby ograniczyć poziom hałasu powinieneś stosować zatyczki, aktywne ochronniki słuchu lub odpowiednie nauszniki przeciwhałasowe.
Jakie mogą być to czynności? Koszenie trawy, cięcie piłą drewna, a nawet odkurzanie. Dźwięk z urządzeń wytwarzających hałas może być nieprzyjemny, a jego poziom niewiele poniżej progu bólu (np. piła tarczowa generuje hałas na poziomie ok. 110 dB).
Daj uszom odpocząć
Jest wiele osób, które bez przerwy czegoś słuchają (radia, muzyki, rozmów w TV). Nie potrafią znieść ciszy. A cisza to wytchnienie dla naszych uszu. Ciszy potrzebujemy zarówno ze względu na higienę narządu słuchu, jak i z punktu widzenia psychologicznego. A wielu z nas żyje w bezustannym szumie.
Okazuje się także, że zanieczyszczenie hałasem ma ogólnie niekorzystny wpływ na nasze zdrowie fizyczne. Światowa Organizacja Zdrowia w swoim raporcie z 2011 roku nazwała zanieczyszczenie hałasem nowoczesną zarazą. Ochrona słuchu stała się istotnym tematem XXI wieku.
Gdy doświadczamy go systematycznie przez wiele miesięcy, podnosi się nam ciśnienie krwi, zwiększa ryzyko zawału serca, stopniowo osłabia słuch. Dodatkowo, jak wynika z badań, głośne dźwięki podnoszą poziom stresu, poprzez aktywację ciała migdałowatego w mózgu i powodują wydzielanie kortyzolu – hormonu stresu.
Dlatego daj uszom odpocząć. Zadbaj o nie choćby podczas snu. Pozbądź się lub ogranicz w sypialni urządzenia generujące dźwięk. Poszukaj miejsca w domu do odpoczynku, z którego nie słychać hałasu z ulicy. Znajdź czas na ciszę.
Badaj słuch regularnie!
Pogorszanie słuchu następuje stopniowo i prawie niezauważalnie. Dlatego już po 40. roku życia powinieneś regularnie przeprowadzać badanie słuchu, nawet jeśli nie odczuwasz dyskomfortu. W ten sposób będziesz świadomy zmian i w odpowiednim momencie możesz ograniczyć bądź opóźnić dalsze pogłębianie się niedosłuchu.
Skontaktuj się z naszym protetykiem słuchu i umów wizytę na bezpłatne badania słuchu.
Ochrona słuchu w pracy
Temat ochrony słuchu w miejscu pracy nie powinien budzić wątpliwości. Istnieją odpowiednie przepisy, które regulują zasady bezpieczeństwa i higieny pracy przy czynnościach związanych z narażeniem na hałas i drgania mechaniczne.
Pracodawca ma obowiązek nakazać pracownikom stosowanie indywidualnych środków ochrony słuchu, gdy natężenie hałasu wynosi 85 decybeli (i więcej). Natomiast gdy urządzenia pomiarowe wskazują poziom 80 dB, pracodawca jest zobowiązany udostępnić pracownikom środki ochrony, nie może jednak nakazać im ich używania.
Ochrona uszu przed hałasem jest wskazana w miejscach, takich jak m.in.: budowy dróg, lotniska, kolej itp.
Jaki hałas jest szkodliwy dla zdrowia?
Klasyfikuje się go w oparciu o natężenie wyrażone w decybelach.
- Hałas poniżej 35 dB nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka, choć potrafi irytować;
- 35-75 dB – taki poziom hałasu negatywnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy i potęguje zmęczenie;
- 75-85 dB – poziom hałasu wpływający na zmniejszenie wydajności pracy, może prowadzić do trwałych uszkodzeń słuchu;
- 85-130 dB – natężenie, które w znacznym stopniu uszkadza narząd słuchu i może prowadzić do rozwoju schorzeń innych układów (nerwowego, krwionośnego); hałas przekraczający 85 dB może doprowadzić do powstania urazu akustycznego;
- hałas powyżej 130 dB wywołuje drgania różnych organów w ciele człowieka, prowadząc do ich poważnych uszkodzeń.
Jeśli pracujesz w miejscu, w którym jesteś narażony na stałe wysokie natężenie hałasu, stosuj środki ograniczające negatywny wpływ hałasu na zdrowie. Nawet, jeśli masz prawo do odmowy ich używania z uwagi na poziom hałasu.
W końcu chodzi o Twoje zdrowie.
Naturalne starzenie się narządu słuchu
Pamiętaj, że ochrona słuchu jest niezwykle ważna. Możemy dzięki niej ograniczyć bądź opóźnić utratę słuchu na wiele lat. Jednak nawet jeśli dokładnie wiemy, jak dbać o narząd słuchu, niestety, nie zapobiegniemy naturalnym procesom starzenia się budujących go struktur – i co za tym idzie – osłabieniu słuchu w starszym wieku.
Na szczęście, dzięki odpowiednio dobranym aparatom słuchowym możesz cieszyć się dobrym słyszeniem mimo wszystko.
Przeczytaj również: Jak dobrać aparat słuchowy?
Moment, w którym będziesz potrzebował pomocy słuchowych w dużym stopniu zależy jednak od Ciebie.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Pozdrawiamy
BRANDvital Poland