
Spis treści
Zawód: protetyk słuchu – co wyróżnia dobrego specjalistę
Protetyk słuchu to osoba, której głównymi zadaniami są doradztwo i dobór odpowiednich do stopnia niedosłuchu aparatów słuchowych. To wykwalifikowany specjalista z odpowiednim wykształceniem i kompetencjami. Na co zwracać uwagę przy wyborze swojego doradcy od niedosłuchu? Podpowiadamy czym wyróżnia się protetyk słuchu, któremu warto zaufać!
Wykształcenie protetyka słuchu
Zasadniczo osoba, która może samodzielnie dobierać aparaty słuchowe finansowane ze środków NFZ powinna być z wykształcenia protetykiem słuchu . Może też ukończyć studia wyższe na kierunku lub w specjalności audiofonologia (pod pewnymi warunkami).
Protetyk słuchu to zawód, który kształtował się w Polsce latami. Stąd część osób uprawnionych do doboru aparatów słuchowych posiada ukończone kursy po szkole średniej, dyplomy czeladnika, czy mistrza, inni mają ukończone studia na tym kierunku.
Do dnia 1 października 2010 r. możliwe było ukończenie kursu z zakresu protetyki słuchu organizowanego przez szkołę wyższą kształcącą w zakresie akustyki lub Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu.
Obecnie kształcenie na protetyka słuchu jest możliwe na studiach wyższych na kierunkach lub w specjalności protetyka słuchu. Inną opcją jest ukończenie szkoły policealnej publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej. Taka osoba uzyskuje tytuł zawodowy protetyk słuchu lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie protetyk słuchu.
Kompetencje zawodowe protetyka słuchu

Protetyk słuchu przeprowadza m.in badanie audiometryczne
Specjalista od słuchu ma za zadania przede wszystkim:
- przeprowadzać badania audiometryczne
- wykonywać badania słuchu metodami obiektywnymi i subiektywnymi
- odczytać wynik i zinterpretować niedosłuch na podstawie wyników badań
- dobrać odpowiednie aparaty słuchowe do rodzaju i stopnia niedosłuchu oraz akcesoria
- pobrać formę z ucha w przypadku, gdy potrzebne jest wykonanie aparatu wewnątrzusznego lub wkładki usznej.
Często protetyk słuchu konsultuje z lekarzem (laryngolog, audiofonolog) wyniki badań. Uzgadnia na przykład, czy są przeciwwskazania do doboru aparatu wewnątrzusznego z uwagi na zbyt duże wycieki z ucha. Mogą również wystąpić inne problemy, związane chociażby z przebytą operacją ucha.
Do zadań protetyka słuchu należą również:
- instruowanie Klienta odnośnie używania i konserwacji aparatów słuchowych
- czyszczenie i serwisowanie aparatów słuchowych
- zmiana ustawień w aparatach w zależności od potrzeb użytkownika, czy etapu treningu słuchowego
- opieka akustyczna
Czym wyróżnia się dobry specjalista od aparatów słuchowych
Dobry protetyk słuchu przeprowadzi odpowiednią rozmowę z Klientem. Jej celem jest min. ustalenie w jakich sytuacjach akustycznych występują problemy ze słyszeniem i od kiedy Klient odczuwa dyskomfort związany z niedosłuchem.
Sprawdź także: Klasy aparatów słuchowych

Protetyk słuchu zaprezentuje Ci rozwiązania odpowiednie do Twoich potrzeb
Ważne jest też poznanie oczekiwań co do pomocy słuchowych. Czasem konieczna będzie wizyta u lekarza laryngologa przed badaniem audiometrycznym czy dopasowaniem aparatów słuchowych, np. w celu usunięcia nadmiaru woskowiny usznej. O tym również dowiesz się od Twojego specjalisty od słuchu.
Dobry protetyk słuchu to osoba, która z uwagą słucha. Odpowiednie dopasowanie aparatów słuchowych jest sprawą bardzo indywidualną. Należy poznać potrzeby Klienta, pokazać możliwe rozwiązania i różnice między klasami aparatów.
Od profesjonalnego protetyka słuchu dowiesz się również o możliwościach związanych z otrzymaniem refundacji z NFZ oraz otrzymasz pomoc w wypełnieniu formalności związanych z dofinansowaniem z PFRON, o ile Ci przysługuje.
Jak wygląda wizyta u protetyka słuchu?
Przede wszystkim wizytę najlepiej umówić telefonicznie. Protetyk musi zarezerwować kabinę do badań Tylko dla Ciebie.
Kiedy przyjdziesz na wizytę, protetyk słuchu przeprowadzi z Tobą wywiad. Następnie wykona otoskopowanie ucha, aby sprawdzić m.in. czy nie zalega w nim zbyt dużo woskowiny usznej, która może wpłynąć na wynik badania audiometrycznego. Dalej – w zależności od stanu ucha – skieruje Cię do lekarza albo wykona badanie audiometryczne.
Badanie audiometryczne trwa ok. 10-15 minut. Dlatego na pierwszą wizytę zarezerwuj sobie ok. pół godziny. Po wykonanym badaniu – protetyk słuchu omówi jego wyniki i dalsze postępowanie.
Przeczytaj również: Badanie słuchu – na czym polega i gdzie wykonać?
Wstępnie może zaproponować aparaty słuchowe. W dobrych punktach protetycznych będziesz mógł przetestować aparaty bezpłatnie.
Po wyjściu z gabinetu powinieneś mieć pełne informacje o Twoim niedosłuchu, możliwościach i procedurze dofinansowania. Jeśli masz niedosłuch i zdecydujesz się na testowanie aparatów słuchowych – możesz to również załatwić na pierwszej wizycie.
UWAGA! Testowanie aparatów nie jest zobowiązaniem do zakupu. W każdym momencie możesz zrezygnować z decyzji o zakupie.
Polecamy również porównanie cen zaproponowanego Tobie aparatu słuchowego z innymi sklepami medycznymi. Ceny znajdziesz w internecie. Ceny tych samych modeli aparatów słuchowych mogą się znacząco różnić.
Sprawdź od czego zależy cena aparatu słuchowego. Chcesz poznać i porównać nasze ceny? Zapraszamy na stronę esklep.brandvital.eu
Protetyk słuchu – zawód nie dla każdego
Czy każdy może wykonywać zawód protetyka słuchu? Naszym zdaniem NIE. Dobry protetyk słuchu lubi swoją pracę i kontakty z ludźmi. Osoby niedosłyszące to często osoby po 60 roku życia, zazwyczaj o połowę starsze od samych protetyków słuchu. Choć i wśród młodzieży coraz częściej spotyka się problemy ze słyszeniem.
Protetyk słuchu powinien wyróżniać się cierpliwością, empatią i kulturą osobistą. Nade wszystko powinien umieć słuchać i wyciągać wnioski, aby dobrać aparaty słuchowe indywidualnie do potrzeb każdego Klienta.
W BRANDvital zatrudniamy protetyków słuchu właśnie o takim charakterze. Większość posiada wieloletni staż w zawodzie. Jeśli chcesz umówić się na bezpłatną poradę bądź badanie słuchu zadzwoń do nas.
Adresy naszych oddziałów i telefony znajdziesz TUTAJ.
Pozdrawiamy
Magdalena Lasota
Zespół BRANDvital