Spis treści
Jak wybrać aparat słuchowy odpowiedni do moich potrzeb
Oferta aparatów słuchowych na rynku jest bardzo zróżnicowana, podobnie jak ich cena. Aby odpowiednio dobrać aparat słuchowy, należy przeanalizować nie tylko ubytek słuchu, ale i indywidualne potrzeby użytkownika. Podział na klasy aparatów słuchowych pomaga w zrozumieniu różnic pomiędzy poszczególnymi produktami i w wyborze odpowiednich pomocy słuchowych.
Jakie klasy aparatów słuchowych wyróżniamy
Każda firma, która zajmuje się zapatrzeniem w aparaty słuchowe, klasyfikuje je na różne klasy czy grupy, stosując zasadę – im wyższa klasa, tym wyższa cena aparatu słuchowego.
Niestety, nie ma na rynku jednolitego nazewnictwa co do poszczególnych klas aparatów słuchowych. Możesz spotkać podział klas między innymi na:
– Standard, Standard Plus, Optimum, Komfort, Premium
– Ekonomiczną, Średnią, Wysoką
– Socjalną, Ekonomiczną, Standard, Premium
– itp…
O ile dość łatwo można porównać aparaty słuchowe sprzedawane w jednej firmie, to już porównanie aparatów różnych marek sprzedawanych w różnych firmach jest mocno utrudnione.
Można jednak porównać funkcje i możliwości aparatów słuchowych oferowanych w poszczególnych firmach, aby porównać ceny i wybrać takie pomoce słuchowe, które będą dla Ciebie optymalne. I przede wszystkim – za które nie przepłacisz.
Ceny aparatów słuchowych zawierają różne usługi, stąd powinieneś mieć świadomość, że kupując nawet taki sam aparat słuchowy w jednej firmie zapłacisz mniej lub więcej niż w innej. Więcej o tym, co wchodzi w cenę aparatów słuchowych, przeczytasz w artykule: Ile kosztuje aparat słuchowy.
Cena jest ważna, dlatego zanim zdecydujesz się na zakup aparatów słuchowych:
- Przeanalizuj wraz z protetykiem słuchu Twoje indywidualne oczekiwania i możliwości aparatów słuchowych
- Sprawdź jakie funkcje mają aparaty słuchowe odpowiednie do Twojego ubytku słuchu
- Przemyśl, ile możesz zainwestować w dobre słyszenie
- Sprawdź w internecie czy wybrany aparat słuchowy w innej firmie nie kosztuje znacznie mniej lub więcej
- Sprawdź czy funkcje, jakie posiada wybrany przez Ciebie aparat słuchowy mają inne aparaty i jakie są ich ceny
Czym różnią się aparaty słuchowe w poszczególnych klasach
Niezależnie od nazewnictwa poszczególnych klas możemy wyodrębnić pewne zasady klasyfikowania aparatów słuchowych oferowanych w poszczególnych firmach.
W najniższej klasie aparatów (najniższe ceny) znajdują się aparaty dedykowane osobom przebywającym w spokojnym pomieszczeniu (bez hałasu), umożliwiające rozmowę z jedną lub dwiema osobami.
Im wyższa klasa (wyższa cena aparatu słuchowego) tym bardziej zaawansowane rozwiązania są w nim wykorzystane. Są to np. cyfrowa redukcja hałasu, możliwość rozmowy w grupie osób, możliwość rozmowy w hałaśliwym otoczeniu (kierunkowe uwydatnianie mowy, śledzenie źródła dźwięku) itd.
W klasach najwyższych (zwanych różnie: Premium, Wysoka, Komfort) znajdują się rozwiązania nie tylko umożliwiające przebywanie w sytuacjach trudnych akustycznie, ale posiadające różne zaawansowane funkcje dodatkowe.
Dzięki funkcjom dodatkowym możesz np. prowadzić rozmowy telefoniczne za pośrednictwem Bluetooth (bezprzewodowo). Możesz również zwiększyć jakość słyszenia, dzięki systemom redukującym sprzężenia zwrotne, bądź zapewniającym kierunkowość słyszenia.
Aparaty najwyższych klas umożliwiają bardziej naturalny odbiór dźwięku, właściwy odbiór muzyki oraz zapewniają wiele innych udogodnień.
Przykładowe korzyści z aparatów słuchowych poszczególnych klas znajdziesz TUTAJ
Ważne! Aparaty słuchowe różnych klas mogą wyglądać tak samo lub podobnie. Różnica polega na dostępnych w nich funkcjach, a nie obudowie.
Jakiej klasy aparat słuchowy będzie dla mnie odpowiedni
Aparaty słuchowe należy dobierać adekwatnie do rodzaju ubytku słuchu, indywidualnych potrzeb oraz możliwości. Dlatego, aby odpowiedzieć na pytanie „jakiej klasy aparat słuchowy będzie dla mnie odpowiedni?” musisz współpracować z protetykiem słuchu.
- W pierwszej kolejności protetyk słuchu po przeprowadzeniu rozmowy z Tobą i wykonaniu badania słuchu sprawdzi, jaki masz ubytek słuchu. Duże ubytki słuchu wykluczają np. możliwość stosowania aparatów wewnątrzusznych, których zazwyczaj nie ma w klasach najniższych (najtańszych). Przy dużych ubytkach słuchu nie sprawdzają się również rozwiązania najprostsze, umożliwiające rozmowę w cichym otoczeniu z jedną czy dwiema osobami.
- Następnie wraz z protetykiem słuchu przeanalizujesz środowisko akustyczne, w jakim przebywasz lub chciałbyś przebywać, ale ogranicza Cię w tym niedosłuch.
- Mając dane o ubytku słuchu, Twoich potrzebach i oczekiwaniach, protetyk słuchu wskaże Ci możliwe rozwiązania w danej klasie lub klasach
- Ostatecznie wybór zależy od Ciebie i od kwoty, jaką możesz przeznaczyć na zakup aparatów słuchowych
Pamiętaj, że warto postawić na rozwiązania odpowiednie do Twoich oczekiwań i potrzeb, dlatego nie sugeruj się samą ceną. Wiele firm oferuje sprzedaż na raty. Poza tym – jeśli nie korzystałeś z dofinansowania do aparatów słuchowych przez ostatnie 5 lat, przysłuchuje Ci dofinansowanie do zakupu aparatów słuchowych. Wysokość dofinansowania – 700 zł na każdą sztukę.
I nie zapomnij sprawdzić, czy aparaty słuchowe, które wybrałeś bądź funkcje, jakie są dla Ciebie istotne nie znajdują się w ofercie innych firm taniej, niż u protetyka, który wykonał badanie.
Badania słuchu w większości firm są bezpłatne. Nie zobowiązują do zaopatrzenia w danym miejscu.
Przeczytaj również: Badanie słuchu – na czym polega i gdzie wykonać?
Zaufaj firmom, które prowadzą jawną politykę cenową. Sprawdzaj w internecie i porównuj. Ceny tego samego aparatu słuchowego mogą się różnić nawet o kilkaset złotych. Możesz je przeznaczyć na wybór produktu bardziej zaawansowanego technologicznie lub po prostu zaoszczędzić.
Nie warto przepłacać, ale warto dobrze słyszeć. A wybór odpowiedniego aparatu słuchowego zapewni Ci radość ze słyszenia.
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital