
Spis treści
Głuchota wybiórcza w stosunku do tonów
Amuzja to zaburzenie mało znane, a wcale nie takie rzadkie. Nawet od 1-5% ludzi może dotknąć to zaburzenie percepcji muzyki. To patologiczna niezdolność do rozróżniania dźwięków muzycznych. Osoby dotknięte tym zaburzeniem nie rozumieją muzyki, nie potrafią jej tworzyć ani – zazwyczaj – się nią cieszyć. Nie zawsze od początku. Można z czasem np. utracić umiejętności gry na jakimś instrumencie.
Jakie są przyczyny amuzji i czy można ją leczyć?
Amuzja –przyczyny
Sam termin amuzji pochodzi od greckiego a-musìa, czyli brak harmonii. Pierwszy przypadek amuzji został opisany w 1878 roku, ale dopiero od paru lat badania obejmujące to zaburzenie stają się coraz bardziej popularne i przynoszą więcej istotnych informacji.
Amuzja może być wrodzona bądź nabyta.
Amuzja wrodzona to zaburzenie słuchu charakteryzujące się zaburzeniami percepcji i wytwarzania tonów, które nie powstały na skutek ubytku słuchu lub przyczyn neurofizjologicznych. Najczęściej przyczyny tego rodzaju amuzji tkwią w kodzie genetycznym. Osoby nią dotknięte mogą przekazać to zaburzenie kolejnym pokoleniom.
Przyczyny amuzji nabytej mają swoje korzenie w zakłóceniach transmisji między korą słuchową a dolnym zakrętem czołowym. Konsekwencją tych zakłóceń jest problem z dokładnym odtwarzaniem dźwięków.
To zakłócenie może być wynikiem wylewów, wypadków, których następstwem są uszkodzenia mózgu, zwłaszcza płata skroniowego.
Z powodu amuzji nabytej Maurice Ravel u szczytu swej kompozytorskiej kariery utracił zdolność czytania nut i rozpoznawania napisanej muzyki, jak również umiejętność grania na pianinie oraz pisania muzyki.
Jak objawia się amuzja
Amuzja u różnych osób może objawić się na różne sposoby. Są pacjenci, którzy na skutek uszkodzenia płatów skroniowych nie potrafią odbierać muzyki, przypomnieć sobie żadnej kompozycji czy też rozróżnić melodie. Jednak mają normalne reakcje emocjonalne na słyszaną muzykę. Potrafią na przykład odróżnić smutne melodie od radosnych.
Inni natomiast nie chcą słuchać muzyki, gdyż odbierają ją jako hałas, co prowadzi do reakcji stresowych.
Pacjenci z amuzją wrodzoną już od początku wykazują brak rozróżniania prostych dźwięków muzycznych, nie potrafią zaśpiewać, czy zagrać na instrumencie. Natomiast potrafią słyszeć, rozpoznawać, zapamiętywać oraz oceniać mowę i wszystkie inne dźwięki.
Innymi często występującymi problemami są nieumiejętność wyłapania sekwencji melodycznej oraz zapamiętaniu sekwencji opierających się na rytmie. Z tego powodu osoby amuzykalne bywają niesłusznie postrzegane jako osoby z trudnościami w nauce.
To, że nie umiesz odróżnić właściwych nut od nut niewłaściwych, bez względu na starania, to prawdopodobnie jesteś głuchy na nuty. Jeśli ciągle popełniasz błędy podczas śpiewania czy grania- możliwe, że także jesteś jednym z głuchych na nuty – słyszysz je, ale nie umiesz poprawić. Jednak żeby postawić diagnozę, że jest to amnezja, należy przejść badania. Problemem może być zwykłe niedopasowanie, ale także wrodzona bądź nabyta amuzja.
Brak harmonii lub nieskazitelne poczucie harmonii nie oznacza, że ktoś jest amuzykalny, ponieważ te cechy nie wpływają w żaden sposób na odbiór muzyki.
Czy jest możliwe leczenie amuzji
Z uwagi na to, iż amuzja nie jest chorobą, a zaburzeniem, niestety nie istnieje lek, który pozwoli osobom niesłyszącym tonu odzyskać tę umiejętność.
Natomiast najnowsze badania wykazują, że osoby amuzykalne mogą „nauczyć” mózg słyszeć ton. Narząd ten, zwłaszcza w przypadku dzieci, jest w stanie wyćwiczyć nowe umiejętności, w tym również słuch fonematyczny, jeśli jest to przeprowadzane w poprawny sposób.
Okazało się, że przetwarzanie rytmiczne i melodyczne są od siebie niezależne; dlatego osoby cierpiące na amuzję mogą odtwarzać rytm tak samo dokładnie, jak osoby bez amuzji, przy takiej samej ilości ćwiczeń.
Nie cierpisz na amuzję i chcesz się cieszyć dobrym słyszeniem? Kontroluj słuch
Jeśli uwielbiasz muzykę, pamiętaj, że o słuch trzeba dbać. W przeciwnym razie – przestaniesz słyszeć dźwięki, które tak kochasz. Hałas jest wrogiem naszego zmysłu słyszenia. Badaj słuch regularnie.
Zapraszamy do artykułu: Jak cieszyć się dłużej dobrym słyszeniem.
Chcesz skontrolować słuch? Zapraszamy na bezpłatne badania słuchu w naszych placówkach.
Pozdrawiamy
BRANDvital