Spis treści
Sposoby na złagodzenie szumów usznych
Szumy uszne to nieprzyjemne odczucia dźwiękowe w uchu lub uszach. Mogą występować okresowo lub ciągle, często powiązane z różnymi schorzeniami, takimi jak urazy głowy lub nadciśnienie. Chociaż raz w życiu każdy doznał uczucia “dziwnych dźwięków, czy dzwonienia”, który może znacząco wpływać na jakość życia. Diagnozy szumów usznych wymagają takie, które trwają dłużej niż 5 minut i pojawiają się częściej niż raz w tygodniu. Niestety diagnoza szumów jest trudna i wielu przypadkach nie można ustalić ich przyczyn. Jakie są przyczyny szumu w uszach i jak sobie z nimi radzić?
Szum w uszach – przyczyny i objawy
Mimo, że w ok. 67% przypadków nie da się dokładnie ustalić przyczyny szumów usznych, uważa się, że w większości są nimi choroby, urazy i zmiany anatomiczne. Najczęściej sądzi się, że szum w uchu jest wynikiem niewielkich, ale również nieodwracalnych zmian w uchu wewnętrznym. Polegają na uszkodzeniu komórek słuchowych zewnętrznych znajdujących się w ślimaku.
Takie uszkodzenie prowadzi do zmienionej aktywności w obrębie drogi słuchowej, którą wykrywają ośrodki podkorowe mózgu.
Pojawiają się również teorie zakładające, że powstawanie szumów usznych odbywa się najprawdopodobniej nie w drogach słuchowych, czy środkach podkorowych, ale na wyższych „piętrach” ośrodka słuchowego.
I tak na przykład upatruje się źródła tinnitusa w nadmiernej aktywności neuronów w korze słuchowej. Jest ona spowodowana gwałtownym brakiem dopływu informacji z niewłaściwie funkcjonującej obwodowej części układu słuchowego. *
Najnowsze teorie zakładają również, że w powstawaniu szumu w uszach podstawowe znaczenie mają funkcjonalne połączenia kory słuchowej z innymi ośrodkami i strukturami mózgu, które są związane z procesami poznawczymi, czy też odpowiedzialnymi za emocje. Zbyt silne bądź zbyt słabe połączenia powodują, że na odczuwalne dźwięki w uszach zwracana jest nadmierna uwaga. Takie szumy uszne stają się uciążliwe, coraz trudniej się do nich przyzwyczaić.
Najczęstsze objawy szumów usznych
Najczęstszymi objawami szumów usznych (łac. tinnitus auris) są:
- szum, czy szmer,
- gwizdanie, piszczenie,
- pulsowanie, tykanie,
- dzwonienie.
Podział szumów usznych
Klasyfikacje szumów usznych możemy podzielić ze względu na:
- Częstotliwość słyszenia:
- ciągłe (słyszane bez przerwy)
- okresowe (występując e z przerwami od kilku godzin do nawet kilku tygodni)
- Podmiot odbioru
- subiektywne (słyszane przez osobę zgłaszającą problem – najczęstszy przypadek)
- obiektywne (możliwe do zarejestrowania za pomocą mikrofonu bądź przyłożenia słuchawki stetoskopu do głowy pacjenta – niezwykle rzadki przypadek)
Czynniki zewnętrzne wywołujące szum w uszach
Do czynników zewnętrznych, które mogą wywołać bądź spotęgować szumy uszne należą między innymi zmiany anatomiczne:
– zaburzenia drożności nosa i nosogardła, takie jak: krzywienie przegrody, przerost małżowin nosowych, polipy nosa, przerost migdałka gardłowego, ostre i przewlekłe zapalenie zatok,
– zmiany w kręgosłupie szyjnym (zmiany dyskopatyczne i zwyrodnieniowe odcinka szyjnego kręgosłupa mogą współwystępować z szumami usznymi),
– zmiany w stawie skroniowo-żuchwowym (podejrzewa się takie zmiany, gdy podczas żucia pokarmów w okolicy stawu występują dolegliwości bólowe mięśni tej okolicy. U tych osób szumy są efektem pobudzenia układu czuciowego, który przekazuje informacje do układu słuchowego, generującego szumy uszne),
– urazy głowy i szyi.
Poznaj ofertę poduszek rehabilitacyjnych w esklepie BRANDvital Przejdź do sklepu
Jakie jeszcze czynniki nasilają szumy uszne?
Do czynników zewnętrznych ponadto zalicza się choroby, które powodują bądź nasilają tinnitusa.
Wśród nich można wskazać na:
– nieleczone nadciśnienie tętnicze krwi (wzrosty i spadki ciśnienia krwi mogą powodować zaburzenia ukrwienia ucha wewnętrznego, na skutek czego może dojść do trwałego uszkodzenia komórek słuchowych w ślimaku),
– niedoczynność i nadczynność tarczycy,
– nowotwory (szumy uszne mogą być jednym z pierwszych objawów nerwiaka nerwu przedsionkowo-ślimakowego, czyli łagodnego nowotworu nerwu słuchowego),
– choroby zakaźne i ogólnoustrojowe (szum w uszach może być objawem chorób, wśród których wymienia się m.in. boreliozę, miażdżycę, zaburzenia rytmu serca czy cukrzycę).
Szumy uszne może wywołać również woskowina zalegająca w przewodzie słuchowym zewnętrznym.
Hałas i stres przyczyną powstania szumów usznych
W obecnych czasach hałas i stres to częste czynniki powodujące szum w uszach. Hałas, uszkadza rzęski i całe komórki słuchowe, a tinnitus spowodowany hałasem jest zazwyczaj trwały i nieodwracalny.
Dotyka on często ludzi młodych, z grupy ryzyka (muzycy, wojskowi, młodzież głośno słuchająca muzyki). Podobnie sytuacje stresowe – zwłaszcza u ludzi młodych oraz zapracowanych – to częste przyczyny pojawienia się szumów.
Do powstania niepożądanych dźwięków w uchu mogą przyczynić się również niektóre leki ototoksyczne (uszkadzające słuch). Skutki uboczne tych medykamentów mogą spowodować niedosłuch, czy pogorszenie się słuchu, dlatego w przypadku wystąpienia problemów, należy niezwłocznie skonstatować się z lekarzem i przerwać terapię.
Jak leczyć szum w uszach?
Ponieważ tinniutus może być spowodowany różnymi przyczynami, zawsze w celu diagnozy powinno się w pierwszej kolejności udać do lekarza. Może wystarczy usunięcie woskowiny. Czasem trzeba będzie przeprowadzić operację np. przegrody nosowej, aby poprawić drożność nosa.
W przypadku nadciśnienia tętniczego często wystarczy odpowiednia jego regulacja. Zwykle obniżenie ciśnienia do prawidłowych wartości powoduje tak dużą redukcję szumów, że pacjentom już one nie dokuczają.
Przy zmianach w kręgosłupie szyjnym, zaleca się rehabilitację kręgosłupa. Mimo, że nie wyjaśniono jeszcze tej zależności, to pacjenci po takiej rehabilitacji odczuwają wyciszenie szumów usznych.
W zależności przyczyn lekarze zalecają różne terapie: terapie tlenowe, psychoterapie (w celu akceptacji dźwięku) a także stosowanie aparatów słuchowych, czy też terapię dźwiękową.
Sprawdź także: Terapia szumów usznych metodą BEMER?
Czy da się zlikwidować szumy uszne?
Choć terapie w wielu przypadkach nie zlikwidują szumów usznych, są pomocnym narzędziem w radzeniu sobie z ich objawami.
Protetycy słuchu często podkreślają, że ich pacjenci, którzy skarżą się na szum w uszach, po zastosowaniu aparatów słuchowych odczuwają znaczną poprawę. Dowiedz się kim jest protetyk słuchu
Jeśli odczuwasz problemy z szumami usznymi, a diagnoza je potwierdziła – skontaktuj się z nami. Wypróbuj bezpłatnie aparaty słuchowe i przekonaj się, czy dzięki nim odczujesz ulgę i poprawisz komfort życia.
Jakie konsekwencje może spowodować tinnitus i jak im zapobiegać
Sam szum w uszach z medycznego punktu widzenia nie jest szkodliwy, choć dla wielu osób może być bardzo dokuczliwy. Są też osoby, którym mocno nie daje się we znaki.
Niestety długotrwały, męczący i nieleczony tinnitus może powodować poważne konsekwencje: stres, problemy z koncentracją, drażliwość a nawet depresję. Zdarza się, że szumy uszne zaburzają sen, przyczyniając się do niewyspania i powodując ciągłe zmęczenie i przekładając się na komfort życia.
Dlatego warto chronić się przed możliwością wystąpienia szumów. Na niektóre przyczyny mamy spory wpływ!
Jak zapobiegać potencjalnym problemom?
- Zadbaj o higienę uszu. Dowiedz się, jakie funkcje pełnio woskowina uszna
- Chroń uszy przed nadmiernym hałasem. Używaj ochraniaczy słuchu tam, gdzie jest to wskazane. Hałas ma ogromny wpływ nie tylko na potencjalne wystąpienie szumów usznych, ale również jest jedną z głównych przyczyn utraty słuchu. Dowiedz się więcej na temat: Ochrony słuchu
- Unikaj leków powodujących uszkodzenia słuchu (konsultuj się z lekarzem w przypadku wystąpienia niepożądanych skutków stosowanych leków!)
- Dbaj o wypoczynek i odpowiednią higienę snu
- Staraj się unikać sytuacji stresowych i ucz się odprężać w przypadkach ich wystąpienia. Znajdź swój sposób na rozładowanie napięcia: medytuj, biegaj, odpoczywaj, zajmij się swoim hobby.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami.
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital