Spis treści
Jakie funkcje pełni woskowina uszna
Woskowina z ucha to naturalna wydzielina, która pojawia się w naszych uszach. Jest potrzebna do ich prawidłowego funkcjonowania. Chroni przewód słuchowy nawilżając go i błonę bębenkową dbając o to, aby zarazki nie przedostawały się do wewnątrz. Wraz z woskowiną są usuwane poza ucho. Jednak jej nadmiar nie jest pożądany a wygląd może czasem świadczyć o chorobie. Kiedy kolor woskowiny powinien zacząć nas niepokoić? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Czym jest woskowina z ucha?
Wosk uszny jest lepką, żółtawą substancją zbierającą się w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Powinna znajdować się w chrzęstnej części przewodu słuchowego. Najczęściej występuje w postaci wilgotnej, od koloru jasnożółtego po ciemnobrązową barwę.
Woskowina z ucha pełni bardzo ważną rolę dla naszego narządu słuchu. Oczyszcza i nawilża przewód słuchowy. Chroni również przed bakteriami, nadmiarem wody czy urazami ucha.
Kolor, tekstura i ilość woskowiny różnią się w zależności od osoby. U większości ludzi, którzy produkują regularną ilość woskowiny, uszy mogą łatwo usunąć wosk samodzielnie. Zazwyczaj osoby młodsze mają jaśniejszy kolor woskowiny z ucha niż osoby starsze.
Jednak kolor tej substancji nie powinien znacząco odbiegać od normy.
Kiedy kolor woskowiny z ucha powinien niepokoić?
Wizytę u lekarza pilnie powinny umówić osoby, u których następuje wyciek żółtej, ale śluzowej, surowiczej lub krwistej woskowiny. Szczególnie, jeśli towarzyszy temu zjawisku gorączka oraz pogorszenie słuchu.
Do specjalisty należy się też udać, jeśli kolor naszej woskowiny się zmienia. Żółto- zielonkawa woskowina może świadczyć o infekcji ucha. Jeśli kolor staje się bardziej zielony, a zapach woskowiny staje się nie przyjemny, wręcz śmierdzący – to już zaawansowana infekcja ucha.
Kolor szary zazwyczaj świadczy o nagromadzeniu zanieczyszczeń. Natomiast czarny o zbyt dużej ilości starej woskowiny.
Wyciek woskowiny z domieszką krwi może wynikać z zdrapania czy rany w kanale usznym, ale również może oznaczać pęknięcie błony bębenkowej.
Zawsze w przypadkach zmiany koloru woskowiny na niepokojący umów się do specjalisty. Trzeba reagować szybko, aby nie doprowadzić do pogorszenia sytuacji, czy zaawansowanej choroby ucha, która może skończyć się nawet utratą słuchu!
Czynniki wpływające na nadmierne zbieranie się woskowiny w uchu
Wydzielanie nadmiaru woskowiny w uchu może mieć różne przyczyny. Mogą to być czynniki genetyczne, wpływające na budowę kanału słuchowego. Im węższy, tym woskowina szybciej przemieszcza się w stronę wyjścia. Możliwa jest również po prostu tendencja do większej produkcji wosku usznego.
- Inną przyczyną może być przebywanie w zanieczyszczonym środowisku czy praca wymagająca słuchawek.
- Przebywanie w zapylonych, czy zanieczyszczonych miejscach powoduje zabrudzenia uszu, na co reakcją jest zwiększona produkcja woskowiny, w celu ochrony ucha przed zarazkami i bakteriami.
- Zwiększenie wydzielania substancji powoduje również stres i nadmierne pocenie.
- Kolejnym powodem może być używanie patyczków higienicznych do czyszczenia uszu. Czasem czyszcząc woskowinę patyczkiem, wpychamy ją głębiej.
Nadmierna produkcja woskowiny dotyka też osób stosujących aparaty słuchowe. Są to naturalne reakcje i przy zachowaniu prawidłowej higieny uszu, nie stanowią problemu.
Jeśli jednak nie jesteś użytkownikiem aparatów słuchowych, a zaobserwowałeś u siebie nadmierne wydzielanie woskowiny w uchu, skonsultuj się z lekarzem.
Nadmiar substancji może spowodować zaburzenia słuchu bądź doprowadzić do częściowej jego utraty. Następuje to ze względu na stopniowe twardnienie woskowiny, która staje się coraz trudniejsza do usunięcia. Jeśli w kanale słuchowym powstanie worek woskowinowy, może wywołać stan zapalny.
Możliwe jest także wystąpienie korka woskowinowego na skutek pęcznienia worka woskowinowego. Następuje zatkanie światła kanału, prawdopodobne jest pojawienie się szumu w uszach, a nawet niedosłuchu. W skrajnych przypadkach nadmiar woskowiny może wywołać głuchotę.
Sprawdź także: Czy zatyczki do uszu są bezpieczne?
Jak prawidłowo dbać o uszy?
Po pierwsze nie używaj patyczków higienicznych do czyszczenia kanału słuchowego. Kanały słuchowe mają zdolność samooczyszczania się z nadmiaru woskowiny, dlatego nie należy czyścić uszu zbyt głęboko. Możesz nimi oczyścić małżowinę uszną.
Prawidłowa higiena uszu polega na myciu ich wodą z mydłem. Jeśli masz problem problemy z gromadzeniem się woskowiny w uszach możesz do codziennych zabiegów higienicznych używać specjalnych preparatów, które rozpuszczają woskowinę i zapobiegają jej ponownemu gromadzeniu się.
Przeczytaj również: Jak dbać o uszy i dobrze słyszeć?
Dostępne są spraye do uszu oraz preparaty czyszczące.
Dbanie o uszy to nie tylko ich odpowiednie mycie w sposób, który nie doprowadzi do uszkodzenia ucha. Pamiętaj, aby po 60 roku życia regularnie badać słuch. Nasze uszy są bardzo ważne, pozwalają nam na słyszenie otoczenia, rozmowy z ludźmi, cieszenie się dźwiękami.
Zapisz się na bezpłatne badanie słuchu już dziś. My zapraszamy do naszych oddziałów.
Jeśli podczas wizyty okaże się, że w Twoim uchu znajduje się nadmiar woskowiny, czy czopy woskowinowe, które mogą zniekształcić wynik badania – protetyk słuchu skieruje Cię do laryngologa na odpowiednie czyszczenie.
Życzymy dobrego słyszenia.
Pozdrawiamy
Magdalena Lasota
Zespół BRANDvital