
Spis treści
Chcesz dobrze słyszeć? Zadbaj o uszy.
Co możemy zrobić, żeby cieszyć się jak najdłużej dobrym słyszeniem? Osoby młode zazwyczaj nie zastanawiają się nad tym, czym jest dobry słuch. A każdy z nas traci słuch, większość powoli, na przestrzeni lat. To, co możemy zrobić to dbać o uszy i chronić nasz słuch przed szkodliwymi czynnikami. I to od dziecka. Dlatego zadbajmy o siebie i o nasze pociechy, aby jak najdłużej móc słyszeć nawet ciche dźwięki i prowadzić swobodne rozmowy. Jak? Doradzamy.
Jak dbać o uszy u niemowląt?
O tym jak ważny jest słuch często przekonujemy się, gdy go stracimy, bądź gdy w rodzinie pojawia się dziecko z niedosłuchem. Problemy ze słuchem mają wpływ na rozwój najmłodszych, dlatego tak ważne jest jego zdiagnozowanie.
Na szczęście w Polsce od lat prowadzone są przesiewowe badania słuchu niemowląt i praktycznie każde dziecko powinno być przebadane zanim opuści szpital. Problem ze słuchem wykryty u najmłodszych pozwala na wczesne i właściwe protezowanie dzieci.
Przeczytaj również: Niedosłuch u dzieci – wpływ na rozwój
W późniejszym okresie niedosłuch u dzieci może pojawić się m.in. na skutek infekcji uszu, uszkodzeń mechanicznych, nagłego uszkodzenia hałasem czy stosowania niektórych leków. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja uszu a także dbanie o to, aby dziecko nie było narażone na hałas.

Dbać o uszy powinniśmy od najmłodszych lat.
Podobnie jak w przypadku oczu i noska, do przemywania uszu wystarczy czysta, ciepła woda oraz gazik lub wacik. Szczególnie delikatne uszy naszego dziecka, należy czyścić jedynie z nadmiernej wydzieliny. Zaleca się czyszczenie uszu maluszka raz lub dwa razy w tygodniu. Wyjątkiem jest skóra za uszkami, która powinna być pielęgnowana codziennie.
Musimy również pamiętać, aby do usuwania nadmiernej woskowiny pod żadnym pozorem nie używać patyczków kosmetycznych. Patyczki służą do czyszczenia zewnętrznej części ucha oraz noska.
Krok po kroku – jak czyścić uszy u dziecka?
- Osuszanie po kąpieli.
Po myciu należy dokładnie wysuszyć uszy – wytrzyj delikatnie małżowinę ręcznikiem.
2. Usuwanie nadmiernej ilości woskowiny
Nie usuwaj woskowiny patyczkiem – użyj owiniętego miękkim materiałem lub wilgotnym wacikiem palca wskazującego bądź specjalnie do tego przeznaczonych patyczków z większą końcówką do czyszczenia uszu dla niemowląt.
3. Jak dbać o uszy – profilaktyka
Do usuwania i rozpuszczania woskowiny można zastosować spray do higieny uszu – 1-2 razy w tygodniu można profilaktycznie zaaplikować porcję preparatu do higieny uszu dziecka. Takie preparaty działają również antybakteryjnie oraz nawilżają przesuszoną skórę.
A o tym, dlaczego woskowina jest potrzebna i co może niepokoić przeczytasz w artykule: Woskowina z ucha – kiedy kolor i wygląd powinny niepokoić
Dbanie o uszy dorosłego człowieka
Przyczyn utraty słuchu jest wiele. Na część z nich nie mamy zazwyczaj wpływu, jak chociażby wypadki, choroby czy działanie leków ototoksycznych.
Utrata słuchu w naturalny sposób postępuje z wiekiem. Prawie 40% Polaków ma problemy ze słyszeniem. Temu procesowi w zasadzie nie da się zapobiec, natomiast można dbać o uszy i tym samym opóźniać proces utraty słuchu.
Jednocześnie, jeśli zauważysz pierwsze oznaki niedosłuchu, warto zaopatrzyć się w aparaty słuchowe, które pomogą w słyszeniu i rehabilitacji słuchu. Odpowiednio wcześnie stosowane pozwolą cieszyć się dobrym słyszeniem bądź opóźnić pogłębianie się niedosłuchu.
Jak możesz dbać o uszy?
- Najważniejszym czynnikiem w ochronie, na który mamy znaczny wpływ to unikanie hałasu i dbanie o uszy w taki sposób, aby mogły odpocząć.
– Jeśli pracujesz w hałasie – stosuj odpowiednie środki ochronne.
– Jak lubisz słuchać muzyki – pamiętaj, że głośne słuchanie uszkadza słuch. Zmniejsz głośność.
– Jeśli dookoła otacza Cię systematyczny hałas np. z ulicy, zainwestuj w wyciszenie okien i drzwi.
Unikaj hałasu! Daj odpocząć swoim uszom.
- Czyść uszy regularnie, ale usuwaj tylko nadmiar woskowiny, gdyż ona także spełnia swoje zadania ochronne.
- Po 50 roku życia badaj słuch regularnie, raz w roku.
Kontrola słuchu
Bezpłatne badania słuchu audiometrem oferują praktycznie wszystkie dobre placówki, które mają w ofercie aparaty słuchowe. Protetyk słuchu po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu wykonuje testy, których wyniki stanowią podstawę do diagnozy.
W przypadku niedosłuchu z pomocą przychodzą aparaty słuchowe.
Warto wiedzieć:
- Nie jesteś związany wskazaniami lekarza, co do producenta aparatów słuchowych oraz firmy zajmującej się zaopatrzeniem. Wybór firmy, w której kupujesz należy do Ciebie!
- Przed zakupem aparatów słuchowych w niektórych firmach możesz przetestować produkty nieodpłatnie. Warto skorzystać z tej możliwości. Nadal nie obliguje Cię to do zakupu w konkretnej firmie.
- Ceny tych samych aparatów słuchowych a także ceny aparatów słuchowych różnych producentów, ale o podobnych parametrach mogą się znacznie różnić na rynku. Warto sprawdzić ofertę w internecie i porównać ją z otrzymaną w danym sklepie.
- Możesz zakupić aparaty słuchowe z dofinansowaniem z NFZ.
Chcesz poznać nasze ceny? Poznaj ceny aparatów słuchowych w Brandvital.
Jeśli nie znalazłeś interesującego Cię produktu – skontaktuj się z nami.
Pozdrawiamy
BRANDvital