Spis treści
Jak się pozbyć wody z uszu
Woda w uchu może powodować dyskomfort, ale także prowadzić do uciążliwych dolegliwości chorobowych (np. zapalenia ucha). Aby zapobiec infekcjom uszu, należy jak najszybciej pozbyć się wody z przewodów słuchowych. Istnieje wiele skutecznych metod usuwania wody z uszu, które nie wymagają interwencji lekarza. Jakie to metody? Zapraszamy do przeczytania artykułu.
Woda w uchu – irytujące doznanie czy poważny problem
Na początku wyjaśniamy, iż określenie „woda w uchu” dotyczyć może wysiękowego zapalenia ucha, które nieleczone może prowadzić nawet do trwałego uszczerbku słuchu.
Czym jest wysiękowe zapalenie ucha?
Wysiękowe zapalenie ucha to proces polegający na gromadzeniu się jałowego płynu w jamie bębenkowej. Występuje głównie u dzieci do 10 roku życia, ale może zdarzać się także u dorosłych.
Jednak artykuł poniższy odnosi się do wody w uchu, która dostała się do niego nagle – np. podczas kąpieli w basenie, czy choćby w wannie. Chyba każdy z nas miał kiedyś wodę w uchu, choćby przez chwilę?
Z pozoru jest to błahy problem a przy odpowiedniej reakcji rzadko stanowi czynnik ryzyka. Jednak u osób z zaburzoną funkcją wydzielania woskowiny usznej (np. u osób starszych) mogą pojawić się problemy. W przewodzie słuchowym tworzy się ciepłe, wilgotne środowisko, w którym mogą rozwijać się bakterie. Ten rodzaj infekcji kanału słuchowego znany jest jako ucho pływaka lub otitis externa (schorzenie o charakterze infekcyjnym spowodowane przez bakterie lub wirusy).
Więcej o woskowinie usznej przeczytasz w artykule: Woskowina z ucha – kiedy kolor i wygląd powinny niepokoić?
W większości przypadków, przy normalnej obecności woskowiny usznej, która nie przepuszcza wody, woda sama spłynie. Jest kilka technik pozbycia się wody z ucha, które przedstawiamy poniżej.
Zatkane ucho – charakterystyczny objaw po dostaniu się wody do ucha
Woda, która dostała się do ucha może powodować różne dolegliwości. Najczęściej są to: uczucie zatkanego ucha, przytłumienie słuchu, mrowienie bądź chwilowa utrata słuchu (częściowa lub całkowita).
Zatkane ucho to dość irytujące i mało przyjemne doznanie – a czasem nawet bolesne. Niektóre osoby, które mają tendencję do zatykania się ucha, mogą odczuwać szumy uszne, zawroty i bóle głowy. Niezależnie od reakcji, należy jak najszybciej pozbyć się wody w uchu, aby nie doprowadzić do infekcji.
Woda zalegająca w uchu środkowym może doprowadzić do zapalenia ucha środkowego. Charakteryzuje się ono najczęściej nasilającym się bólem w uchu środkowym, świądem wewnętrznym ucha, gorączką i pogorszeniem słuchu. Mogą temu towarzyszyć zawroty głowy.
Nieusunięcie wody z ucha i zapalenie mogą dodatkowo powodować inne komplikacje, a do najpoważniejszych należy nawet utrata słuchu! Dlatego odpowiednią reakcją na zatkane uszy wodą jest pozbycie się wody bezpieczną metodą. Musimy znaleźć sposób, aby odetkać ucho.
Jak pozbyć się wody w uchu? – bezpieczne metody
Wodę w uchu usuwaj w taki sposób, aby nie uszkodzić kanału słuchowego (przewodu słuchowego). Przede wszystkim nie używaj żadnych patyczków do uszu ani nie potrząsaj mocno głową! Potrząsanie głową w celu osuszenia ucha może zakończyć się uszkodzeniem mózgu – do takich wniosków doszli uczeni Cornell University oraz Virginia Tech w Stanach Zjednoczonych.
Kilka prostych metod na usunięcie wody z ucha
- Przechyl głowę aby woda w uchu swobodnie mogła wypłynąć – jeśli to nie pomaga – pociągnij za płatek ucha
- Połóż się na boku i przyłóż dłoń do zatkanego wodą ucha tak, aby utworzyć „miseczkę” z dłoni , naciskaj ucho przez kilka sekund a następnie szybkim ruchem odsuń dłoń od ucha w celu „odblokowania”. Powtórz kilka razy.
- Susz ucho chłodnym strumieniem suszarki w odległości ok. 30 cm od ucha, jednocześnie potrząsając małżowiną uszną.
- Jeśli nie pomogły metody 1-3 – zastosuj odpowiednie krople do uszu bądź oliwę z oliwek. W aptekach znajdziesz szeroką ofertę kropli zarówno na bazie alkoholu jak i z nadtlenkiem wodoru.
Krople do uszu na bazie alkoholu mogą pomóc w odparowaniu zastoju wody z przewodu słuchowego oraz zatrzymać rozwój bakterii. Krople do uszu z nadtlenkiem wodoru to skuteczny sposób na pozbycie się nadmiaru woskowiny, która może działać jak korek i uniemożliwić wypłynięcie wody (zalegającej w uchu środkowym).
Metody usunięcia wody z ucha środkowego
Jeśli woda dostanie się do ucha środkowego, należy spróbować następujących metod „odblokowania” i usunięcia wody:
- Ziewanie i żucie gumy
- Manewr Valsalvy – weź wdech, zatkaj nos i zamknij usta a następnie spróbuj wykonać wydech „przez nos”. Uważaj jednak przy tej metodzie, aby nie uszkodzić błony bębenkowej. To popularna metoda na odblokowywanie uszu np. podczas lotu samolotem.
- Zastosowanie pary może również pomóc w pozbyciu się wody z ucha środkowego. Zalecane jest np. wzięcie gorącego prysznica w taki sposób, aby z pochyloną głową na stronę zatkanego ucha wdychać parę.
Jeśli powyższe metody zawiodą – umów się na konsultację z lekarzem. Nie lekceważ zalegającej wody w uchu, która może doprowadzić do zapalenia ucha.
Pamiętaj, że woda w uchu może powodować również zawroty głowy!
Jak zapobiegać sytuacji dostania się wody do ucha
Przede wszystkim woda w uchu nie musi oznaczać problemów. Zdrowe uszy mogą, a nawet powinny być moczone, ponieważ najlepszym sposobem na utrzymanie higieny uszu jest ich regularne mycie ciepłą wodą z mydłem*
Są jednak osoby, którym lekarze odradzają moczenia uszu w wodzie. Najczęściej są to osoby po operacjach uszu, czy urazach (skaleczenia przewodu słuchowego zewnętrznego, uszkodzenia błony bębenkowej czy złamania piramidy kości skroniowej).
Podobnie przy stanach zapalnych uszu (choćby w przypadku zapalenia ucha zewnętrznego), kontakt z wodą nie jest wskazany. Jeśli należysz do tej grupy – koniecznie chroń uszy – unikaj kontaktu z wodą lub stosuj odpowiednie zatyczki.
Zatyczki do uszu są również dobrym rozwiązaniem dla innych osób, które obawiają się wody w uchu a są narażeni na częsty kontakt z wodą.
O tym, jakie wybrać zatyczki do uszu przeczytasz w artykule: czy zatyczki do uszu są bezpieczne?
W każdym przypadku ochrona uszu to nie tylko ochrona przed wilgocią, ale również odpowiednia higiena i czyszczenie uszu. Nie zapominajmy, że o uszy trzeba dbać. Dbanie o uszy to dbanie o słuch.
Zatkane ucho to nie zawsze woda w uchu, to również nadmiar woskowiny bądź uczucie spowodowane niedosłuchem!
Stąd zalecamy regularne badania słuchu.
Masz problem z zatkanym uchem? Umów się na bezpłatne badanie słuchu
Gdy woda w uchu już nie zalega a zatkane ucho nadal doskwiera – kontakt z lekarzem jest konieczny.
Jeśli uczucie zatkanego ucha towarzyszy Ci mimo usunięcia wody z uszu, koniecznie umów się do laryngologa. Lekarz sprawdzi z czego wynika problem z zatkanym uchem. W razie potrzeby – udrożni zatkane ucho bądź skieruje Cię na badania słuchu.
O ile odczucie zatkanego ucha po dostaniu się do niego wody praktycznie nastąpi „nagle”, to uczucie przytłumionego słuchu czy pogorszenia słyszenia zazwyczaj pojawia się na przestrzeni lat, o ile nie wynika z chorób uszu, czy innych nagłych przyczyn niedosłuchu. W takich wypadkach, możesz bez oczekiwania w kolejkach do laryngologa umówić wizytę u protetyka słuchu i wykonać bezpłatne badanie słuchu.
Sprawdź także: Niedosłuch – przyczyny
Protetyk słuchu najpierw oceni drożność przewodu słuchowego za pomocą otoskopu, a następnie zbada Twój słuch. Na podstawie wyników audiometrii dowiesz się, czy masz niedosłuch oraz jak wygląda dalsze postępowanie.
Przeczytaj również: Protetyk słuchu – specjalista od aparatów słuchowych
Skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatne badania słuchu.
Jeśli pomimo usunięcia wody z ucha nadal kręci Ci się w głowie, umów się do lekarza pierwszego kontaktu. Zawroty głowy często wynikają z niedotlenienia lub stresu, mogą też oznaczać problemy z krążeniem, układem nerwowym lub kręgosłupem. Zadbaj o swoje zdrowie.
Pozdrawiamy
Magdalena Lasota
BRANDvital