Spis treści
Źle słyszę – ale czy już potrzebuję aparatu słuchowego?
Problem ze słuchem zazwyczaj nie pojawia się nagle (poza przypadkami urazów, czy chorób). Stąd podejmowanie decyzji o zaopatrzeniu w aparaty słuchowe nie zawsze przychodzi łatwo. Dodatkowo mity o aparatach słuchowych stanowią przeszkodę w zakupie.
Poznaj fakty i ciesz się dobrym słyszeniem.
Po pierwsze poznaj fakty na temat swojego ubytku słuchu
W temacie ubytku słuchu oraz aparatów słuchowych funkcjonuje dużo mitów. Kwestia ubytku słuchu jest złożona. Nie każdy oznacza głuchotę ale i nie każda osoba dotknięta tym schorzeniem może odnieść realne korzyści z aparatów słuchowych.
W większości przypadków jednak ubytek słuchu jest nieodwracalny. A czym wcześniejsza i odpowiednia reakcja na problem z niedosłuchem – tym większe szanse na jego poprawę.
Dlatego warto wykonywać testy słuchu regularnie, po 40 roku życia, nawet, jeśli nie odczuwasz wyraźnego pogorszenia słyszenia. Tym bardziej, że takie badania słuchu można wykonać bezpłatnie i bez kolejek.
Sprawdź gdzie możesz wykonać bezpłatne badania słuchu w firmie BRANDvital.
Dowiedz się więcej: Badanie słuchu – na czym polega i gdzie wykonać?
Aparaty słuchowe przeszły ogromny rozwój technologiczny na przestrzeni lat. Jeszcze kilkanaście lat temu – analogiczne i dość duże – nie zawsze były akceptowane przez użytkowników. Zdarzało się, ze trafiały do szuflady, zamiast przynosić korzyści.
Obecnie wybór aparatów słuchowych jest bardzo duży. A ich rozmiar na tyle mały, że trudno uwierzyć, że tak zaawansowana technologia mieści się w takim małym urządzeniu. Nadal wiele osób nie decyduje się na sprawdzenie aparatów słuchowych z uwagi na błędne przekonania. Jakie?
3 najczęstsze mity o aparatach słuchowych
Mit 1: To jeszcze nie czas na aparat słuchowy
Wiele osób niedosłyszących wypiera problem ze słuchem. Tymczasem wcześniejsza rehabilitacja za pomocą aparatów słuchowych, przynosi realnie lepsze efekty. Dzięki temu możesz dłużej cieszyć się dobrym słyszeniem w aparatach słuchowych nawet takich dźwięków jak szelest liści, czy granie świerszczy.
Nasza rada – regularnie badaj słuch. A jeśli nie jesteś typem osoby wykonującej profilaktyczne badania, sam wykonaj sobie test odpowiadając szczerze na następujące pytania:
- czy często proszę o powtórzenie pytania swojego rozmówcę?
- czy ktoś zwracał mi uwagę, że za głośno słucham radia, muzyki, czy oglądam telewizję?
- mam wrażenie, że inni mówią niewyraźnie?
- zdarzyło mi się nie usłyszeć przejeżdżającego pojazdu, pukania do drzwi czy dzwonka?
- czy rozmowa w grupie osób wymaga ode mnie wysiłku i większej koncentracji?
- po rozmowach w grupie osób czuję się zmęczony?
- czy chodząc do kościoła, czy do miejsc, gdzie ludzie mówią przez mikrofon źle słyszę?
Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś TAK – koniecznie umów się na badanie słuchu.
Mit 2: Noszenie aparatów słuchowych jest krępujące
Protetycy słuchu niejednokrotnie słyszą od osób niedosłyszących zdanie „Wstydzę się noszenia aparatów słuchowych”. Najczęściej powodem jest twierdzenie, że to oznaka starości i przekonanie, że wszyscy dookoła to widzą.
Po pierwsze, słuch stopniowo pogarsza się już od 30-40 roku życia (zazwyczaj wcześniej panom). Wszechobecny hałas, słuchanie głośniej muzyki i styl życia sprawiają, że coraz wcześniej tracimy słuch. Jest to również bardzo naturalne zjawisko.
Niedosłuch może być także wrodzony bądź powstać nagle, np. po przebytej chorobie uszu. Obecnie szacuje się, że 40% ludzi ma problemy ze słuchem, więc jeśli źle słyszysz, to nic wyjątkowego.
Poza tym postawmy sobie pytanie – czyż nie bardziej krępujące jest ciągłe proszenie o powtórzenie pytania? Albo udawanie, że coś usłyszeliśmy i przekręcamy wypowiedzi rozmówców?
Dla sceptyków mamy jeszcze jeden argument – rozmiary aparatów słuchowych. Aparaty obecnie są tak małe, że praktycznie nie widać ich w ogóle podczas noszenia, niezależnie czy są to aparaty zauszne czy wewnątrzuszne.
Nie wierzysz? Sprawdź – umów się na bezpłatną poradę z protetykiem słuchu i przetestuj aparaty za darmo.
Mit 3: Aparat słuchowy przyczynia się do pogorszenia słyszenia
Zazwyczaj aparaty słuchowe próbuje się porównać z noszeniem okularów. A użytkownicy okularów wiedzą, że często wada wzroku się pogłębia. W przypadku aparatów słuchowych jednak sprawa wygląda inaczej.
Właściwie dopasowane i eksploatowane aparaty słuchowe nie mogą uszkodzić słuchu. Co więcej – ich regularne używanie może zapobiec jego dalszemu pogarszaniu się.
Dlaczego? Wydaje się nam, że zmysł słuchu jest przede wszystkim regulowany przez uszy, a jednak to mózg jest odpowiedzialny za dźwięki, jakie do nas docierają oraz za ich interpretację.
Dźwięki trafiają do kory mózgowej. Aby mózg mógł je zinterpretować i nadać im znaczenie, musi przeprowadzić kilka działań jednocześnie: lokalizuje źródła, oddziela źródła dźwięku, koncentruje się na dźwiękach istotnych, rozpoznaje je i nadaje znaczenie. Procesy te umożliwia nam słyszenie binauralne, czyli słyszenie prawym i lewym uchem.
Te procesy są zaburzone u osób z niedosłuchem. Pojawiają się problemy ze zrozumieniem mowy w trudnych sytuacjach akustycznych.
Utrudniona może być również lokalizacja dźwięku czy słuchanie selektywne. Dlatego tak ważne jest, aby osoby z problemami słuchu jak najszybciej zaczęły jego rehabilitację.
Taki trening słuchowy, który zapewniają odpowiednie aparaty słuchowe, gwarantuje powiększenie i polepszenie pracy ośrodków mózgu odpowiedzialnych za słyszenie.
Aparaty słuchowe poprzez wzmacnianie odpowiednich dźwięków stymulują ośrodki w korze słuchowej, które uległy deprywacji na skutek ubytku słuchu.
Aparaty słuchowe są drogie – fakt czy mit
Cena aparatu słuchowego często jest kolejnym powodem odkładania zakupu „na później”. Przyzwyczajeni do niesłyszenia przez wiele lat, zakładamy, że jeszcze mamy czas, uzbieramy odpowiednią kwotę. Nie zdajemy sobie sprawy z realnych korzyści wynikających z użytkowania aparatów.
Tymczasem ceny aparatów słuchowych mogą nas pozytywnie zaskoczyć. Musimy sobie oczywiście zdawać sprawę z tego, co mieści się w cenie aparatu słuchowego szczególnie, jeśli korzystamy ze sklepie specjalistycznych, które w swojej ofercie mają TYLKO aparaty słuchowe.
O tym, co zawiera cena aparatu słuchowego możesz przeczytać w artykule: Ile kosztuje aparat słuchowy?
Ogólne ceny aparatów słuchowych zaczynają się od już od 1000 zł. Jednak każdy ubytek słuchu jest inny, dlatego najtańsze aparaty słuchowe nie przyniosą korzyści we wszystkich sytuacjach akustycznych. Dodatkowo istotne jest od ilu lat nie słyszysz dobrze i jaki rodzaj ubytku słuchu masz.
Aby dowiedzieć się jaki aparat słuchowy byłby dla Ciebie wystarczający, czy optymalny – musisz umówić się do protetyka słuchu na test słuchu. Protetyk słuchu przedstawi Ci ofertę kilku aparatów.
Jak dostaniesz ofertę cenową – porównaj ją z cenami produktów dostępnych w internecie. Czasem takie same aparaty w różnych sklepach są oferowane po różnych cenach. Po co przepłacać?
Sprawdź ceny aparatów słuchowych w sklepie internetowym BRANDvital
Pamiętaj również, że do aparatów słuchowych masz prawo uzyskać dofinansowanie z NFZ.
O wysokości dofinansowania przeczytasz w artykule: Aparat słuchowy refundacja
Nie wierz w mity o aparatach słuchowych – ciesz się dobrym słyszeniem
Pamiętaj, że Twoje zdrowie i radość z życia są najważniejsze. Niewidzenie oddziela nas od rzeczy a niesłyszenie od ludzi. Dlatego nie wierz w mity o aparatach słuchowych. Umów się na bezpłatne konsultacje. Możesz darmowo przetestować aparat słuchowy zanim go zakupisz!
Przyjdź na wizytę u protetyka słuchu w jednym z naszych oddziałów. Umów się telefonicznie.
Pozdrawiamy
Magdalena Lasota
Zespół BRANDvital