Spis treści
Zmiany w podejściu do aparatów słuchowych
Rynek aparatów słuchowych na przestrzeni lat ulega zauważalnym zmianom. Badania prowadzone przez amerykańskich naukowców (stowarzyszenie Hearing Industries Association – HIA) na podstawie ankiet wysyłanych zarówno do użytkowników i osób nie korzystających z aparatów słuchowych ukazują się już od 1989 r. Ostatnie badanie opublikowano w maju 2022 roku. Jak zmienia się rynek aparatów słuchowych i sami użytkownicy?
Rynek aparatów słuchowych w badaniach MarkeTrak
Stowarzyszenia HIA od 1989 roku zbiera szereg danych w Stanach Zjednoczonych dotyczących rynku aparatów słuchowych. Między innymi: szacowanej częstotliwości występowania ubytków słuchu, dochodów gospodarstw domowych, edukacji związanej z używaniem aparatów słuchowych, odsetka nowych użytkowników aparatów słuchowych, ich wieku, skutku ubytku słuchu, zadowolenia z zaopatrzenia w aparaty słuchowe itp.
Średnio co 3-4 lata HIA zleca ankietę zawierającą szczegółowe pytania w ww. temacie. Pełne dane są dostępne jedynie dla stowarzyszenia, natomiast wnioski i publicznie dostępne artykuły zawierają najważniejsze informacje w temacie badanego rynku aparatów słuchowych.
Jakie historyczne zmiany zaszły w związku z użytkowaniem aparatów słuchowych? Stowarzyszenie zestawiło ankiety z 1989 roku oraz ankiety wykonane w 2022 roku. Co wynika z porównania odpowiedzi?[1]
Najważniejsze zmiany na rynku aparatów słuchowych 1989 vs. 2022
Z zestawienia odpowiedzi ankietowanych z roku 1989 oraz 2022 wyłaniają się następujące wnioski:
- W 1989 roku zadowolenie z użytkowania aparatów słuchowych wyrażało 58% użytkowników, natomiast w 2022 wzrosło do 83%.
- 33 lata temu jedynie 38,8% osób kupujących aparaty słuchowe było zaopatrzonych obuusznie. Obecnie 2 aparaty słuchowe nosi 70% użytkowników.
- W USA w pierwszym badaniu 20% osób korzystało z dofinansowania do zakupu produktów. Obecnie 54% otrzymuje pomoc finansową w zakupie pomocy słuchowych.
- Średnia wieku kupującego aparaty słuchowe w 1989 roku wynosił 66,9 lat, podczas gdy obecnie wynosi 60 lat. Z pewnymi wyjątkami związanymi z kanałami zakupowymi.
- Dane z 1989 roku sugerowały, iż użytkownicy aparatów słuchowych postrzegani byli jako mniej atrakcyjni, mniej kompetentni, starsi i bardziej niepełnosprawni. W badaniach z 2020 roku właściciele aparatów słuchowych nie zgłaszają tych problemów. Rzadko lub nigdy nie czują się zakłopotani czy odrzuceni.
- W 1989 roku mniej niż 1 osoba na 5 zgłaszała, że lekarz skontrolował jej słuch na pierwszym badaniu. Obecnie ponad 50% osób w USA stwierdziło, iż wyniki badań słuchu omawia z lekarzem, który zaleca stosowanie aparatów słuchowych.
Z raportu MarkeTrak wynika, że co do dalszej akceptacji aparatów słuchowych przez osoby niedosłyszące pojawia się wiele możliwości, ale też i przeszkód.
Wraz z wprowadzeniem nowej kategorii aparatów OTC (over-the –counter), czyli dostępnych bez zlecenia, można zaobserwować dalsze zmiany związane z nowymi uczestnikami branży, ulepszeniami technologicznymi oraz nacisk na ważność dobrego słyszenia w opiece zdrowotnej. To będzie miało wpływ na wszystkich uczestników zaopatrzenia w aparaty słuchowe.
Co jeszcze wynika z raportu o rynku aparatów słuchowych – wybrane tematy
W porównaniu z poprzednimi latami, nieco więcej osób uskarża się na trudności ze słyszeniem w różnych grupach wiekowych. Wszechobecny hałas, styl życia oraz technologia powodują, że coraz młodsze osoby tracą słuch. To zapewne będzie postępowało.
Wskaźniki problemów ze słuchem w podziale ze względu na płeć, niezmiennie od lat wskazują większą częstość występowania u mężczyzn (11,3%) w porównaniu z kobietami (9,1%).
Zagłębiając się w podział zgłaszanych trudności ze słyszeniem ze względu na rasę widać nieproporcjonalnie niski wskaźnik problemów zgłaszanych przez osoby czarnoskóre w porównaniu z innymi rasami.
Jest to wynik zgodny z innymi badaniami, jak to podkreśla HIA, stąd wymaga dalszych badań w celu zrozumienia przyczyn tego trendu.
Średni czas na podjęcie działań w przypadku pojawienia się problemów ze słyszeniem.
Po uświadomieniu sobie problemów ze słuchem mija kilka lat zanim niedosłyszący podejmują decyzję co do wizyty u protetyka słuchu a następnie zakupu aparatów słuchowych. W stanach Zjednoczonych w 1989 roku, średni czas na podjęcie działania i zbadanie słuchu wynosił 5 lat. Zmniejszenie tego czasu było nie lada wyzwaniem. Po 33 latach czas ten wynosi 4 lata, co stanowi jakiś postęp.
Innym pozytywnym aspektem zmian jest czas od uświadomienia sobie problemów ze słyszeniem do zakupu pierwszych aparatów słuchowych. Czas ten w USA spadł z 6 lat do 4.
Może to być wynikiem wysiłków edukacyjnych, lepszych technologii, lepszego postrzegania produktów przez osoby niedosłyszące oraz większej akceptacji społecznej. Również rosnąca świadomość związana z groźnymi następstwami niedosłuchu (w tym izolacja społeczna i depresja) przyczynia się do większej akceptacji i zakupu aparatów słuchowych.
Przeczytaj również Konsekwencje niedosłuchu – samotność
Dlaczego nie używam aparatów słuchowych?
Powody osób niedosłyszących, którzy nie decydują się na zakup aparatów słuchowych badane są od początku istnienia raportów MarkeTrak. Ich uzasadnienie na przestrzeni lat niewiele się zmieniło.
Jednym z powodów jest brak poczucia konieczności noszenia aparatów słuchowych. Osoby niekorzystające z urządzeń twierdzą, że nie czują wystarczającej potrzeby.
Kolejnym powodem jest powoływanie się na nieodpowiedni czas czy ograniczenia finansowe. Innym są złe doświadczenia z protetykiem słuchu. Co daje wiele do myślenia i składna do pracy nad prawidłowym podejściem do Klienta oraz prawidłowym dopasowaniem urządzeń.
Wiodące powody, dla których nie-użytkownicy aparatów słuchowych mogliby skłonić się do ich zakupu są 2:
– ubezpieczenie pokrywające zakup urządzeń,
– badania słuchu wskazujące na potrzebę noszenia aparatów w celu rozwiązania problemów ze słyszeniem.
Jednak aż 19% respondentów nie kupiłoby na pewno aparatów słuchowych, z uwagi na przekonania związane z postrzeganiem osób niedosłyszących a także przestarzałym poglądem na temat samych produktów (technologii).
Mimo zmian w postrzeganiu aparatów słuchowych na przestrzeni lat, nadal wiele pracy wymaga uświadamianie społeczeństwa na temat negatywnych skutków niedosłuchu oraz korzyściach płynących z użytkowania aparatów słuchowych.
Rynek aparatów słuchowych w Polsce
Dane zebrane i przedstawione w raportach MarkeTrak dotyczą rynku amerykańskiego. W Polsce nie ma adekwatnych badań. Z wieloletniego doświadczenia w pracy na rynku aparatów słuchowych a także danych dotyczących zaopatrzenia w aparaty słuchowe z Narodowego Funduszu Zdrowia śmiało można stwierdzić, iż w naszym kraju świadomość jest jeszcze mniejsza.
Powody do odmowy zakupu aparatów słuchowych są podobne, do nich należą kwestie finansowe, brak akceptacji niedosłuchu oraz brak świadomości co do korzyści z użytkowania aparatów słuchowych.
Z pewnością na przestrzeni lat to, co uległo poprawie to świadomość, iż badania słuchu można wykonać bez konieczności udawania się do lekarza. Dużą pracę w tym zakresie wykonały firmy zajmujące się sprzedażą aparatów słuchowych. Na badania można zapisać się do profesjonalisty – protetyka słuchu, a na ich podstawie w przypadku niedosłuchu lekarz wystawi skierowanie na zapatrzenie.
Przeczytaj również Kim jest protetyk słuchu
Regularne badania słuchu
W BRANDvital możesz zapisać się na bezpłatne badanie słuchu i konsultację protetyka. Wybierz oddział i umów się na wybrany termin.
Pozdrawiamy
BRANDvital
Źródło
[1] https://hearingreview.com/inside-hearing/research/marketrak-2022-navigating-the-changing-landscape-hearing-healthcare?utm_term=HR%20Insider%20May%202022&utm_campaign_type=newsletter&utm_hsid=296126801&utm_medium=email&_hsmi=212032088&_hsenc=p2ANqtz-_HYhattOOTxMCOH65ZiK9zIPtUCjCBWMvVj7QztnZ9YuqNOexbcYf2ssKzNHoBeSRk0PaYJ_l58crf312P3qZuS4MGcXGO7ioe4Bhs2-4l6wTCXSQ&utm_source=newsletter