
Spis treści
Konsekwencje niedosłuchu – samotność
Niedosłuch i samotność mają na siebie wzajemny wpływ. W miarę starzenia się populacji i zwiększającego się nasilenia hałasu coraz więcej ludzi źle słyszy. Taki stan prowadzi do izolacji społecznej, samotności i depresji. Jednocześnie oddalanie się od kontaktów z ludźmi poprzez życie wirtualne może prowadzić do pogorszenia słuchu. Cisza natomiast może przyczynić się do omamów słuchowych. Dlatego ważne jest, aby zadbać o słuch i kontakty z ludźmi.
Jak samotność wpływa na niedosłuch?
Wyniki badań naukowców duńskich wykazały, iż u osób powyżej 70 roku życia, efekty samotności wpływają na powstanie problemów ze słyszeniem. Biorąc pod uwagę fakt, iż obecnie relacje między ludźmi są coraz bardziej ograniczone do kontaktów internetowych, powierzchownych, kruchych i „na odległość”, granica wieku z czasem będzie się obniżać.
Dodatkowo pandemia i jej skutki w postaci ograniczenia kontaktów międzyludzkich powodują zwiększające się poczucie osamotnienia. Powolna utrata słuchu związana z izolacją i samotnością wynika z braku możliwości „przetestowania” swojego zmysłu w rozmowie z drugim człowiekiem.
Cisza może przyczynić się do powstawania omamów słuchowych, które naturalnie staramy się zagłuszyć, włączając telewizor, słuchając muzyki, czy w inny sposób.
Przeczytaj również: Czym są omamy słuchowe?
To powoduje nieustanne dostarczanie bodźców do naszego organizmu. Hałas jest wszędzie. A ten jest jedną z przyczyn powodujących niedosłuch.
Samotność i niedosłuch są powiązane. Jedno prowadzi do drugiego, drugie może powodować pierwsze.
Czy wiesz: Jak chronić słuch przed hałasem?
Jak niedosłuch wpływa na samotność?
Helen Keller napisała „Ślepota odcina nas od rzeczy, ale głuchota odcina nas od ludzi”. Rzeczywiście, tracąc wzrok, tracimy kontakt z rzeczami wokół nas. To wydaje nam się niewyobrażalne. Tyle kolorów, tyle doznań. Jak poruszać się w otaczającym nas świecie? Rzadziej zastanawiamy się nad utratą słuchu i kontaktów z ludźmi.
Jednak jak tylko zacznie nam doskwierać problem ze słuchem (co często zauważamy późno), odczuwamy „osamotnienie w tłumie”. Drażnią nas rozmowy w większym gronie, ponieważ nawet wytężając słuch nie rozumiemy, o czym jest rozmowa, wychwytujemy jej część. Męczymy się i wycofujemy z rozmów.

Niedosłuch i samotność często idą w parze. Nie pozwól na utratę kontaktu z najbliższymi.
Następnie przestajemy rozumieć, co mówią do nas pojedyncze osoby, prosimy o powtórzenie pytań, czy to w sklepie, czy przez telefon, czy w domu. Podgłośniamy TV, radio, muzykę w głośniku. „Odcinamy” się od rzeczywistości. I krok po kroku, unikając rozmów, wychodzenia z domu, spotkań z przyjaciółmi a nawet z rodziną, zmierzamy ku samotności.
A konsekwencje samotności mogą być niezwykle dotkliwe. Unikanie wychodzenia z domu, powoduje zmniejszenie aktywności fizycznej. To ma wpływ na powstawanie czy pogłębianie się chorób. Jednak psychiczne następstwa samotności potrafią być równie niebezpieczne. Smutek, przygnębienie, czy depresja. Jak wielu osobom nie chce się żyć, jeśli nie odczuwają radości?
Dlatego nie wolno nam bagatelizować utraty słuchu. Na niedosłuch i samotność są rozwiązania. Należy jednak bacznie obserwować siebie i bliskich. I reagować. Jak?
Masz objawy niedosłuchu? Wykonaj test słuchu.
O słuch warto dbać od najmłodszych lat. Dlatego jeśli masz dzieci staraj się, aby chronić je przed nadmiernym hałasem. Słuchanie głośnej muzyki w słuchawkach czy częste uczestnictwo w koncertach z pewnością zwiększają ryzyko utraty słuchu. Warto czasami pobyć w ciszy. Naucz dziecko odpoczywać od ciągłych bodźców dźwiękowych.
Przeczytaj również: Niedosłuch u dzieci – jak wpływa na rozwój?
Staraj się wyciszyć pokój, w którym śpisz, wybieraj taki, który nie wychodzi bezpośrednio na głośną ulicę. Urządzenia, które wydają nawet ciche dźwięki (np. komputer) najlepiej pozostawić poza sypialnią, o ile masz taką możliwość.
Po 40 roku życia koniecznie zbadaj słuch, a potem badaj go regularnie.
Jeśli badanie słuchu wykaże niedosłuch – zaopatrz się w aparaty słuchowe. Dzięki nim Twój zmysł słuchu będzie odpowiednio pobudzany i ryzyko pogłębiania się niedosłuchu zostanie znacznie zmniejszone.
Zadzwoń i umów się na bezpłatne badania słuchu. Sprawdź, gdzie mamy nasze oddziały.
Niedosłuch i samotność? Nie! Ciesz się życiem!
Może to banalnie brzmi, ale człowiek potrzebuje kontaktu z drugim człowiekiem. Mimo, że są i tacy, którzy wybierają samotność, to wyjątek potwierdza regułę. Potrzebujemy rozmów, bliskości, dotyku, uśmiechu, pomocy czy nawet rywalizacji. To wszystko w kontekście bycia z ludźmi.

Ciesz się rozmowami z ludźmi.
Zwracajmy uwagę na otoczenie i bliskich. Jeśli zauważymy jakiekolwiek stan przygnębienia – reagujmy. Pewne uwarunkowania środowiskowe mogą prowadzić do stanów depresyjnych. Do takich uwarunkowań należą między innymi izolacja od ludzi i samotność.
Dlatego nie zostawiajmy naszych bliskich samym sobie. Nauczmy się organizować życie tak, aby cieszyć się swoją obecnością, rozmowami, czasem, jaki dla siebie mamy. A jeśli sami czujemy się samotni i bezsilni, skorzystajmy z profesjonalnej pomocy.
Nie bagatelizujmy również niedosłuchu. Zazwyczaj postępuje powoli. Na niedosłuch są rozwiązania takie jak aparaty słuchowe, dzięki którym nie stracimy kontaktu z ludźmi.
Przeczytaj także: Konsekwencje niedosłuchu – demencja
Masz pytania? Skontaktuj się z nami.
Pozdrawiamy
BRANDvital