Spis treści
Baterie do aparatów słuchowych a ładowarka
Laptopy, telefony, piloty – kiedyś na baterie, dziś praktycznie każdy sprzęt posiada ładowarki. Dlatego ładowalne aparaty słuchowe nie są niczym wyjątkowym. Jednak mamy odmienne potrzeby, przyzwyczajenia i styl życia, dlatego wybór między aparatami słuchowymi na baterie czy na akumulatory nie dla każdego jest oczywisty.
Aparaty słuchowe na baterie
Dawniej stosowano w aparatach słuchowych głównie baterie rtęciowo-cynkowe.
Obecnie najczęściej wybierane baterie do aparatów słuchowych to baterie cynkowo-powietrzne. Zapewniają stałe napięcie i są bardziej przyjazne dla środowiska. Popularność zawdzięczają również korzystnemu stosunkowi jakości do ceny.
Baterie do aparatów słuchowych możesz zabrać wszędzie. Są małe i możesz je wymienić w każdym momencie, bez względu na dostęp do prądu czy jego brak.
Nie dla każdego jednak jest do dobre rozwiązanie – osoby mniej sprawne manualnie czasem mają kłopot z wymianą małej bateryjki w aparacie o niewielkich rozmiarach.
Trzeba również pamiętać o wcześniejszym zakupie baterii. Oby nie zaskoczyła nas sytuacja, kiedy aparaty przestają działać a my nie mamy w pobliżu sklepu medycznego lub po prostu – jest święto i wszystkie sklepy są zamknięte!
Na co zwracać uwagę przy zakupie baterii do aparatów słuchowych?
Z pewnością przy zakupie aparatów słuchowych protetyk wytłumaczył Ci, jakie baterie są odpowiednie do Twoich urządzeń. Dlatego kupując baterie do aparatów słuchowych zwróć uwagę na:
– oznaczenie (kolor)
Producenci baterii używają kolorów, np. żółtego (10), pomarańczowego (13), brązowego (312) i niebieskiego (675). Liczby znajdujące się w nawiasach oznaczają typ dedykowanego im aparatu słuchowego. Aparaty zauszne – 13, 312; aparaty wewnątrzuszne – 10, 312. Baterie typu 675 przeznaczone są do urządzeń pobierających większą ilość energii.
– czas aktywacji baterii
Pamiętaj, aby proces aktywacji baterii zacząć dopiero w momencie założenia baterii do aparatu. Otwory w bateriach są pokryte folią ochronną, którą należ zdjąć tuz przed włożeniem baterii do aparatu. Proces zużycia baterii rozpocznie się z chwilą zdjęcia folii i nie możesz tego zatrzymać, jeśli folię zdjąłeś wcześniej
Sprawdź także: Baterie do aparatów słuchowych – jak je prawidłowo dobrać?
Od czego zależy żywotność baterii do aparatów słuchowych
Żywotność baterii zależy od wielu czynników. Należą do nich między innymi: rozmiar, rodzaj aparatu, w którym się znajduje, temperatura powietrza. Niska temperatura powierza źle wpływa na żywotność baterii. Obniża napięcie i osłabia jej wydajność.
Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja aparatu i jego ochrona przed wilgocią.
Elektrolit zawarty w baterii ma właściwości higroskopijne. Dlatego chłonie on wodę i wilgoć. Jeśli dojdzie do zawilgocenia aparatu na skutek złej pielęgnacji i braku osuszania go, wilgoć z aparatu jest pochłaniana przez baterię. To skraca żywotność baterii.
O tym jak prawidłowo dbać o aparaty słuchowe możesz przeczytać w artykule: Konserwacja aparatów słuchowych
Nie bez znaczenia dla żywotności baterii jest również jej rozmiar. Im większa pojemność, tym urządzenie działa dłużej. Należy pamiętać o tym, że jeśli chcemy przy dużym niedosłuchu zastosować mały i dyskretny aparat, musimy liczyć się z częstszą wymianą baterii.
Wpływ na żywotność baterii ma również wysokość, na jakiej znajduje się użytkownik aparatu słuchowego. Na dużych wysokościach znajduje się mniej tlenu w powietrzu, a jego niedobór obniża napięcie baterii.
Aparaty nowej generacji potrzebują więcej prądu
Nowoczesne aparaty potrafią rozpoznawać sytuacje akustyczne, w których znajduje się użytkownik, tłumić hałas, uwydatniać mowę. Im bardziej zaawansowane funkcje ma aparat, tym więcej energii zużywa.
Jak widzisz baterie mogą wyczerpać się w różnym czasie, w zależności od trybu życia jaki aktualnie prowadzisz lub gdzie przebywasz. Bądź zawsze gotowy na to, aby mieć przy sobie zapasowe baterie, szczególnie na wyjeździe. Chyba, że zdecydujesz się na ładowalne aparaty słuchowe i zabierzesz ze sobą ładowarkę.
Przeczytaj również: Nowoczesne aparaty słuchowe – innowacje i technologia przyszłości
Jak założyć baterię do aparatu słuchowego
Najpierw, przed samym włożeniem baterii do aparatu należy zdjąć z niej folię ochronną.
Aktywacja baterii trwa od 1 do 2 minut. Gdy już się zakończy, włóżmy baterię do komory aparatu. Zwróćmy przy tym uwagę, aby oznaczenia plus i minus znalazły się po właściwych stronach.
Jeżeli po wymianie baterii aparat słuchowy nie działa, wyjmijmy ją i dokładnie przeczyśćmy komorę aparatu. Zdarza się, że nadmiar brudu uniemożliwia bateriom prawidłowy styk.
Ładowalne aparaty słuchowe – korzyści
Alternatywą dla aparatów słuchowych na baterie są aparaty słuchowe na akumulatory.
Zyskują coraz większa popularność, mimo dość tradycyjnego przywiązania użytkowników aparatów słuchowych do baterii.
Dlaczego warto zdecydować się na ładowalne aparatu słuchowe?
- Łatwość w obsłudze. Wymiana baterii co kilka dni może być uciążliwa, szczególnie dla osób, które mają slaby wzrok, czy problemy ze sprawnością manualną. Włożenie aparatów do ładowarki na noc jest proste.
- Dbałość o środowisko. Litowo -jonowe ogniwa ładowalne mogą być używane setki razy. Bez konieczności wyrzucania, jak ma to miejsce w bateriach. Utylizacja takiego akumulatora też podlega regulacjom. Ponadto nie ma obawy, że ładowarkę połknie przez przypadek kot czy pies. A to się zdarza przy bateriach.
- Przewidywalność wydatków. Jak zdecydujesz się na aparaty słuchowe na baterie, musisz liczyć się z kosztami wymiany baterii. Trudno je przewidzieć z góry, ponieważ jak wcześniej pisaliśmy, żywotność baterii zależy od wielu czynników. Kupując aparaty słuchowe z ładowarką, ten problem odpada.
- Wygoda. Wystarczy, że włożysz aparaty na noc do ładowarki a rano są gotowe do pracy. Po jednorazowym naładowaniu akumulator zapewnia działanie aparatu nawet przez 24 godziny. Jeśli zapomnimy o naładowaniu aparatu słuchowego to też nie problem – dzięki krótkiemu czasowi ładowania i przenośnym ładowarkom Twoje aparaty szybką będą gotowe do pracy.
Jak ładować aparaty słuchowe?
Po zdjęciu aparatów słuchowych najlepiej przed snem:
- Podłącz ładowarkę do źródła zasilania (kontakt, powerbank)
- Włóż aparaty do ładowarki (ładuj w temperaturze między 5 – 35 stopni)
- Po naładowaniu załóż aparaty na uszy
Jeśli stoisz przed wyborem zakupu aparatów słuchowych, ale zastanawiasz się nad wyborem opcji: ładowalne aparaty słuchowe czy aparaty słuchowe na baterie – zadzwoń i umów się na wizytę u naszych protetyków słuchu.
Doradzą, jakie rozwiązanie wybrać, biorąc pod uwagę Twoje oczekiwania i styl życia.
Obecnie w BRANDvital do 31.12.2020 wyjątkowa oferta – przy zakupie aparatów słuchowych, ładowarka bądź roczny zapas baterii za 1 zł ! Sprawdź nasze ceny w sklepie internetowym.
Jeśli korzystasz z dofinansowania z NFZ bądź pewien, że ceny w naszych sklepach medycznych stacjonarnych są takie jak w sklepie internetowym.
Pozdrawiamy
BRANDvital