Spis treści
Co oznacza czerwone i gorące ucho
Czerwone uszy to zjawisko, którego prawie każdy z nas doświadczył. Zwykło się nawet mówić, że są oznaką obgadywania przez innych, czy mówienia o nas poza naszymi plecami. Pomijając żarty, zazwyczaj to niegroźne przypadki. Jednak mogą być również oznaką różnych jednostek chorobowych. Kiedy czerwone uszy należy skonsultować z lekarzem?
Czerwone uszy jako naturalne reakcje
Przede wszystkim czerwone uszy są reakcją na silne emocje. Uszy czerwienieją i stają się gorące w sytuacjach, gdy jesteśmy zakłopotani, źli, zaniepokojeni czy zafascynowani. Taka reakcja na silne emocje zazwyczaj trwa chwilę i po ochłonięciu przemija.
Czyż nie zdarzyło Ci się, że po usłyszeniu komplementu od osoby, która wzbudza w Tobie emocje doznałeś reakcji czerwienienia uszu? Często również na twarzy pojawiają się rumieńce.
Kolejnym niegroźnym przypadkiem zaczerwienienia uszu jest zmiana temperatury. Nasze uszy podatne są na działanie wysokich lub niskich temperatur. Dlatego, gdy słupek rtęci pokazuje minusy, powinniśmy zakładać czapki.
W wyżej wymienionych sytuacjach dochodzi do wzmożenia przepływu krwi w różnorodnych okolicach ciała – również i w obrębie małżowiny usznej – i przez to właśnie u pacjenta widoczne może być czerwone ucho.
Również przy wysokich temperaturach należy chronić głowę, w tym uszy. Gdyż długotrwałe przebywanie na słońcu może spowodować poparzenie uszu.
Poparzenia słoneczne, które powodują zaczerwienienie ucha zewnętrznego często odczuwamy po pewnym czasie. Należy wtedy zastosować okład z lodu w celu zmniejszenia temperatury. Do tego służą również odpowiednie kremy czy żele do złagodzenia bólu. Ten typ zjawiska czerwonych uszu mimo, że powoduje pewne dolegliwości, również z czasem ustaje.
Zespół czerwonego ucha
Inną możliwą przyczyną zaczerwienienia uszu może być tzw. zespół czerwonego ucha.
Jest to rzadko występujący przypadek, do tej pory niewyjaśniony przez naukowców, jeśli chodzi o jego przyczynę. Po raz pierwszy został opisany przez Lance’a w 1994 r. Od tego czasu w piśmiennictwie opublikowano opisy blisko 60 przypadków. Zespół charakteryzuje
się napadowym, nawrotowym, jednostronnym bólem i zaczerwienieniem ucha z towarzyszącym uczuciem dyskomfortu, pieczenia i palenia [1]
W leczeniu zespołu czerwonego ucha nie odnotowano leku o szczególnie dużej skuteczności. Stosowane są głównie niesteroidowe leki przeciwzapalne. Opisywano całkowite lub częściowe ustąpienie objawów poindometacynie i ibuprofenie [2]
Ostatnio opisano całkowite ustąpienie bólu po blokadzie nerwu usznego wielkiego [3].
Infekcje i urazy, których objawami są czerwone uszy
Kontuzje, czy urazy ucha mogą powstać zarówno podczas uprawiania sportów, jak i codziennych czynności. Wystarczy ukąszenie, czy zadrapanie ucha, aby stało się czerwone. Zbyt obcisłe opaski na uszy, tarcia, czy niewłaściwe bądź ciężkie kolczyki mogą skutkować czerwonymi uszami.
W przypadku uprawiania sportów, aby zapobiec otarciom, czy kontuzjom ucha warto stosować dobrze dobrane kaski, czy czapki.
W przypadku powstania urazów najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie leków przeciwbólowych czy odpowiednich maści, które doradzą farmaceuci.
Zmianę koloru małżowiny usznej mogą również powodować infekcje. Do chorób powodujących zaczerwienienia uszu należą stany zapalne ucha zewnętrznego lub środkowego oraz zakażenia grzybicze.
Przeczytaj również artykuł Woskowina z ucha – kiedy kolor i wygląd powinny niepokoić
Początkowo można zastosować leki przeciwbólowe bez recepty oraz ciepłe okłady. Jeśli to nie działa, a oprócz czerwonych uszu mamy jakieś inne objawy (np. ból małżowiny usznej), to wtedy zaleca się kontakt z lekarzem.
Czerwone uszy mogą być również oznaką zmian hormonalnych.
Menopauza, uderzenia gorąca, leczenie chemioterapią mogą powodować reakcję uszu, które stają się czerwone i gorące. W takich przypadkach staraj się ubierać warstwowo, unikać alkoholu i kofeiny, aby skuteczniej regulować temperaturę.
Niektóre schorzenia skóry dają objaw pod postacią zaczerwieniania i łuszczenia się skóry uszu. Najczęściej jest to objaw wyprysku łojotokowego.
Czerwone uszy u dziecka – przyczyny
Poza naturalną reakcją uszu na zimno, gorąco, otarcia, ugryzienia, które opisaliśmy powyżej czerwone uszy u dziecka, zwłaszcza swędzące i spuchnięte, często wskazują na zapalenie ucha środkowego lub zewnętrznego.
W większości wypadków czerwone ucho u dziecka to jednak niegroźna, krótkotrwała reakcja naczynioruchowa. Można je zaobserwować na przykład po przebudzeniu się dziecka – pod wpływem ucisku tkanki mogą być czerwone, a nawet gorące i lekko obrzmiałe.
Za czerwone uszy u dziecka mogą odpowiadać także schorzenia dermatologiczne, takie jak wspomniane wyżej łojotokowe zapalenie skóry. To przewlekła choroba, która cechuje się występowaniem rumieniowych plam. Na powierzchni skóry zmienionej chorobowo często występują także zmiany w budowie naskórka objawiające się nadmiernym łuszczeniem.
Warto też wiedzieć, że alergie u dzieci również potrafią spowodować zaczerwienienie uszu.
Reakcja po kontakcie z alergenem może się obawiać między innymi:
– zaczerwienieniem płatka ucha
– swędzeniem, szorstkością
– łuszczeniem a także wykwitami skórnymi
W takich wypadkach należy skontaktować się z lekarzem i udać do odpowiedniego specjalisty.
Zapalenie ucha zewnętrznego
To częste schorzenie występujące u dzieci. Jednym z objawów stanu zapalnego jest czerwone ucho. Rzadko infekcja jest dwustronna, zazwyczaj dotyka jednego ucha. Skóra małżowiny usznej łuszczy się, jest podrażniona i wysuszona. Dodatkowo zwykle pojawiają się inne objawy, jak na przykład uporczywe swędzenie, ból i tkliwość.
Zapalenie ucha środkowego
To częste schorzenie, wywoływane głównie przez bakterie i wirusy, które przedostają się do ucha przez trąbkę Eustachiusza. W przebiegu infekcji ucha środkowego dochodzi do obrzęku tkanek, dlatego ucho może być czerwone i spuchnięte w środku.
Ponieważ objawy rozpoznaje lekarz, często dopiero po przeprowadzeniu badania otoskopowego, należy zwrócić szczególną uwagę na takie zachowania dziecka jak:
– płaczliwość i sięganie rączką do ucha
– gorączka
– nudności
– brak apetytu
– niedosłuch
– wycieki z ucha
Zawsze w takich wypadkach skonsultuj się z lekarzem laryngologiem.
Zachęcamy do przeczytania artykułu Chrońmy słuch naszego dziecka.
Regularne badania słuchu
Należy pamiętać, iż o uszy trzeba dbać. A higiena uszu to również regularne i profilaktyczne badania słuchu. Jeśli chcesz zbadać słuch bezpłatnie, zadzwoń i umów się na wizytę w jednym z naszych oddziałów.
Pozdrawiamy
BRANDvital
Źródło:
[1] Adam Stępień, Bogdan Brodacki, Jacek Staszewski, Klinika Neurologii, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, Neurologia i Neurochirurgia Polska 2010; 44, 4: 412–414[2] Boulton P., Purdy R.A., Bosch E.P. i wsp. Primary and secondary red ear syndrome: implications for treatment. Cephalalgia 2007; 27: 107-110.
[3] Selekler M., Kutlu A., Ucar S., Almac A. Immediate response to greater auricular nerve blockade in red ear syndrome. Cephalalgia 2009; 29: 478-479.