
Zima to pora roku, kiedy szczególnie zaczynamy dbać o nasze zdrowie. Niskie temperatury oraz bardzo krótkie dni sprawiają, że wielu z nas narzeka nie tylko na częste przeziębienia, ale także spadki nastroju. Warto mieć jednak na uwadze to, że zimą powinniśmy także zadbać o nasz słuch.
Jak zatem prawidłowo zatroszczyć się o narząd słuchu w tym okresie? O czym należy pamiętać, a czego koniecznie unikać? O tym wszystkim piszemy poniżej.
Czy zima ma wpływ na nasz słuch?
Przede wszystkim – jak już zostało wspomniane na początku – zima to taka pora roku, kiedy szczególnie często jesteśmy narażeni na różnego rodzaju infekcje oraz przeziębienie. Nie pozostaje to bez znaczenia dla naszego słuchu, ponieważ nawet zwykłe przeziębienie może zwiększać ryzyko infekcji ucha.
Ponadto, trzeba mieć na uwadze to, że uszy pozbawione są tkanki tłuszczowej, która chroni też nasze ciało przed niskimi temperaturami. Podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych znacznie mniej krwi krąży w naszych uszach, co może zwiększać ryzyko podrażnienia kanału słuchowego.
Poznaj 3 najczęstsze problemy z przewodem słuchowym
Jak dbać zimą o słuch?
Istnieje wiele sposobów na to, aby zatroszczyć się o nasz słuch zimą. Pierwszy – najprostszy – to pamiętanie o tym, aby nie wychodzić z domu bez odpowiedniego nakrycia głowy, które jednocześnie chroni nasze uszy. Tutaj niezbędnikiem jest oczywiście ciepła czapka, jeżeli w przypadku, kiedy nie jesteśmy zwolennikami takiego nakrycia głowy, możemy zastąpić ją opaską lub nausznikami. Bezwzględnie unikajmy za to wkładania do ucha waty jako środka ochronnego, ponieważ zwykły wacik wywołać może stan zapalny.
W okresie zimowym bardzo ważne dla ochrony naszego słuchu jest także unikanie wilgoci. Jeżeli korzystamy z basenu, sauny, a nawet bierzemy prysznic – zawsze pamiętajmy o tym, aby dokładnie ususzyć ucho. Woda może w tym czasie prowadzić bowiem do zapalenia ucha zewnętrznego. Warto też – nie tylko zimą – unikać hałasu, a także częstego słuchania muzyki w słuchawkach.

Noszenie czapki zimą pomaga zniwelować szansę zapalenia ucha.
Jak dbać zimą o aparat słuchowy?
Osoby, które noszą aparat słuchowy, powinny wiedzieć, że zimą należy o niego szczególnie zadbać. To czas, kiedy nosimy grube swetry, często golfy. Podczas ich ściągania, warto uważać, aby nie uszkodzić przypadkowo aparatu słuchowego. Najlepiej wyjąć urządzenia na chwilę, kiedy chcemy się rozebrać.
Warto także mieć na uwadze to, że niskie temperatury mogą negatywnie wpływać na trwałość baterii. Z tego powodu warto mieć przy sobie zapasowy komplet, jednak muszą być one przechowywane w miejscu, gdzie nie będą narażone na niskie temperatury. Przed włożeniem baterii do aparatu, warto wcześniej rozgrzać je w dłoni lub kieszeni. Bezwzględnie należy unikać suszenia aparatów (albo baterii) na grzejniku lub za pomocą suszarki do włosów.
Zimą aparaty słuchowe należy suszyć częściej niż w innych porach roku. Kiedy wchodzimy z zewnątrz do nagrzanego pomieszczenia, urządzenie paruje (podobnie jak okulary). Aby skutecznie i bezpiecznie osuszyć aparat słuchowy, należy w tym celu użyć dedykowanej stacji suszącej. Jeżeli istnieje taka możliwość, ustawienia naszego aparatu słuchowego warto zmieniać za pomocą pilota lub smartfona. Lepiej nie robić tego zmarzniętymi rękami albo w rękawiczkach. Może być to bardzo trudne, a dodatkowo przez przypadek możemy uszkodzić urządzenie.