Spis treści
Audiometria impedancyjna – badanie ucha środkowego
Badanie audiometrii impedancyjnej pozwala ocenić stan ucha środkowego i zdiagnozować szereg chorób i dolegliwości, które mogą zaburzać odbieranie dźwięków. Wykonuje się je zarówno u dorosłych, jak i u dzieci (powyżej 7. miesiąca życia). Jest to jedna z obiektywnych metod badania słuchu, co oznacza, że nie wymaga aktywnego udziału pacjenta. Jak wygląda, ile trwa i jak się do niej przygotować?
Co to jest audiometria impedancyjna?
Audiometria impedancyjna jest bardzo przydatnym narzędziem diagnostyki wad słuchu u dzieci i dorosłych. Wykorzystuje się ją do testowania funkcji ucha środkowego oraz rozpoznawania problemów ze słyszeniem spowodowanych zakłóceniu tychże funkcji.
Badanie ma dwojakie zastosowanie.
Jednym z głównych celów audiometrii impedancyjnej jest ocena efektywności drgań błony bębenkowej. Jej ruch wywołuje wibracje kosteczek słuchowych, które (mówiąc najogólniej) wzmacniają dźwięk i przekazują go dalej, do ucha wewnętrznego. Dzięki temu ostatecznie dźwięk może zostać prawidłowo zinterpretowany przez mózg. Błona bębenkowa zostaje wprawiona w drgania przez fale dźwiękowe, które „wyłapuje” z otoczenia małżowina uszna. Odbijają się one on błony w związku ze zmianą ciśnienia, do której dochodzi w kanale słuchowym. W czasie badania audiometrii impedancyjnej dokonuje się pomiaru zmian wartości ciśnienia, a pomiar ten fachowo określa się jako tympanometria.
Kolejnym, nie mniej istotnym zastosowaniem tego rodzaju audiometrii, jest ocena odruchu akustycznego (nazywanego także odruchem strzemiączkowym). Jest to mimowolny skurcz, jakiemu ulega mięsień strzemiączkowy w odpowiedzi na zbyt głośne dźwięki, co pełni funkcję ochronną. Parametry odruchu ulegają zmianie, jeśli dojdzie do zaburzenia pracy m.in.: ślimaka (a dokładniej znajdującego się w nim narządu Cortiego) lub nerwu słuchowego.
Co wykrywa badanie?
Badanie audiometrii impedancyjnej pozwala rozpoznać takie problemy, jak:
- wysiękowe zapalenie ucha,
- otoskleroza,
- perforacja (przedziurawienie) błony bębenkowej,
- obecność ciała obcego w przewodzie słuchowym,
- przerost migdałków,
- niedrożność trąbki Eustachiusza,
- uszkodzenie kosteczek słuchowych.
Szczególnie przydatne jest wykonywanie audiometrii impedancyjnej u dzieci. Mają one tendencję do bolesnego zapalenia ucha środkowego przebiegającego z wysiękiem, a w związku z tym, że badanie jest mało inwazyjne świetnie sprawdza się w diagnostyce dziecięcej.
[H2] Jak wygląda audiometria impedancyjna?
Badanie jest całkowicie bezbolesne, może wiązać się jedynie z minimalnym dyskomfortem.
Audiometria impedancyjna z tympanometrią
Podczas badania pacjent pozostaje w pozycji siedzącej. Wykonuje się je przy użyciu sondy zakończonej miękką plastikową główką, którą wprowadza się do kanału słuchowego aż do uzyskania pełnej szczelności (całkowitego zatkania ucha) – nie głębiej niż na 3-5 cm. W ten sposób w przewodzie słuchowym zewnętrznym powstaje ciśnienie typowe dla ucha środkowego. Sonda emituje dźwięk o częstotliwości 226 Hz (jeśli wykonuje się audiometrię impedancyjną u noworodków i dzieci częstotliwość osiąga wartość 1000 Hz). Dzięki mikrofonowi wbudowanemu w urządzenie można określić przy jakich wartościach ciśnienia błona odbija najmniej dźwięków „przepuszczając” je dalej, a przy jakich najwięcej. Wynikiem badania jest tympanogram – wykres obrazujący dokładną wartość ciśnienia panującego w uchu.
Badanie odruchów z mięśnia strzemiączkowego
Badanie odruchu strzemiączkowego służy sprawdzeniu tolerancji na dźwięki o średniej i wysokiej częstotliwości (500, 1000, 2000 i 4000 Hz). Specjalista ustala próg odruchu z mięśnia, który dla tonów mieści się w granicach 70-100 db HL (dla szumu jest niższy o 10 dB). Aby badanie było klinicznie przydatne, otrzymany wynik należy nałożyć na wynik badania progu słyszenia (audiometrii tonalnej) – takie zestawienie danych pozwala postawić trafną diagnozę.
Przygotowanie do audiometrii impedancyjnej nie jest wzmagane (poza oczyszczeniem uszu z nadmiaru woskowiny) i trwa około 10 minut. Badanie nie jest wskazane u osób, które przeszły wcześniej operację ucha.
Badanie ucha środkowego pod kątem elastyczności błony bębenkowej i wspomnianego odruchu strzemiączkowego można wykonać m.in. w przychodniach laryngologicznych i placówkach szpitalnych. Czekając na termin wizyty, warto wykonać audiometrię tonalną.
W przeciwieństwie do impedancyjnej należy ona do grupy badań subiektywnych, a zatem angażujących pacjenta. Jego zadaniem jest sygnalizowanie faktu odbierania podawanych za pośrednictwem słuchawek dźwięków o stopniowo zwiększanej częstotliwości. Służy to określeniu progu słyszenia, a zatem najcichszego odbieranego dźwięku.
Audiometrię tonalną możesz wykonać bezpłatnie w jednym z naszych punktów. Warto wiedzieć, że w przeważającej liczbie przypadków jest ona wystarczająca, by ocenić stopień niedosłuchu i dobrać aparat słuchowy. Możesz także zabrać jej wynik (bez konieczności wnoszenia opłat) i przedstawić go specjaliście wykonującemu badanie audiometrię tonalną, a w razie potrzeby – wrócić do naszego sklepu po aparat słuchowy, w doborze którego wesprze Cię wykwalifikowany protetyk słuchu.
Zadzwoń do wybranego oddziału i jeszcze dziś umów się na wizytę. Zapraszamy!