Spis treści
Dobry aparat słuchowy dla seniora, czyli jaki?
Wybór aparatu słuchowego dla seniora powinien być podyktowany kilkoma czynnikami, przede wszystkim realnymi potrzebami osoby starszej. Należy dokładnie zastanowić się, które funkcje będą przydatne, a z których można zrezygnować. Pod uwagę trzeba wziąć także poziom trudności obsługi oraz, oczywiście, cenę. Na co jeszcze zwrócić uwagę, by wybrać urządzenie, z którego senior będzie korzystał efektywnie i z pełną przyjemnością?
Czym jest niedosłuch starczy?
Występowanie niedosłuchu nie ogranicza się jedynie do osób starszych, jednak to właśnie seniorzy stanowią najliczniejszą grupę ryzyka. Wraz z wiekiem dochodzi bowiem do stopniowego zaniku komórek słuchowych, co skutkuje powolnym pogarszaniem jakości odbieranych dźwięków. W terminologii medycznej stan ten określany jest jako presbyacusis, czyli głuchota starcza. Niestety, jest to proces nieodwracalny. Jednak im wcześniej zostaną podjęte odpowiednie kroki zmierzające do protezowania słuchu, tym większe szanse na uzyskanie zadowalających efektów korzystania z aparatu słuchowego.
Sprawdź także: Niedosłuch – przyczyny
Jakie są objawy głuchoty starczej?
Niedosłuch starczy początkowo powoduje trudności w słyszeniu tonów wysokich (typowych dla głosu dziecięcego oraz kobiecego), z czasem także tonów niskich. Problemem są znacznie bardziej zaawansowane niż u osób młodszych trudności w rozumieniu mowy. Pacjent ma kłopot z rozróżnianiem znaczenia słów, zwłaszcza podczas rozmów telefonicznych. Dodatkowo mogą pojawić się uciążliwe szumy uszne raz bóle głowy. Niedosłuch tego typu występuje najczęściej obustronnie.
Na głuchotę starczą najbardziej narażone są osoby obciążone genetycznie, ale także te cierpiące na nadciśnienie tętnicze, przyjmujące leki ototoksyczne i nie stosujące się do zasad zdrowego żywienia. Znaczenia ma również płeć. Głuchota starcza częściej występuje u mężczyzn.
Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom audiologicznym seniorzy zmagający się z problemami ze słyszeniem mogą jednak funkcjonować całkowicie normalnie. Pod warunkiem, oczywiście, że używany aparat słuchowy zostanie odpowiednio dopasowany do ich potrzeb.
Jak wybrać aparat słuchowy dla seniora?
Pierwszym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę, poszukując dobrego aparatu słuchowego dla osoby starszej, są jego oczekiwania. Należy pamiętać, że niedosłuch typu presbyacusis charakteryzuje spotęgowane odbieranie głośności, nawet niewielka zmiana w tym zakresie może stać się źródłem znacznego dyskomfortu. Jest to szczególnie problematyczne podczas przebywania poza domem, kiedy ilość bodźców dźwiękowych jest bardzo duża i zróżnicowana.
Zamiast modelu umożliwiającego wychwytywanie wszystkich otaczających odgłosów, warto zatem wybrać aparat posiadający funkcję redukcji szumów i mikrofony kierunkowe. Te ostatnie pozwalają wychwycić pojedynczy głos na tle innych, co ułatwia prowadzenie rozmowy w szerszym gronie.
Przydatne będą także:
- funkcja ułatwiająca prowadzenie rozmów przez telefon,
- funkcja detekcji mowy, która pozwala wychwytywać głos ludzki i tłumić pozostałe dźwięki,
- kontrolery okluzji – zmniejszają tzw. efekt zatkanego ucha i sprawiają, że własny głos odbierany jest jako bardziej naturalny,
- systemy synchronizujące działania aparatów w przypadku korzystania z protezowania obuusznego.
Aparat dla osoby starszej – jaki model będzie odpowiedni?
W przypadku aparatu słuchowego dla starszej osoby, duże znaczenie ma komfort noszenia. Dla większości seniorów jest on ważniejszy iż możliwość skorzystania z zaawansowanych rozwiązań, takich jak sterowanie aparatem za pośrednictwem telefonu komórkowego czy opcja strumieniowania muzyki.
Najlepiej sprawdzą się modele zauszne – korzystanie z aparatów wewnątrzusznych może być utrudnione np. ze względu na ograniczenia manualne. Dodatkowo takie aparaty są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu czystości.
Pod uwagę należy wziąć również intuicyjność i prostotę obsługi. Senior powinien bez problemu samodzielnie móc założyć wkładkę czy wymienić baterie.
Aparat słuchowy dla seniora – cena
Cena aparatu słuchowego bardzo często ma znaczenie decydujące, chociaż nie powinna dyktować wyboru określonego modelu. Rolą protetyka przeprowadzającego wywiad i badanie słuchu, jest zaproponowanie takiego aparatu, który będzie w jak największym stopniu odpowiadał oczekiwaniom pacjenta, a jednocześnie pozwoli mu podołać wyzwaniu finansowemu.
Przeczytaj również: Ile kosztuje aparat słuchowy?
Najlepszym rozwiązaniem jest przetestowanie podczas przymiarek aparatów z różnych klas cenowych różnych producentów. Zdarza się, że modele o niemal identycznych parametrach dostępne są w znacząco odmiennych cenach. Zatem nawet jeśli po wstępnym dopasowaniu okaże się, że dany aparat jest zbyt drogi, warto poprosić o zapisanie jego nazwy, by następnie sprawdzić jego dostępność i porównać koszty w sklepach internetowych.
Nie można zapomnieć, że na zakup aparatu słuchowego można ubiegać się o dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia lub PFRON-u. Co ważne, od 2020 roku potwierdzenie wniosku o refundację odbywa się drogą elektroniczną bez konieczności odwiedzin w oddziale NFZ. Potwierdzenie wystawia lekarz specjalista, np. audiolog, a gotowy dokument wystarczy dostarczyć protetykowi słuchu.
Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze aparatu słuchowego dostosowanego do Twoich potrzeb i możliwości finansowych, zgłoś się do jednego z naszych oddziałów. Specjalista po przeprowadzeniu bezpłatnego badania słuchu dobierze najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital