
Spis treści
Co robić w przypadku zapalenia błędnika
Zapalenie błędnika – potocznie nazywane zapaleniem ucha wewnętrznego – to jedna z najczęstszych chorób błędnika (obok kinetozy oraz choroby Meniere’a).
Stan zapalny w błędniku może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, takich jak np. zapalenie opon mózgowych czy móżdżku, więc nie należy go lekceważyć. W przypadku wystąpienia objawów zapalenia, należy udać się do lekarza. Jak rozpoznać objawy zapalenia błędnika? Zapraszamy do przeczytania artykułu.
Czym jest zapalenie błędnika
Błędnik to niewielki element ucha wewnętrznego zbudowany ze struktury kostnej i błoniastej. Odpowiada on przede wszystkim za właściwe działanie narządu słuchu. Pełni również inną ważną rolę – wpływa na utrzymanie równowagi.
Wykonywane przez nas ruchy powodują przemieszczanie się płynu wypełniającego strukturę ucha. Płyn stymuluje komórki wewnątrz błędnika a ten przekazuje impuls nerwowy do mózgu. Gdy wszystko działa prawidłowo, impulsy biegnące z prawego do lewego błędnika są zrównoważone. Przy uszkodzeniu błędników odczuwamy m.in. zaburzenia równowagi, nudności, oczopląs itp.
Zapalenie błędnika to choroba, w przebiegu której proces zapalny obejmuje wszystkie 3 części ucha wewnętrznego (przedsionek – błędnik przedsionkowy, ślimaka – błędnik ślimakowy i 3 kanały półkoliste).
Zapalenie błędnika – przyczyny i objawy
Zapalenie błonnika zwykle powstaje wskutek rozlania się procesu zapalnego z ucha środkowego.
Z uwagi na przyczyny można wyróżnić 3 rodzaje zapalenia błonnika:
– toksyczne (surowicze) – to reakcja odczynowa powstała na skutek wniknięcia toksyn do przestrzeni przychłonkowej
– przewlekłe, które polega na wnikaniu do błędnika zapalnych mas tkankowych (perlaka bądź ziarniny).
– ropne – związane z wniknięciem patogenów do przestrzeni ucha wewnętrznego
Chorobę powodują patogeny, wśród których można wymienić wirusy (np. świnki, odry, VZV), bakterie, grzyby czy pierwotniaki (np. toksoplazmoza).
Objawy zapalenia błędnika

Zapalenie błędnika najczęściej objawia się zawrotami głowy, zaburzeniami równowagi i związanymi z tym nudnościami. Czasem towarzyszy mu ból głowy i gorączka.
Zapalenie błędnika objawia się w sposób ostry oraz nagły. Do najczęstszych symptomów zapalenia ucha wewnętrznego zaliczamy:
– zawroty głowy (zaburzenia równowagi)
– nudności i wymioty
– oczopląs
– pogorszenie słyszenia lub częściową utratę słuchu
– zmęczenie i znużenie
– szumy w uszach
Czasem dochodzi ból głowy i występuje gorączka. W takich sytuacjach nie wolno czekać, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Podejrzewasz zapalenie błędnika – reaguj!
Choć objawy zapalenia błędnika mogą być bardzo nasilone i przykre, zwykle zapalenie ustępuje bez pozostawienia śladu. Objawy najczęściej zaczynają ustępować już po kilku dniach.
Zapalenie błędnika najczęściej leczy się połączeniem lekarstw, odpoczynku i ćwiczeń.
Mimo to, w każdym przypadku podejrzenia zapalenia błędnika zalecamy wizytę u lekarza, gdyż nieleczony stan zapalny może prowadzić do poważnych powikłań takich jak głuchota czy ropień mózgu.
Jeśli zajdzie konieczność, specjalista (zazwyczaj otolaryngolog) wykona RTG kości skroniowej a nawet zleci wykonanie tomografii komputerowej głowy. W przypadku bólu ucha i gorączki pacjentom zaleca się również hospitalizację i aby zniwelować stan zapalny podaje się dożylnie antybiotyki.
W przypadku zakażenia o etiologii bakteryjnej niezbędne jest włączenie antybiotyku o szerokim spektrum działania. Stosuje się również leczenie zabiegowe polegające na oczyszczeniu z ziarniny zapalnej ucha środkowego.
Wczesne rozpoznanie choroby zazwyczaj gwarantuje pełne wyleczenie, choć rokowania zależą od typu zapalenia błędnika. W przypadku zapalenia surowiczego jest ono pomyślne i zwykle nie pozostawia śladu.
Zapalenie ropne wiąże się z częstszym występowaniem powikłań. Należą do nich m.in. głuchota, całkowite uszkodzenie błędnika, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ropnie mózgu.
Wszystkie te powikłana najczęściej wiążą się z późną reakcją, dlatego podkreślamy raz jeszcze – w przypadku podejrzeń choroby ucha wewnętrznego – reaguj.
Zalecenia przy leczeniu zapalenia błędnika
Unikaj światła i hałasu
– noś ze sobą okulary przeciwsłoneczne
– w przypadku zawrotów głowy, połóż się w ciemnym pomieszczeniu i zamknij oczy
Unikaj gwałtownych ruchów
– skupiaj się na stałych, nieruchomych obiektach, nie ruszaj gwałtownie głową
– odstaw na jakiś czas prowadzenie pojazdów, czy podróż samolotem
– poruszaj się wolno, spaceruj!
Pij wodę i wypoczywaj
– unikaj alkoholu
– przyjmuj dużo płynów
Dopilnuj, aby powierzchnie, po których chodzisz były bezpieczne
– posprzątaj zbędne przedmioty z podłogi
– unikaj wysokości (schody, drabina)
– uważaj na śliskie powierzchnie (np. w łazience)
Po wyleczeniu zapalenia błędnika sprawdź swój słuch. Czasem, w związku z chorobą słuch się pogarsza. Dlatego warto sprawdzić, czy dobrze słyszysz, czy pojawił się niedosłuch.
Zapisz się na bezpłatne badania słuchu do jednego z oddziałów Brandvital w Twoim mieście. Sprawdź gdzie mamy nasze punkty! Skontaktuj się z nami.
Pozdrawiamy
BRANDvital