
Spis treści
Jak dbać o aparaty słuchowe aby zmniejszyć ryzyko usterek
Aparat słuchowy wykonany jest z wielu miniaturowych elementów, które pracują przez cały dzień w różnych warunkach klimatycznych. Prawidłowa higiena i konserwacja aparatów słuchowych przedłużają ich prawidłowe funkcjonowanie. Sprawdź co powinien wiedzieć każdy użytkownik pomocy słuchowych.
Chroń aparaty przed trudnymi warunkami atmosferycznymi
Podobnie jak inne urządzenia elektroniczne, aparat słuchowy nie lubi warunków ekstremalnych: mrozów, wysokich temperatur, deszczu, czy promieniowania rentgenowskiego. Dlatego w miarę możliwości unikaj wystawiania go na niedogodne warunki. Zdejmuj aparat słuchowy podczas opalania, kąpieli, pływania, badania rentgenowskiego czy tomografii komputerowej.
Podczas mrozów, kiedy chronisz głowę, załóż czapkę również na pomoc słuchową.
Nasz aparat „nie lubi” również kontaktu z kosmetykami. Dlatego zanim założysz aparat słuchowy najpierw wysusz i polakieruj włosy, wykonaj makijaż czy nałóż krem.
Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia i częściej narażony jesteś na działanie wilgoci, czy pyłów, powinieneś wybrać aparaty słuchowe odporne na wodę, pot, kurz czy wilgoć. Ich cena będzie wyższa, ale z pewnością nie będzie już problemem niespodziewana ulewa, czy pył ze szlifowanych przez Ciebie mebli.

Konserwacja aparatów słuchowych oznacza również odpowiednie dbanie o nie oraz osuszanie
Niezależnie od odporności aparatów słuchowych na niesprzyjające czynniki, zawsze należy je starannie pielęgnować i osuszać.
Codzienne czyszczenie i konserwacja aparatów słuchowych
Regularne czyszczenie aparatów słuchowych to konieczność. Pot może zatykać wejścia mikrofonów a woskowina blokować regulatory głośności. Usuwanie woskowiny i wilgoci bez problemu możesz wykonać samodzielnie. Jak to zrobić?
Aparaty słuchowe wewnątrzuszne
Przecieraj suchą i miękką ściereczką lub specjalnie do tego przeznaczonymi wilgotnymi chusteczkami do czyszczenia, które możesz zakupić u swojego protetyka słuchu. Woskowinę możesz również usuwać za pomocą małych szczoteczek, często dołączanych do aparatów.
Aparaty wewnątrzuszne posiadają system filtrów, których zadaniem jest ochrona przed przedostawaniem się woskowiny do ich wnętrza. Filtry należy regularnie wymieniać. Każda wymiana filtra powinna być dokonana pod okiem protetyka słuchu. Dlatego umawiaj się na regularne przeglądy aparatów słuchowych raz na 3-4 miesiące.
W trakcie wizyty protetyk słuchu może również wyczyścić Twój aparat słuchowy.
Sprawdź także: Jak często trzeba wymieniać aparaty słuchowe?
Aparaty słuchowe zauszne
Obudowę aparatów zausznych czyści się miękką, suchą ściereczką.
Ze względu na różnorodność wkładek do aparatów słuchowych zausznych, należy się upewnić jakiego rodzaju wkładki używasz a następnie wyczyścić ją zgodnie z instrukcją przeznaczoną dla danej wkładki.
Jeżeli nie jesteś pewien, jakiego rodzaju wkładek używasz, skontaktuj się z protetykiem słuchu.
- Czyszczenie wkładki ze słuchawką
Wkładek występujących z aparatami RITE nie można odłączać od aparatów. Ponieważ zawierają elementy elektroniczne, nie należy ich zanurzać w wodzie ani w innych cieczach.
Otwór wentylacyjny czyścimy wsuwając szczoteczkę do otworu i delikatnie ją obracając.
- Czyszczenie wkładki bez słuchawki
Wkładki uszne (stosowane do aparatów BTE) można myć po odłączeniu od aparatów słuchowych:
- Odłącz dźwiękowód i wkładkę od rożka (podczas odłączania, trzymaj mocno rożek)
- Umyj wkładkę i dźwiękowód wodą z łagodnym środkiem myjącym
- Wypłucz i dokładnie osusz przed podłączeniem do aparatu
- Czyszczenie aparatu z cienkim dźwiękowodem z nasadką lub mikrowkładką
Cienki dźwiękowód należy czyścić, aby nie gromadziła się w nim wilgoć ani woskowina. Jeśli dźwiękowód zostanie zatkany, dźwięki nie będą docierały do ucha.
- Wyciągnij cienki dźwiękowód z aparatu
- Przeprowadź narzędzie do czyszczenia przez całą długość dźwiękowodu
- Podłącz dźwiękowód do aparatu
UWAGA! Czyszczenie aparatu wykonuj zawsze nad miękką powierzchnią, aby w razie upadku aparat słuchowy nie uległ uszkodzeniu
W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości, zawsze kontaktuj się z protetykiem słuchu.
Producenci aparatów słuchowych oferują linie produktów do czyszczenia i konserwacji aparatów słuchowych. Takie zestawy pozwalają zniwelować nagromadzanie się szkodliwych bakterii, wirusów czy grzybów. Zapobiegają tym samym egzemie i zakażeniu ucha oraz przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania pomocy słuchowych.
2 sposoby osuszania aparatów słuchowych
Na ostatnim etapie treningu słuchowego staraj się koncentrować i skupiać słuch na rozmówcach czy dźwiękach w głośnym otoczeniu. Poprzez takie ćwiczenia uczysz się również ignorować dźwięki niechciane i zakłócające spokój a także naturalne, do których osoby ze zdrowym słuchem po prostu się przyzwyczaiły.
Pamiętaj, że w głośnym otoczeniu nawet osoby ze zdrowym słuchem maja często kłopot z wyłapaniem pożądanych przez nich dźwięków. Dlatego musisz się wysilić, aby oddzielić pożądane treści od reszty.
- Kapsuły osuszające do aparatów słuchowych
Stosuje się je zarówno do aparatów zausznych, jak i wewnątrzusznych
Kapsuły służą do osuszania aparatów, co zapewnia dłuższe, prawidłowe funkcjonowanie oraz przeciwdziała większemu poborowi prądu. Aparat powinien być wkładany do pudełka minimum 2-3 razy w tygodniu. Nie wyrzucamy kapsuły po jednorazowym osuszaniu, ponieważ zachowuje ona swoje właściwości aż do zmiany koloru na jaśniejszy.

Kapsuły osuszające oraz inne produkty do konserwacji aparatów słuchowych firmy Phonak
Jak użyć kapsuł osuszających?
– wyciśnij z opakowania jedną kapsułę (nie zrywaj folii, którą z jednej strony zabezpieczona jest kapsuła)
– włóż kapsułę do pudełka
– wyjmij z aparatu słuchowego baterię i z otwartą kieszonką na baterie umieść go w pudełku
– zamknij szczelnie pudełko i pozostaw na całą noc.
– rano wyjmij aparat a kapsułę zostaw w szczelnie zamkniętym pudełku do kolejnego osuszania
- Urządzenie elektryczne do suszenia aparatów

D-dry firmy Phonak – przykładowe urządzenie do osuszania i konserwacji aparatów słuchowych
Jest alternatywą dla kapsuł oczyszczających. Takie urządzenie wytwarza ciepło, które na odpowiedniej powierzchni usuwa z aparatu wilgoć szybciej niż tradycyjne kapsuły. Przykładem urządzenia do osuszania aparatów jest D-Dry firmy Phonak.
D-Dry zapewnia kompleksową konserwacje aparatów słuchowych „3 w 1”:
– osuszanie
– czyszczenie
-przechowywanie
Zestaw ten wykorzystuje promieniowanie UV-C i przeznaczony jest do wszystkich rodzajów aparatów słuchowych i wkładek usznych
Pozostałe wskazówki dotyczące aparatów słuchowych
- Trzymaj aparaty w bezpiecznym miejscu – w osuszaczu bądź w etui
- W czasie gdy nie używasz aparatów przez jakiś czas- wyjmij baterie
- Trzymaj aparaty słuchowe z dala od dzieci i zwierząt domowych
- Dbaj o higienę swoich uszu, aby zmniejszyć kontakt aparatów z woskowiną uszną
- Chroń aparaty przed zabrudzeniem – przed dotykaniem aparatów upewnij się, że masz czyste i suche ręce
Przeczytaj również: Jak dbać o aparat słuchowy, by działał jak najdłużej?
Na koniec rzecz bardzo ważna, choć wydawałaby się – zrozumiała. Wszystkie naprawy aparatów słuchowych pozostaw ekspertowi! Śrubokręty i oleje trzymaj z daleka od swoich pomocy słuchowych. Ich przypadkowy czy zamierzony kontakt z układami elektronicznymi lub mikromechanicznymi z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia.
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital