
Słuchawki stały się nieodłączną częścią naszego życia, umożliwiając nam cieszenie się ulubioną muzyką w każdej chwili – w domu, podróży i podczas treningu na siłowni. Niektórzy wykorzystują je także do prowadzenia rozmów telefonicznych. Nie wszyscy używający na co dzień słuchawek, zastanawiają się nad potencjalnym wpływem na zdrowie ich słuchu.
Czy długotrwałe korzystanie ze słuchawek wpływa negatywnie na nasz słuch, szczególnie podczas głośnego słuchania muzyki? W poniższym artykule omówimy wpływ słuchawek na nasz słuch oraz przedstawimy praktyczne wskazówki, które pomogą zminimalizować ryzyko uszkodzenia słuchu związanego z częstym i długotrwałym używania słuchawek.
Spis treści
Jak głośno można słuchać muzyki na słuchawkach?
Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zaleca się, aby ograniczyć słuchania muzyki na słuchawkach do maksymalnie jednej godziny dziennie, utrzymując umiarkowany poziom głośności.
Przy poziomie dźwięku 105 dB, bezpieczny czas słuchania wynosi zaledwie 4 minuty. Dla porównania szepcząc generujemy dźwięk o natężeniu zaledwie 30 dB, podczas mówienia poziom ten wzrasta do około 65 dB, natomiast krzycząc, może osiągnąć nawet 85 dB.
Bezpieczny zakres mieści się w przedziale 80-85 dB i jeśli będziemy w tym przedziale słuchać muzyki na słuchawkach, nie powinno to negatywnie wpłynąć na nasz słuch. Kluczowe jest tu również dobranie odpowiednich słuchawek do środowiska, w którym będziemy ich używać.
Jakie słuchawki wybrać, żeby nie uszkodzić sobie słuchu?
Wybór odpowiednich słuchawek, które nie zaszkodzą Twojemu słuchowi, zależy od kilku czynników – jednym z nich jest rodzaj. Wśród nich znajdują się:
Słuchawki douszne
Korzystanie z tego rodzaju słuchawek może najszybciej doprowadzić do uszkodzenia słuchu. Ze względu na brak izolacji akustycznej, konieczne jest zwiększenie głośności muzyki, aby zagłuszyć dźwięki otoczenia. Może to w łatwy sposób doprowadzić do przekroczenia bezpiecznych norm, zwłaszcza podczas długotrwałego korzystania z nich.
Słuchawki dokanałowe
Pod względem sposobu użytkowania i konstrukcji, słuchawki dokanałowe przypominają te douszne. Mają one pewną cechę, która zmniejsza konieczność podgłaśniania muzyki dla osiągnięcia dobrej jakości dźwięku. Jest to możliwe dzięki izolacji, zapewnianej przez gumki, które trzymają słuchawki w kanale słuchowym.
Słuchawki nauszne
Słuchawki nauszne dzielą się na otwarte i zamknięte. Które z nich są bardziej bezpieczne, a które mogą uszkodzić Twój słuch? Wiele zależy od środowiska, w którym są używane. Słuchawki nauszne otwarte nie zapewniają izolacji od dźwięków otoczenia, co sprawia, że podczas słuchania muzyki w hałaśliwych miejscach, konieczne będzie zwiększenie głośności – zaleca się ich używanie w zaciszu domowym.
Słuchawki nauszne zamknięte znacznie lepiej chronią nasz słuch podczas używania ich w głośnych miejscach. Izolują od hałasu zewnętrznego, a ich dźwięk nie jest bezpośrednio kierowany do ucha, jak w przypadku słuchawek dokanałowych.
Więcej informacji o tym, kiedy hałas staje się zagrożeniem przeczytasz tutaj
Podsumowanie – Jak chronić swoje uszy podczas korzystania ze słuchawek?
Nie musisz od razu pozbywać się swoich aktualnych słuchawek, aby uniknąć ryzyka utraty słuchu. Niezwykle ważne jest, aby kontrolować poziom głośności podczas słuchania ulubionej muzyki na optymalnym poziomie. Ograniczenie czasu korzystania z nich również może pomóc.
Skutecznym rozwiązaniem może okazać się korzystanie z urządzeń wyposażonych w wysokiej jakości systemu redukcji hałasu, zarówno pasywnej, jak i aktywnej. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się muzyką na bezpiecznym poziomie, jednocześnie odcinając się od zewnętrznych dźwięków. Warto również znaleźć czas na relaks w ciszy lub przy delikatnych dźwiękach, aby dać uszom odpocząć – planowanie przerw od słuchania muzyki w słuchawkach jest istotne dla zdrowia uszu. Niezwykle ważne, aby utrzymać zdrowy słuch przez lata, są badania słuchu, na które warto udać się raz do roku.