Spis treści
Komu praca protetyka słuchu może sprawić radość
Jak powszechnie wiadomo, najlepsza praca to taka, do której „chce się wstać”. Kwestie finansowe są niezmiernie ważne, ale niejeden pracownik w pogoni za pieniędzmi (często, kosztem swojego zdrowia), nie czerpie radości z samej pracy. Jaka jest praca protetyka słuchu i czy każdy może wykonywać ten zawód? Zapytaliśmy naszych specjalistów, co lubią w swojej pracy.
Na czym polega praca protetyka słuchu
Zawód protetyka słuchu kształtował się w Polsce przez wiele lat. Na początku przejęto system niemiecki, w którym nauka polega na praktyce i kształceniu w zawodzie z tytułem czeladnika. Następnie (jeśli specjalista podejmie się dalszej nauki i zda egzamin) – może uzyskać tytuł mistrza w zawodzie.
Z biegiem lat w Polsce zawód protetyka słuchu szedł w kierunku zawodu paramedycznego. Było organizowanych sporo kursów przy wyższych uczelniach. Obecnie tytuł protetyka słuchu można uzyskać studiując na kierunkach protetyki słuchu (na poziomie licencjatu bądź magistra). Inną możliwością uzyskania dyplomu w zawodzie jest ukończenie szkoły policealnej publicznej lub niepublicznej, ale o uprawnieniach publicznych, która oferuje taki kierunek.
Praca protetyka słuchu to przede wszystkim zadania związane z doborem aparatów słuchowych odpowiednio do stopnia niedosłuchu.
W tym celu należy:
– przeprowadzić odpowiedni wywiad z osobą zgłaszającą problemy ze słuchem
– rozpoznać potrzeby i sytuacje, w jakich potrzebna jest poprawa słyszenia
– przeprowadzić badanie słuchu i zinterpretować wyniki
– dopasować odpowiednio aparaty słuchowe
– w razie potrzeby – pobrać formę z ucha w celu wykonania wkładki indywidualnej
Oczywiście to nie wszystkie zadania protetyka słuchu. Powinien on odpowiednio poinstruować o tym jak użytkować i czyścić aparaty słuchowe, przeprowadzić użytkownika przez trening słuchowy oraz służyć pomocą w przypadku pytań i wątpliwości. A wykonanie prawidłowych badań słuchu to dopiero początek współpracy z osobą niedosłyszącą.
Sprawdź także: Konserwacja aparatów słuchowych
Empatia i umiejętność słuchania – 2 zasady protetyki słuchu
Wczucie się w sytuację innej osoby, zrozumienie jej potrzeb czy otwartość na rozmowę to najważniejsze cechy osobowości, którymi powinien się wyróżniać protetyk słuchu. Stąd nie przypadkiem zawód zdominowany jest przez kobiety.
Jeśli nie przepadasz za słuchaniem „opowieści” o problemach dnia codziennego związanych ze słabym słyszeniem albo nie potrafisz wzbudzić zaufania i zadać pewnych pytań, które są potrzebne do doboru aparatów słuchowych, nie bierz pod uwagę tej pracy.
Praca protetyka słuchu to ciągły kontakt z ludźmi, najczęściej z osobami powyżej 70 roku życia, dlatego empatia i umiejętność rozpoznania potrzeb są kluczowe, aby odnieść sukces w zawodzie.
Ale praca ta potrafi dać wiele radości, zapewne porównywalnej z zawodami, w których pomaga się innym.
Praca protetyk słuchu – co w niej lubię?
Zapytaliśmy naszych kilku doświadczonych specjalistów, co sprawia im radość w pracy protetyka słuchu – co powoduje, że przez tyle lat z podobnym zaangażowaniem wykonują swoje zadania.
Poznajcie ich opinie na temat protetyki słuchu.
Anna Bednarczyk – protetyk słuchu z 15-letnim stażem
„Lubię kontakt z człowiekiem. Lubię słuchać historii jakie osoby ze sobą przynoszą. Zawsze jestem ciekawa tego co mają do opowiedzenia, co skłoniło ich do wyboru tego miejsca, albo co stało się z ich słuchem. Miło jest też widzieć jak człowiek, któremu zakłada się aparat i którego przywraca do świata dźwięków, zmienia się. Zmienia się jego postawa. Zazwyczaj się prostuje, podnosi głowę. Zmienia się jego mimika twarzy, pojawia się uśmiech. Otwiera się. Chętniej opowiada o swoich odczuciach. Ogromnie satysfakcjonujące jest to, że ludzie obdarzają nas zaufaniem oraz to, że wracają – nawet jeśli aparat nie zawsze do końca się sprawdził, co poniekąd wypływa właśnie z okazanej nam lojalności. Reasumując – tworzenie relacji to jest to co lubię w tej pracy :-)”
Joanna Krzyżanowska – protetyk słuchu z ponad 20-letnim stażem
„To co najbardziej lubię w swojej pracy to kontakt z Klientem, możliwość rozwiązania jego problemów ze słyszeniem. Dzięki temu może on wrócić do świata dźwięków, czy spotkań i rozmów z rodziną. Może samodzielnie funkcjonować w życiu codziennym, zdobywać informacje, rozmawiać bez skrępowania”
Lubię jak Klient jest szczerze zadowolony
Małgorzata Burmer – protetyk słuchu z 16-letnim stażem
„Po prostu lubię jak Klient jest szczerze zadowolony. Ostatnio usłyszałam od Klienta „Dziękuje ze mi Pani pomogła” – i skradł moje serce…”
Jak wydać wszystkie Panie podkreślają, że w swojej pracy lubią kontakt z człowiekiem i że praca protetyka słuchu to również pomoc w lepszym słyszeniu.
Pamiętać należy również, że dobór aparatów słuchowych polega nie tylko na prawidłowym przeprowadzeniu badań słuchu, odczytaniu potrzeb i dopasowaniu urządzeń, ale także na sprzedaży. A ceny aparatów słuchowych są bardzo zróżnicowane, zaczynają się od 1000 zł i sięgają kilku tysięcy złotych za aparat. Dla wielu naszych Klientów taki zakup to ogromne obciążenie finansowe.
Poznaj klasy aparatów słuchowych
Praca protetyka słuchu to uświadamianie korzyści, jakie przynosi użytkowanie aparatu. Tłumaczenie zalet aparatów słuchowych, przekonywanie o pozytywnej zmianie, jaką niosą w życiu codziennym. Szukanie rozwiązań w finansowaniu zakupu (NFZ, PFRON, zakup na raty). Najczęściej najlepsi i najbardziej szanowani protetycy słuchu to również najlepsi sprzedawcy.
Przecież na zdrowiu nie warto oszczędzać.
BRANDvital – dobry wybór
Oferta aparatów słuchowych w BRANDvital jest bardzo konkurencyjna. Nie ukrywamy cen. Odpowiadamy na trudne pytania. Dlaczego nasze ceny są niższe niż u konkurencji? Przeczytaj w artykule Ile kosztuje aparat słuchowy
Poznaj ceny aparatów słuchowych dostępnych na esklep.brandvital.eu
W BRANDvital zatrudniamy protetyków słuchu z wieloletnim doświadczeniem. Jeśli masz do nas pytania, zapraszamy do naszych oddziałów.
Adresy i kontakt telefoniczny znajdziesz TUTAJ
Pozdrawiamy
Magdalena Lasota
BRANDvital