
Spis treści
Czyszczenie aparatu słuchowego
Prawidłowa pielęgnacja aparatu słuchowego jest niezbędna, jeśli chcemy, by urządzenie pracowało bez zarzutu przez wiele lat. Delikatne mechanizmy narażone są na co dzień na różne niesprzyjające czynniki – działanie wilgoci, kurzu czy woskowiny usznej. Może to doprowadzić do uszkodzenia delikatnych elementów aparatu, a co za tym idzie – zakłócenia w odbiorze dźwięków. Podpowiadamy, jak dbać o aparat słuchowy, by działał jak najdłużej.
Osuszanie aparatów słuchowych
Osuszanie aparatu słuchowego należy przeprowadzać regularnie, najlepiej każdej nocy, kiedy urządzenie nie jest użytkowane. Ma to kluczowe znaczenie dla zachowania sprawności wszystkich budujących je elementów. Wilgoć gromadząca się na mikrofonach i innych systemach elektronicznych powoduje zniekształcenie dźwięku, a w dłuższej perspektywie – ich awarię. Osuszania wymagają zarówno aparaty zauszne, jak i wewnątrzuszne.
Aby pozbyć się wilgoci, możesz wykorzystać specjalne elektroniczne pudełko osuszające. Emitowane w jego wnętrzu cyrkulujące ciepło powoduje odparowanie wilgoci z zagłębień i szczelin aparatu. Przed umieszczeniem aparatu w jego wnętrzu warto przetrzeć go ściereczką, by pozbyć się powierzchownych zabrudzeń. Zaletą stosowania pudełka tego typu jest dość krótki czas suszenia.
Przeczytaj również: Jak dobrać aparat słuchowy?
Alternatywą jest kapsułka pochłaniająca wilgoć. Wystarczy włożyć ją wraz z aparatem słuchowym (wcześniej należy wyjąć z niego baterie i pozostawić otwartą komorę) do specjalnego pojemnika. W szczelnym zamknięciu należy pozostawić je na całą noc. Pamiętaj, by nie wysypywać granulatu z kapsułki, pozostaw ją w folii zabezpieczającej.
Kapsułkę można wykorzystać co najmniej kilka razy. Sygnałem świadczącym o tym, że pora zaopatrzyć się w nową, jest zmiana jej koloru na jaśniejszy. Pudełko osuszające, choć droższe, jest zakupem jednorazowym.
Czyszczenie aparatu słuchowego
Do czyszczenia aparatu słuchowego należy używać przeznaczonych do tego środków, bezpiecznych dla materiałów, z których wykonane są poszczególne jego części. Stosowanie innych detergentów może doprowadzić do ich uszkodzenia. Przed przystąpieniem do oczyszczania aparatu słuchowego należy umyć i dokładnie osuszyć ręce. Zaleca się też założenie jednorazowych rękawiczek.
Jak czyścić aparat zauszny i wkładkę?
W tym przypadku aparat i dźwiękowód wraz z wkładką czyszczone są oddzielnie.
Obudowę wystarczy wytrzeć miękką ściereczką. Można wykorzystać też chusteczkę nawilżaną. Ważne jednak, by nie była ona nasączona środkiem zawierającym alkohol, ponieważ ten może uszkodzić powłokę hydrofobową, którą pokryta jest powierzchnia aparatu.
Do mycia wkładki i przewodu wykorzystuje się specjalne pudełko oraz tabletkę pozwalającą przygotować roztwór myjący. Z pudełka wyjmij koszyczek, wypełnij je ciepłą wodą do ¾ objętości i wrzuć tabletkę. Umieść wkładkę i przewód w koszyczku i zanurz w płynie na kwadrans. Tyle czasu wystarczy, by nagromadzone zanieczyszczenia się rozpuściły. Następnie opłucz obydwa elementy pod bieżącą wodą. Wkładkę osusz ręcznikiem papierowym, a przewód przedmuchaj przy użyciu gruszki.
Przeczytaj również: Jaki aparat słuchowy wybrać dla starszej osoby?
Wkładkę i przewód należy czyścić przynajmniej raz na dwa tygodnie. Należy również pamiętać o ich wymianie – wężyka raz na cztery miesiące, wkładki – przynajmniej raz w ciągu dwóch lat. Najlepiej, by czuwał nad tym protetyk słuchu.
Jak czyścić aparat wewnątrzuszny?
Żaden element aparatu wewnątrzusznego nie powinien mieć kontaktu z wodą. Zanieczyszczenia z obudowy usuwa się przy użyciu bawełnianej ściereczki lub chusteczki nawilżanej. Zamiast tej ostatniej możesz wykorzystać ściereczkę zwilżoną wodą z mydłem, jednak dopiero po jej bardzo dokładnym odciśnięciu.
Zalegającą w otworze wentylacyjnym woskowinę i resztki naskórka możesz usunąć przy pomocy specjalnego czyścika, do oczyszczania filtra słuchawki służy niewielka szczoteczka, przy czym przy dużych zabrudzeniach zaleca się jego wymianę na nowy.
Pielęgnacja aparatu słuchowego – o czym jeszcze pamiętać?
Jeśli chcesz, by aparat słuchowy służył Ci jak najdłużej, powinieneś pamiętać o kilku ważnych zasadach.
- Po pierwsze, regularnie czyść uszy – u osób korzystających z aparatu woskowina uszna produkowana jest zazwyczaj bardziej intensywnie, dlatego należy dbać o prawidłowe jej usuwanie. Najlepiej wykonywać zabiegi profesjonalnego czyszczenia uszu u laryngologa.
- Czyszczenie aparatu czy wymianę baterii przeprowadzaj nad miękkimi powierzchniami. Upadek aparatu na podłogę może skutkować jego poważnym uszkodzeniem.
- Nie zostawiaj aparatu słuchowego mocno nasłonecznionym miejscu, szczególnie na kokpicie za szybą samochodową. Jest to niewskazane zwłaszcza latem, kiedy panują wysokie temperatury, ponieważ plastikowa obudowa może się stopić.
- Latem uważaj także na działanie piasku i słonej wody. Kryształki piasku i drobinki soli mogą zanieczyścić mikrofon. Przebywając na plaży, najlepiej nie dotykaj aparatu.
- Zdejmuj aparat słuchowy przed zastosowaniem kosmetyków i środków pielęgnacyjnych, zwłaszcza takich jak lakier do włosów, perfumy, balsam do ciała, krem po goleniu czy mleczko do opalania. Zanim założysz go z powrotem, zaczekaj aż skóra będzie całkowicie sucha.
W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z pielęgnacją aparatu słuchowego, warto skonsultować się z protetykiem słuchu. Wybrane sklepy z aparatami oferują usługę bezpłatnej opieki posprzedażowej. Specjalista nie tylko pokaże Ci, jak dbać o aparat, ale doradzi też zakup najlepszych środków i akcesoriów pielęgnacyjnych.
Sprawdź również: Badanie słuchu wykonywane przez profesjonalistów
W BRANDvital możesz liczyć na stałe wsparcie specjalisty. Nasz protetyk dokładnie poinstruuje Cię, jak dbać o aparat, w razie potrzeby przeprowadzi także jego okresowe czyszczenie. Pomoże też w każdej sytuacji, kiedy będziesz potrzebował konsultacji dotyczącej ewentualnych problemów z działaniem aparatu. Zapraszamy!