Czym jest audiometria impedancyjna i jak przebiega badanie?
Audiometria impedancyjna – badanie ucha środkowego
Badanie audiometrii impedancyjnej pozwala ocenić stan ucha środkowego i zdiagnozować szereg chorób i dolegliwości, które mogą zaburzać odbieranie dźwięków. Wykonuje się je zarówno u dorosłych, jak i u dzieci (powyżej 7. miesiąca życia). Jest to jedna z obiektywnych metod badania słuchu, co oznacza, że nie wymaga aktywnego udziału pacjenta. Jak wygląda, ile trwa i jak się do niej przygotować?
- Opublikowano w: Badania słuchu
Badanie słuchu u dzieci – jak wygląda i gdzie je można zrobić?
Słuch jest jednym z kluczowych zmysłów, który odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju dzieci. Odpowiednie funkcjonowanie słuchu jest niezbędne nie tylko dla prawidłowego rozwoju mowy i komunikacji, ale również dla ogólnego rozwoju poznawczego i społecznego. Wczesne wykrycie problemów ze słuchem u dzieci pomaga uniknąć tych problemów. Jak wyglądają badania słuchu u najmłodszych oraz gdzie można wykonać takie badanie?
- Opublikowano w: Badania słuchu
Szum w uszach – przyczyny i postępowanie
Sposoby na złagodzenie szumów usznych
Szumy uszne to nieprzyjemne odczucia dźwiękowe w uchu lub uszach. Mogą występować okresowo lub ciągle, często powiązane z różnymi schorzeniami, takimi jak urazy głowy lub nadciśnienie. Chociaż raz w życiu każdy doznał uczucia “dziwnych dźwięków, czy dzwonienia”, który może znacząco wpływać na jakość życia. Diagnozy szumów usznych wymagają takie, które trwają dłużej niż 5 minut i pojawiają się częściej niż raz w tygodniu. Niestety diagnoza szumów jest trudna i wielu przypadkach nie można ustalić ich przyczyn. Jakie są przyczyny szumu w uszach i jak sobie z nimi radzić?
- Opublikowano w: Problemy ze słuchem
Woskowina z ucha – kiedy kolor i wygląd powinny niepokoić
Jakie funkcje pełni woskowina uszna
Woskowina z ucha to naturalna wydzielina, która pojawia się w naszych uszach. Jest potrzebna do ich prawidłowego funkcjonowania. Chroni przewód słuchowy nawilżając go i błonę bębenkową dbając o to, aby zarazki nie przedostawały się do wewnątrz. Wraz z woskowiną są usuwane poza ucho. Jednak jej nadmiar nie jest pożądany a wygląd może czasem świadczyć o chorobie. Kiedy kolor woskowiny powinien zacząć nas niepokoić? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
- Opublikowano w: Niedosłuch