Spuchnięty płatek ucha – co może być przyczyną i jak wygląda leczenie?
Płatek ucha to delikatna część ciała, pozbawiona chrząstki, co sprawia, że jest szczególnie narażony na urazy, infekcje i stany zapalne. Spuchnięty płatek może wystąpić u osób w każdym wieku i w wielu przypadkach jest wynikiem łagodnej reakcji alergicznej, np. na biżuterię, kosmetyki czy ukąszenia owadów. Warto jednak pamiętać, że obrzęk płatka ucha może także być objawem poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak infekcje bakteryjne, wirusowe czy choroby dermatologiczne. W tym artykule omówimy najczęstsze przyczyny opuchlizny oraz skuteczne metody leczenia, które pomogą szybko wrócić do zdrowia.
- Opublikowano w: Ochrona słuchu
Domowe sposoby na ból ucha – czy są skuteczne?
Ból ucha to dolegliwość, która może być bardzo dokuczliwa i negatywnie wpływać na nasze funkcjonowanie. Pod żadnym pozorem nie należy jej lekceważyć i koniecznie udać się na odpowiednie badania. Wiele osób decyduje się także na to, aby zastosować domowe sposoby na ból ucha. Jakie z nich są najpopularniejsze i czy rzeczywiście przynoszą ulgę? Sprawdź, co warto wiedzieć o domowych sposobach na ból ucha.
- Opublikowano w: Badania słuchu
Czy autyzm wpływa na problemy ze słuchem?
Wspominając o problemach ze słuchem u osób z autyzmem, na samym początku należy wspomnieć, że sam autyzm nie jest chorobą, ale zaburzeniem neurorozwojowym. Jego objawy mogą występować z różnym nasileniem i różnych połączeniach. W praktyce oznacza to, że każda osoba z autyzmem jest inna, dlatego obecnie mówi się o “spektrum autyzmu”.
Najczęściej diagnozowany jest on we wczesnym dzieciństwie, jednak niektóre objawy mogą być zauważalne znacznie później. Trudno wskazać jedną, konkretną przyczynę autyzmu. Wynika on z szeregu czynników genetycznych oraz środowiskowych. Czy autyzm może mieć wpływ na problemy ze słuchem? Co warto wiedzieć o tej korelacji?
- Opublikowano w: Aparaty słuchowe
Czym jest audiometria impedancyjna i jak przebiega badanie?
Audiometria impedancyjna – badanie ucha środkowego
Badanie audiometrii impedancyjnej pozwala ocenić stan ucha środkowego i zdiagnozować szereg chorób i dolegliwości, które mogą zaburzać odbieranie dźwięków. Wykonuje się je zarówno u dorosłych, jak i u dzieci (powyżej 7. miesiąca życia). Jest to jedna z obiektywnych metod badania słuchu, co oznacza, że nie wymaga aktywnego udziału pacjenta. Jak wygląda, ile trwa i jak się do niej przygotować?
- Opublikowano w: Badania słuchu