Spis treści
Przygotowanie do wizyty u protetyka słuchu
Co warto wiedzieć o przygotowaniu do badania słuchu? Zapewne jeśli pierwszy raz wybierasz się na testowanie słuchu, możesz mieć pytania, jak przebiega wizyta u protetyka słuchu i jak się do niej przygotować? Dlatego mamy dla Ciebie kilka wskazówek i informacji dotyczących tematu. Ile czasu zarezerwować na badanie audiometryczne? Dlaczego warto umówić termin spotkania wcześniej? Odpowiadamy na zasadnicze pytania.
Przygotowanie uszu do badania słuchu przed wizytą
Niezależnie od tego, czy chcesz wykonać profilaktyczne badania słuchu, czy odczuwasz dyskomfort ze słyszeniem, powinieneś zadbać o to, aby uszy przed badaniem były czyste. Nadmiar woskowiny, czy – tym bardziej – korek w uchu – zniekształcą wyniki badania audiometrycznego.
Możesz jakiś czas wcześniej przed wizytą stosować preparaty stosowne do usuwania nadmiaru woskowiny i oczywiście dbać o uszy zgodnie z zasadami codziennej higieny.
Przeczytaj także: Woskowina z ucha – kiedy kolor i wygląd powinny niepokoić i Jak dbać o uszy i dobrze słyszeć?
Jeśli jednak źle słyszysz bądź odczuwasz efekt zatkanego ucha, najlepiej umów się do lekarza laryngologa, który sprawdzi, jaka jest przyczyna i w razie potrzeby wyczyści uszy.
Gdybyś nie odczuwał problemu z zatkanym uchem, a jednak byłoby zakorkowane nie martw się – protetyk słuchu przed wykonaniem testów słyszenia sprawdza ucho za pomocą otoskopu. Gdyby okazało się, że trzeba uszy odkorkować, poinformuje Cię o konieczności wizyty u laryngologa.
Sam protetyk nie ma uprawnień do usuwania woskowiny z ucha.
Umów wizytę na bezpłatne badania słuchu
Większość punktów zaopatrzenia w aparaty słuchowe, a jednocześnie miejsc, gdzie zatrudnieni są protetycy słuchu ma w swojej ofercie darmowe badania słuchu audiometrem. Wybierając miejsce, w którym zbadasz słuch dowiedz się, czy pracuje tam protetyk słuchu i czy badania są nieodpłatne.
Następnie umów się na wizytę w konkretny dzień i na konkretną godzinę. Dlaczego? Po prostu – aby oszczędzić swój czas i nie czekać w kolejce. Jednocześnie, jeśli jesteś umówiony a z różnych nieprzewidzianych względów (choroba, wypadek, opieka nad dziećmi) protetyk słuchu w danym momencie nie będzie w punkcie, na pewno zostaniesz o tym poinformowany przed przyjściem.
W dobrych punktach protetycy słuchu chcieliby poświęcić odpowiednią ilość czasu na rozmowę z Tobą, wykonanie badania słuchu oraz omówienie wyników audiometrii.
W razie potrzeby zostaniesz również pokierowany do lekarza po postawienie diagnozy i otrzymanie skierowania na zaopatrzenie w aparaty słuchowe, aby móc skorzystać z dofinansowania do zakupu. Tylko lekarz laryngolog ma do tego uprawnienia.
Zatem jest kilka powodów do telefonicznego umówienia wizyty na sprawdzenie słuchu.
Skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatne badania słuchu w jednym z naszych sklepów medycznych.
Ile czasu trwa badanie słuchu
Same badania słuchu trwają około 15 minut (audiometria tonalna, audiometria mowy). Jednak wizyta u protetyka słuchu to nie tylko testy słuchu.
Przed kontrolą protetyk przeprowadzi z Tobą rozmowę, aby poznać powód, dla którego zdecydowałeś się na badania słuchu. Jeśli odczuwasz kłopoty ze słyszeniem ważna dla specjalisty jest informacja, w jakich okolicznościach akustycznych chciałbyś lepiej słyszeć.
Wszystkie informacje służą prawidłowemu doborowi odpowiednich aparatów słuchowych w przypadku, gdy testy słuchu wykazałyby niedosłuch.
Na badania profilaktyczne słuchu, które nie wykażą niedosłuchu wystarczy zarezerwować ok. 20 minut. W tym przypadku nie będzie potrzebne omówienie wyników badań ani możliwych rozwiązań.
Przed wykonaniem badań protetyk słuchu wykona przegląd ucha za pomocą otoskopu.
Jeśli badania audiometryczne wykażą ubytek słuchu, protetyk słuchu omówi jego rodzaj oraz zaproponuje stosowne rozwiązania. Może również zalecić wizytę u laryngologa, w szczególności, jeśli podejmiesz decyzję o zakupie aparatów słuchowych. Ich dobór, w razie potrzeby, również może być konsultowany przez protetyka słuchu z lekarzem.
Ponadto masz prawo skorzystać z dofinansowania do zakupu aparatów słuchowych raz na 5 lat.
Pamiętaj – bezpłatne badania słuchu wykonane w danej placówce nie zobowiązują Cię do zakupu aparatów słuchowych w tym miejscu. Jeśli okażę się, że potrzebujesz pomocy słuchowych możesz je zakupić w dowolnie wybranym punkcie zaopatrzenia w aparaty słuchowe.
Radzimy też wybierać takie placówki, które nie ukrywają cen aparatów słuchowych i bez problemu możesz uzyskać informacje na ten temat.
W BRANDvital ceny aparatów słuchowych są jawne.
Przeczytaj również: Ile kosztuje aparat słuchowy
Porównaj otrzymaną ofertę do naszej. Jeśli nie znajdziesz aparatu, którego szukasz zadzwoń i dowiedz się, czy i za jaką kwotę możesz u nas zakupić zaproponowany Tobie produkt.
Sprawdź nasze ceny w sklepie internetowym. Ceny te są takie same jak w naszych sklepach stacjonarnych.
Regularne badania słuchu
Niezależnie od tego czy badania słuchu wykazały niedosłuch czy też nie, pamiętaj, aby je wykonywać regularnie. Słuch ulega pogorszeniu z wiekiem. Aparaty słuchowe pomagają lepiej słyszeć, ale nie leczą słuchu. Może się okazać, że mimo pewnej rehabilitacji, z czasem ten niedosłuch się pogłębi.
Wtedy będzie trzeba dobrać nowe aparaty słuchowe stosowne do aktualnego ubytku słuchu.
To trochę tak jak z okularami – ich zakup nie gwarantuje, że utrata wzroku pozostanie na tym samym poziomie. Co parę lat możemy potrzebować nowych, mocniejszych szkieł.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami.
Pozdrawiamy
BRANDvital